Գարո Փայլանը Սուրբ Կիրակոս եկեղեցու պետականացման խնդրով հարցադիմում է ներկայացրել Դավութօղլուին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մեջլիսի հայ պատգամավոր, քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության անդամ Գարո Փայլանը հայտնել է, որ երկրի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուին ներկայացվել է հարցադիմում Դիարբեքիրի Սուր գավառում մի շարք տարածքների և կառույցների պետականացման մանրամասները ճշգրտելու նպատակով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Փայլանը 9 կետից բաղկացած իրենց հարցադիմումը հրապարակել է ֆեյսբուքյան իր էջում:
Վարչապետին, մասնավորապես, հարցրել են, թե ո՞րն է Սուր գավառում ընդհանուր 6300 հողակտորի «անհապաղ պետականացման» դրդապատճառը, այդ որոշման ներքո ի՞նչ կարգադրություններ են արվելու, ինչպե՞ս են պաշտպանվելու Սուրում բնակվող քաղաքացիների սեփականության իրավունքները:
Բացի այդ, Գարո Փայլանը և նրա կողմնակիցները ներկայացրած հարցադիմումում պահանջել են Դավութօղլուից հստակեցնել, թե արդյոք պետականացման որոշումն ազդելու է տեղի քրիստոնեական, ասորական և քաղդեական եկեղեցիների վրա:Միաժամանակ նրանք ցանկացել են հստակեցնել, թե ո՞ր չափանիշներով և օրենքներով են ընտրվել «ռիսկային տարածքները», որտեղ ազդելու է պետականցման մասին որոշումը և արդյոք դրանք հրապարակվելու են: Պատգամավորները հետաքրքրվել են նաև, թե արդյոք ազգային փոքրամասնություններին պատկանող եկեղեցիներն ու սեփականությունը պետականացնելու մասին որոշումը չի հակասում օրենսդրությանը և Լոզանի համաձայնագրին:
Դիարբեքիրի Սուր գավառում թուրքական ռազմական ուժերի կողմից իրականացվող գործողություններին զուգահեռ Թուրքիայի Նախարարների խորհուրդը Սուրի տարբեր թաղամասերում բազմաթիվ շենքերի ու տարածքների անհապաղ պետականացման մասին որոշում է կայացրել: Օտարման ենթարկված կառույցների թվում է նաև Միջին Արևելքի ամենամեծ հայկական եկեղեցին՝ Սուրբ Կիրակոսը։ Խորհրդի նույն որոշմամբ օտարման են ենթարկվում նաև Դիարբեքիրի ասորական, քաղդեական և բողոքական եկեղեցիները:

Garo Paylan sends inquiry to Davutoglu regarding expropriation of St. Geragos Church
YEREVAN, MARCH 29, ARMENPRESS. Armenian member of the Turkish parliament, member of the Kurdish People's Democratic Party Garo Paylan said that he presented an inquiry to Prime Minister Ahmed Davutoglu regarding the expropriation of a number of areas and structures in Diyarbakir, Sur. As "Armenpress" reports, Paylan published the 9-point inquiry form on his Facebook page.
The Prime Minister was specifically asked about the reason of “immediate expropriation” of the total 6300 areas, what legislations are to be made under the act, and how the rights of the citizens living in Sur will be protected.
In addition, the inquiry requests to clarify whether the expropriation decision affects the Christian, the Assyrian and Chaldean churches. At the same time it is requested to clarify by what standards and laws the “under risk" areas were selected. The MPs also asked whether the decision to expropriate the property of churches of minorities does not contradict the legislation and the Treaty of Lausanne.
While clashes and curfews continue in Diyarbakir, the cabinet took an urgent expropriation decision. St. Giragos Church, the largest Armenian church in Middle East, is among the places in Sur province of Diyarbakir that are expropriated by the decision of the cabinet. The church was restored and opened to worship in 2011. With the same decision, Assyrian, Chaldean and Protestant churches are also expropriated, “Armenpress” reports, citing the Armenian “Agos” newspaper of Istanbul.