Հարավային Կովկասում նոր էսկալացիայի ռիսկը բարձր է այնքան ժամանակ, քանի դեռ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները. Ինյարիտու
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուի կարծիքով՝ վերջին տարիներին Հարավային Կովկասում բռնի գործողություններ իրականացնող միակ դերակատարն Ադրբեջանն է, իսկ տարածաշրջանում նոր էսկալացիայի ռիսկը մնում է բարձր այնքան ժամանակ, քանի դեռ Բաքուն շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները։
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ջոն Ինյարիտուն նման կարծիք է հայտնել «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում՝ անդրադառնալով Հարավային Կովկասում լարվածության մեծացման հավանականությանն ու տարբեր գործընկերներից զենք ձեռք բերելու հարցում Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի հասցեին ուղղված մեղադրանքներին։
Խոսելով Հարավային Կովկասում առկա ռազմաքաղաքական իրադրության, ինչպես նաև Երևանի և Բաքվի միջև նոր էսկալացիայի հավանականության մասին՝ իսպանացի պատգամավորը շեշտել է, որ տարածաշրջանում բռնություն կատարող միակ դերակատարն Ադրբեջանն է, ուստի միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ճնշում գործադրել Բաքվի վրա՝ լուծելու տարաձայնությունները երկխոսության և բանակցությունների միջոցով, այլ ոչ թե ռազմական ագրեսիայի։
«Վերջին տարիներին Հարավային Կովկասում միակ բռնարար դերակատարն Ադրբեջանն է, որը խախտել է միջազգային իրավունքը և անկայունություն առաջացրել տարածաշրջանում։ Նոր էսկալացիայի ռիսկը մնում է բարձր, քանի դեռ Ադրբեջանը շարունակում է իր ագրեսիվ գործողությունները։ Միջազգային հանրությունը պետք է շարունակի ճնշում գործադրել Բաքվի վրա՝ լուծելու տարաձայնությունները երկխոսության և բանակցությունների միջոցով, այլ ոչ թե ռազմական ագրեսիայի»,-ընդգծել է Ջոն Ինյարիտուն։
Զրուցակցի խոսքով՝ Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության կարելի է հասնել միայն այն դեպքում, եթե բոլոր կողմերի մոտ կառուցողական ներգրավվածության մոտեցումը գերակայի հակամարտության գնալու մոտեցման նկատմամբ։
Անդրադարձ կատարելով Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությանը, որ Երևանը որևէ երկրի հետ սպառազինությունների մրցավազքի մեջ չէ և զինամթերք է ձեռք բերում բացառապես երկրի ինքնիշխան սահմանների և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության համար՝ Ինյարիտուն նկատել է, որ ինչպես ցանկացած այլ ինքնիշխան պետություն, Հայաստանն իր պաշտպանության համար ռազմական տեխնիկա և սպառազինություն ձեռք բերելու բոլոր իրավունքներն ունի։
«Ադրբեջանի մեղադրանքն առնվազն տարօրինակ է. որպես ինքնիշխան պետություն՝ Հայաստանն ունի բոլոր իրավունքներն իր պաշտպանության համար ձեռք բերել ռազմական տեխնիկա, ինչպես ցանկացած այլ երկիր։ Այնուամենայնիվ, կարևոր է ընդգծել, որ Ադրբեջանը Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումները հավերժացնելու և Հայաստանի տարածքներ ներխուժելու համար օգտագործել է լուրջ սպառազինություն՝ ներառյալ զենքեր, որոնք հակասական են կամ նույնիսկ խախտում են միջազգային իրավունքը»,-նշել է պատգամավորը:
Ջոն Ինյարիտուի դիտարկմամբ՝ այդ զենքերը մատակարարվել են մի խումբ երկրներից, այդ թվում՝ Թուրքիայից, Իսրայելից, Ռուսաստանից, Գերմանիայից, Կանադայից և այլն: Բացի այդ՝ պատգամավորի բնորոշմամբ՝ Ադրբեջանը մեծացրել է իր ռազմական բյուջեն և հնարավորությունները, որոնք հստակորեն ուղղված են հարձակվողական գործողություններ իրականացնելուն։
«Ի հակադրություն սրան՝ Հայաստանը շարունակում է կենտրոնացած մնալ բացառապես իր սահմանների և տարածքային ամբողջականության պաշտպանության վրա»,-ընդգծել է Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավորը։
