ԱՄՆ-ը հատուկ մեդալ է հիմնել ԻՊ-ի դեմ պայքարին մասնակցելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի այն զինծառայողները, որոնք մասնակցել են «Իսլամական պետության» (ԻՊ) դեմ հակաահաբեկչական ռազմարշավին, այժմ կարող են դառնալ հատուկ մեդալի ասպետներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, մարտի 30-ին հայտնել Է Պենտագոնը:
Պարգեւը, ինչպես եւ բուն ռազմարշավը, կոչվում Է «Անխախտ վճռականություն»: Մեդալը կարող են ստանալ բոլոր այն զինվորականները, որոնք 2014 թվականի հունիսի 15-ից ի վեր ընկած ժամանակաշրջանում զինվորական ծառայության մեջ են եղել Իրաքում, Սիրիայում, ինչպես նաեւ դրանց հարող ծովային կամ օդային տարածությունում:
Ինչպես նշված Է, ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման այս առթիվ ստորագրել Է կատարողական հրամանագիր՝ ԱՄՆ-ի պաշտպանության նախարար Էշթոն Քարթերի եւ ԱՄՆ-ի զինված ուժերի շտաբների պետերի կոմիտեի ղեկավար Ջոզեֆ Դանֆորդի առաջարկով, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

США учредили медаль за участие в борьбе против ИГ
Американские военнослужащие, принимавшие участие вантитеррористической кампании против "Исламского государства" (ИГ, запрещено вРФ), теперь могут стать кавалерами специальной медали. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщил всреду Пентагон.
Награда, каки сама кампания, называется "Непоколебимая решимость". Получить ее смогут все военные, несшие службу вИраке, Сирии, атакже прилегающем кним морском иливоздушном пространстве впериод с15 июня 2014 года.
Как отмечается, президент США Барак Обама подписал исполнительный указ поэтому поводу порекомендации министра обороны США Эштона Картера иглавы Комитета начальников штабов ВС США генерала Джозефа Данфорда.