Պեկինի իշխանությունները քաղաքացիներին Էկոլոգիապես մաքուր թաղումներ կառաջարկեն
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պեկինի կառավարությունը պլանավորում Է ձեռնարկել համալիր միջոցներ՝ ուղղված այն բանին, որ քաղաքի բնակիչներն Էկոլոգիապես մաքուր թաղում ընտրեն իրենց հարազատների համար, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Սինհուա գործակալությանը:
Ինչպես հայտնել Է Պեկինի քաղաքացիական վարչակազմի ներկայացուցիչ Լի Հուեյը, քաղաքի իշխանությունները կնպաստեն այն բանին, որ քաղաքացիներն ընտրեն փոքր չափի գերեզմաններ եւ Էկոլոգիապես մաքուր տեսակի թաղումներ, ներառյալ աճյունի ցրումը ծովի վրա կամ ծառերի մոտ: Դա արվում Է հողատարածության պակասի եւ շրջակա միջավայրի աղտոտվածության պատճառով:
Իշխանությունների՝ թաղման ծառայությունների հատվածի վերակառուցման հնգամյա պլանի համաձայն՝ Պեկինի կառավարությունը չորս հազար յուան (մոտավորապես 611 դոլար) կվճարի նրանց, ովքեր կորոշեն մահացած հարազատների աճյունը ցրել ծովի վրա:
Ինչպես նշել Է Սինհուան, 2015 թվականին Պեկինում բոլոր թաղումների 46 տոկոսը եղել Է Էկոլոգիապես մաքուր: Քաղաքի կառավարությունը պլանավորում Է մինչեւ 2020 թվականն այս ցուցանիշը մեծացնել մինչեւ 50 տոկոսից բարձր նշագիծ, ինչպես նաեւ բարձրացնել դիակիզմամբ թաղումների մակարդակը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Власти Пекина предложат гражданам экологически чистые похороны
Правительство Пекина планирует принять комплекс мер, направленных нато, чтобы жители города выбирали экологически чистые похороны длясвоих родственников, передает агентствоСиньхуа.
Как сообщил представитель управления гражданской администрации Пекина Ли Хуэй, городские власти будут способствовать тому, чтобы граждане выбирали могилы меньшего размера иэкологически чистые виды похорон, включая развеивание праха надморем иливозле деревьев. Это делается из-за дефицита земли исуществующего загрязнения окружающей среды,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Согласно пятилетнему плану властей пореорганизации сектора похоронных услуг, правительство Пекина будет платить четыре тысячи юаней (примерно 611 долларов) тем, кто решит развеять прах умерших родственников надморем.
Как отмечает Синьхуа, в2015 году 46% всех похорон вПекине были экологически чистыми. Правительство города планирует увеличить этот показатель к2020 году доотметки свыше 50%, атакже повысить уровень похорон скремацией.