Ըստ պատգամավորի՝ իրական վտանգը ոչ թե ռազմական տեխնիկա ձեռք բերելու մեջ է, այլ նման տեխնիկայի չարաշահման և օգտագործման համար առկա իրավական համատեքստի մեջ է, հատկապես, երբ այն օգտագործվում է իրավական համատեքստից դուրս, ինչպես դա արել է Ադրբեջանը։

Риск новой эскалации на Южном Кавказе будет высок до тех пор, пока Баку продолжает свои агрессивные действия: Джон Иньярриту
Депутат Парламента Испании Джон Иньярриту считает, что единственным актором, совершившим насильственные действия на Южном Кавказе в последние годы, был Азербайджан, и риск новой эскалации в регионе останется высоким до тех пор, пока Баку продолжает свои агрессивные действия.
Такое мнение в беседе с корреспондентом Арменпресс высказал испанский парламентарий Джон Иньярриту, коснувшись вероятности усиления напряженности на Южном Кавказе и обвинений Азербайджана в адрес Армении в приобретении оружия у различных партнеров.
Говоря о текущей военно-политической ситуации на Южном Кавказе, а также о возможности новой эскалации между Ереваном и Баку, испанский депутат подчеркнул, что единственным актором, совершающим насилие в регионе, был Азербайджан. И поэтому международное сообщество должно продолжить давление на Баку с целью разрешения разногласий путем диалога и переговоров, но не военной агрессии.
“В последние годы единственным актором, совершившим насилие на Южном Кавказе, был Азербайджан, который нарушил международное право и вызвал нестабильность в регионе. Риск новой эскалации останется высоким, пока Азербайджан продолжает свои агрессивные действия. Международное сообщество должно оказывать давление на Баку, чтобы он разрешал свои разногласия путем диалога и переговоров, а не военной агрессии”, - подчеркнул Джон Иньярриту.
По словам нашего собеседника, долгосрочного мира на Южном Кавказе можно достичь только в том случае, если у всех сторон возобладает подход конструктивного взаимодействия над подходом конфликта.
Коснувшись заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна, что Ереван не участвует в гонке вооружений с какой-либо страной, приобретает вооружение исключительно для защиты суверенных границ и территориальной целостности страны, Иньярриту заметил, что, как и любое другое суверенное государство, Армения имеет все права на приобретение военной техники и вооружения для своей защиты.
“Обвинения Азербайджана звучат, по меньшей мере, странно. Армения как суверенное государство имеет полное право приобретать военную технику для своей обороны, как и любая другая страна. Однако, важно подчеркнуть, что Азербайджан применил серьезное оружие для проведения этнических чисток в Нагорном Карабахе и вторжения на территорию Армении, включая оружие, которое является спорным и даже нарушает международное право”, - отметил депутат.
По словам Джона Иньярриту, это оружие поставлялось группой стран, среди которых Турция, Израиль, Россия, Германия, Канада и др. Кроме того, по словам депутата, Азербайджан увеличил свой военный бюджет и возможности, которые явно направлены на проведение наступательных операций.
“В противовес этому Армения сосредоточена исключительно на защите своих границ и территориальной целостности”, - подчеркнул испанский парламентарий.
По мнению депутата, реальная опасность заключается не в приобретении военной техники, а в существующем правовом контексте неправомерного использования и применения такой техники, особенно когда она используется вне правового контекста, как это сделал Азербайджан.