Եզդիերեն նորացված հաղորդումներ կհնչեն Հանրային ռադիոյի եթերում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առավել մեծ ուշադրություն Հայաստանում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների խնդիրներին, նրանց հոգևոր- մշակութային ինքնությանը. այս մոտեցումն առաջիկայում իր արտացոլումը կգտնի Հանրային ռադիոյի եթերում: Հայաստանում կոմպակտ բնակվող ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը, ի դեմս եզդի համայնքի ներկայացուցիչների, Հանրային ռադիոյում էին՝ ներկայացնելու իրենց պատկերացումներն ու առաջարկությունները համագործակցության նոր ձևաչափի վերաբերյալ։
Պետությունը, որը ողջ աշխարհում ունի Սփյուռք և տարբեր երկրներում ներկայացված է որպես ազգային փոքրամասնություն, պարզապես չի կարող անտարբեր լինել սեփական երկրի ազգային փոքրամասնությունների հանդեպ:
Առաջնորդվելով հենց այս սկզբունքով և խորին համոզմունքով՝ 1990 թվականից, որպես Հայասատնում կոմպակտ բնակվող ամենամեծ ազգային փոքրամասնություն, եզդի համայնքը Հայաստանի հանրային ռադիոյում ունի իր մշտական խոսափողը: Արդեն 26 տարի ամեն օր Հանրային ռադիոյի եթերում է արտասահմանի համար թողարկվող հաղորդումների 30 րոպե տևողությամբ եզդիերեն հաղորդումը:
Եզդի ժողովրդի լեզուն, կրոնն ու ավանդույթները պահպանելու գործում այն չափազանց մեծ դեր ունի, սակայն հասունացել է եզդիերեն հաղորդումները բարեփոխելու ժամանակը: Հանրային ռադիոյի տնօրինությունը նպատակ ունի նորացնել եզդիներին տրամադրված ռադիոհարթակը:
Աշխատանքն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով տեղի ունեցավ հանդիպում համայնքի ներկայացուցիչների հետ՝ նրանց կարծիքներն ու առաջարկությունները լսելու ակնկալիքով, որոնք «Ռադիոլուրի» հետ զրույցում ամբողջացրեց Հանրային ռադիոյի եզդիների համար տրվող հաղորդումների պատասխանատու Հասան Թամոյանը։ Նա հատկապես կարեւոր է համարում, որ ձայնագրվեն եզդի ժողովրդի բանահյուսության նմուշները, որն ազգային ինքնագիտակցության պահպանման մեծ նշանակություն կունենա։
«Մենք կփորձենք լրացնել առկա բացը՝ հնարավորություն տալով ռադիոլսողին մեր հաղորդումների միջոցով տեղեկանալ աշխարհում եզդիներին առնչվող իրադարձություներին, հաղորդման շրջանակում ծավալել քննարկումներ նրանց հուզող ցանկացած հարցի շուրջ՝ ինչպես հայաստանցի, այնպես էլ միջազգային փորձագետների մասնակցությամբ»,- նշում է Հանրային ռադիոյի արտասահմանի համար թողարկվող հաղորդումների ղեկավար Գայանե Գասպարյանը: Նրա փոխանցմամբ՝ հաղորդումներում անդրադարձ կկատարվի աշխարհի եզդիական համայնքներին, նրանց խնդիրներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` եզդի համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մասնակցում էր նաև ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Կարեն Բեքարյանը։ Նա չափազանց կարևորում է այն փաստը, որ նոր Սահմանադրությամբ հայկական խորհրդարանում ներկայացված կլինեն մեր երկրի ազգային փոքրամասնությունները։
Հայաստանում կոմպակտ բնակվող ամենամեծ ազգային փոքրամասնությունը, ի դեմս եզդի համայնքի, սեփական խնդիրները բարձրաձայնելու, կրոնը, լեզուն ու մշակույթը պահպանելու համար առաջիկայում կամրագրի դիրքերը երկու չափազանց կարևոր խոսափողերի առաջ՝ մեկը Հյաստանի հանրային ռադիոյում, մյուսը՝ ԱԺ-ում:

Public Radio of Armenia to broadcast improved Yazidi service
YEREVAN, MARCH 21, ARMENPRESS. More attention towards ethnic minorities of Armenia, their problems and religious-cultural identity – this approach will soon be demonstrated on the air of Public Radio of Armenia. The representatives of the largest compact-living ethnic minority of Armenia, Yazidis, were hosted at the Public Radio to introduce their perceptions and suggestions over the new cooperation format.
A country with a world-spread Diaspora which is an ethnic minority in different countries could not stay indifferent towards its own ethnic minorities. With this in mind, the Public Radio of Armenia has given voice to the Yazidi community by airing a 30-minute program every day for 26 years now.
This is of key importance for the preservation of Yazidi language, religion and traditions, but it is high time to improve the Yazidi service. The leadership of the Public Radio aims at expanding the radio platform for the Yazidi people.
“We’ll try to fill the gaps, by providing listeners with information related to Yazidis of the world, launching discussions on issues of concern featuring Armenian and international experts,” said Gayane Gasparyan, head of the Overseas Service of the Public Radio of Armenia. According to her, the “program will refer to the Yazidi communities all over the world and reflect the problems they face in different countries of the world.
“Armenpress” reports National Assembly RPA faction member Karen Bekaryan also participated in the meeting with the representatives of Yazidi community. He attaches great importance to the fact that, according to the new Constitution, the ethnic minorities of our country will be represented in the Armenian parliament.
The Yazidi community in Armenia, the largest compact-living ethnic minority, will soon have two platforms to raise issues of its concern and preserve its religion, culture and traditions: The Public Radio of Armenia and the National Assembly.