Աշխարհի երկրները պետք է ավելացնեն տեղերը սիրիացի փախստականների տարաբնակեցման համար. ՄԱԿ
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխարհի երկրները պետք է Սիրիայի հարեւան պետություններից սիրիացի փախստականների ընդունման համար տեղերի թիվը 170 հազարից ավելացնեն մինչեւ 480 հազար: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ասված Է ՄԱԿ-ի Փախստականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչության՝ մարտի 15-ին մամուլի համար տարածված հաղորդագրության մեջ, որը նվիրված է սիրիական հակամարտության հինգերորդ տարելիցին:
Ինչպես նշված Է փաստաթղթում, մարտի 30-ին Ժնեւում կայանալիք միջազգային խորհրդաժողովում պետություններին կոչ կարվի «զգալիորեն ավելացնել տեղերն այն սիրիացիների (տարաբնակեցման) համար», որոնք ապաստան են գտել Սիրիայի հարեւան երկրներում: Վարչության տվյալներով՝ ներկայում մի շարք կառավարություններ «խոստացել են շուրջ 170 հազար այդպիսի տեղեր»:
«ՄԱԿ-ի Փախստականների գործերի գերագույն կոմիսարի վարչությունը հուսով Է առաջիկա մի քանի տարում դրանք ավելացնել հարեւան երկրներում գրանցված գաղթականների թվի առնվազն 10 տոկոսով, որտեղ նրանց թվաքանակը հասնում Է 4,8 միլիոնի»,- ասված Է հաղորդագրության մեջ: Վարչությունում հավելել են, որ հակամարտության հինգ տարում 6,6 միլիոն սիրիացիներ դարձել են ներքին տեղահանված անձինք, իսկ հարյուր հազարավոր մարդիկ ուղեւորվել են Եվրոպա, հաղորդել Է ՏԱՍՍ գործակալությունը:

ООН: странам мира следует увеличить число мест для расселения сирийских беженцев
Странам мира следует увеличить число мест для приема сирийских беженцев из соседних с Сирией государств со 170 тыс. до 480 тыс. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс,об этом говорится в распространенном сегодня Управлением верховного комиссара ООН по делам беженцев (УВКБ) сообщении для печати, приуроченном к пятой годовщине сирийского кризиса.
Как отмечается в документе, 30 марта на международной конференции в Женеве к государствам будет обращен призыв "значительно увеличить число мест для (расселения) сирийцев", нашедших приют в соседних с Сирией странах. По данным управления, в настоящее время ряд правительств "пообещал около 170 тыс. таких мест". "УВКБ надеется увеличить их в ближайшие несколько лет по меньшей мере до 10% от зарегистрированного числа беженцев в соседних странах, где их насчитывается 4,8 млн человек", - говорится в сообщении. В УВКБ добавили, что за пять лет конфликта 6,6 млн сирийцев стали внутренне перемещенными лицами, а сотни тысяч людей направились в Европу.