Դավութօղլուի դեմ հայերին վիրավորելու հիմնավորմամբ դատական հայց է ներկայացվել
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մարդու իրավունքների կազմակերպությունը հայերին վիրավորելու հիմնավորմամբ Ստամբուլի Չաղլայան արդարադատության պալատ դատական հայց է ներկայացրել վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուի և Աշքալեի քաղաքապետ Էնվեր Բաշարանի դեմ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է թուրքական Demokrathaber.net-ը:
Դավութօղլուն փետրվարի 27-ին Բինգյոլնում (Բյուրակն) ունեցած ելույթի ժամանակ քննադատել էր քրդամետ Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությանը՝ մեղադրելով նրանց «հայկական հրոսակախմբերի նման ռուսների հետ համագործակցելու» մեջ: Ավելի ուշ՝ մարտի 3-ին վարչապետի խոսքերը Աշքալեում կազմակերպված կոնֆերանսի ժամանակ կրկնել էր Բաշարանը՝ շնորհակալություն հայտնելով «փառապանծ նախնիներին, ովքեր այս հողերից մաքրել, նետել են հայերին»:
Ստամբուլի Չաղլայան արդարադատության պալատի մոտ հավաքված իրավապաշտպանները նախքան հայցը ներկայացնելը հայտարարություն են արել՝ ընդգծելով, որ ամիսներ շարունակ երկրի քրդաբնակ շրջաններում թուրքական զինուժի կողմից իրականացվող գործողությունները զուգորդվում են հայերի դեմ ռասիստական քայլերով: Օրինակ, վճարված հարկերից գոյացած գումարով գնված զրահամեքենաները շրջում են փողոցներով և հայտարարում. «Բոլորդ հայ եք, բոլորդ հայ վիժվածքներ եք»:
«Հայերի դեմ ցեղասպանություն է իրականացվել, նրանց հարստությունը բռնագրավվել է, հայերի ու մյուս քրիստոնյա ժողովուրդների մշակութային ժառանգությունը համակարգված կերպով ոչնչացվել է: Կարծես այս ամենը բավական չէ, հանրապետության ողջ պատմության ընթացքում և անգամ այսօր մնացած մի բուռ հայերին ստորացնելու, նրանց կյանքը սպառնալիքի ենթարկելու նպատակով արվում է հնարավոր ամեն բան: Այս ամենը պատմության գիրկն է անցել և կշարունակի անցնել որպես մարդկության դեմ հանցագործություն: Գալիք սերունդներն էլ ձեզ դրանով կհիշեն: Խտրականությունը թուրքական պետության անգամ ամենաբարձր մակարդակում շարունակում է արվել ու խրախուսվել: Սակայն կան նաև այնպիսինները, ովքեր մինչը վերջ իրենց ձայնը կբարձրացնեն ընդդեմ այս հանցագործության»,- նշել են իրավապաշտպան կազմակերպության անդամները:

YEREVAN, MARCH 9, ARMENPRESS: Turkey's human rights organization filed a lawsuit at Çağlayan Istanbul Palace of Justice against Prime Minister Ahmet Davutoglu and Aşkale Mayor Enver Basharan, on grounds of insulting Armenians. "Armenpress" reports citing the Turkish Demokrathaber.net.
Davutoglu criticized the pro-Kurdish People's Democratic Party, speaking in Bingol (Byurakn) February 27, accusing them of collaboration as “the Armenian gangs collaborated with Russians." Later, on March 3, at a conference organized in Ashkale, Basharan repeated the Prime Minister’s speech and thanked "the glorious ancestors who cleared this land, and threw out the Armenians."
Human rights activists gathered near Istanbul's Çağlayan before filing the lawsuit issued a statement stressing that for months the actions of the Turkish Armed Forces in Kurdish regions of the country are followed by racist measures against the Armenians. For example, armored vehicles bought with tax money are patrolling the streets and announcing: "You are all Armenians, you are all Armenian scum."
"Genocide against Armenians was carried out, their wealth confiscated, cultural heritage of Armenians and other Christian nations systematically destroyed. As if all this was not enough, the remaining handful of Armenians are humiliated today, everything possible is done to threaten their lives. All this has and will continue to be a crime against humanity in history. Upcoming generations will remember you for this. Discrimination in the highest level of the Turkish state continues and is encouraged. But there are those who will raise their voices against this crime until the end, “the members of the organization said.