Փալոունը կոչ է արել Օբամայի վարչակազմին պատասխանատվություն պահանջել Ալիևից
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի անդամ, դեմոկրատ Ֆրենկ Փալոունը կոչ է արել Ադրբեջանին պատասխանատվության ենթարկել սանձազերծած հարձակումների համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, կոնգրեսականը տարածած հայտարարության մեջ խստորեն դատապարտել է Լեռնային Ղարաբաղի դեմ կատարված թշնամական գործողությունները և կոչ արել անմիջապես թուլացնել լարվածությունը հակամարտության գոտում: «Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի սպառնալից հռետորաբանությունը շարունակաբար խաթարել է 1994թ. հրադադարի պահպանման ջանքերը և բերել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի նկատմամբ հարձակումների»,- նշել է Ֆրենկ Փալոունը:
Կոնգրեսականը շեշտել է, որ Ալիևը շարունակում է արհամարհել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման նպատակով բանակցված կարգավորման միջազգային կոչերը: «Ադրբեջանի կողմից նման ռազմական ճանապարհի որդեգրումն անընդունելի է: Ես կոչ եմ անում Օբամայի վարչակազմին և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբին պատասխանատվություն պահանջել Ադրբեջանից և աշխատել խաղաղության առաջմղման առաջարկների ուղղությամբ»,- նշել է Ֆրենկ Փալոունը:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը և օրվա ընթացքում տեղի ունեցած մարտական գործողությունների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը տվել էր 200-ից ավելի կորուստ:
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի՝ ժամանակին և արհեստավարժ գործողությունների շնորհիվ հնարավոր եղավ իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ և ոչ միայն իրավիճակը վերցնել հսկողության տակ, այլ նաև զգալի կորուստներ հասցնել հակառակորդին:Հայկական կողմն 18 զոհ ուներ և 35-ին մոտ վիրավոր:
Առաջնայինգծի հարավային ուղղությամբապրիլի3-ին՝ժամը 06:00-ից սկսած, հակառակորդըհրթիռահրետանային միջոցներիև զրահատեխնիկայիկիրառմաբշարունակելէագրեսիվռազմական գործողություններիվարումը:

Congressman Frank Pallone urges Obama administration to bring Azerbaijan to responsibility for attacks
YEREVAN, APRIL 3, ARMENPRESS. U.S Congressman Frank Pallone urged to bring Azerbaijan to responsibility for the unleashed attacks on Nagorno Karabakh. As”Armenpress” reports, the statement reads:
“I strongly condemn Azerbaijan’s escalation of hostilities against Nagorno Karabakh, and I join the Obama Administration in urging an immediate de-escalation of the conflict. Azerbaijani President Aliyev’s threatening rhetoric has consistently alluded to doing away with the 1994 ceasefire and attacking the people of Nagorno Karabakh."
"President Aliyev continues to defy international calls to reach a negotiated settlement that will ensure a lasting peace in the region. It is unacceptable for Azerbaijan to continue on its current belligerent path, and I urge the Obama Administration and the OSCE Minsk Group to demand accountability on the part of Azerbaijan and continue to work toward implementing proposals that promote peace, “Pallone stated.
During the military operations on April 1 and April 2, the Azerbaijani side sustained over 200 causalities.
Due to the timely and professional actions of the Nagorno Karabakh Defense Army, it was possible to take the situation under control, and also make the enemy suffer considerable losses. The Armenian side sustained 18 casualties and 35 wounded.