Ռուս հետախույզները Հայաստանում 100 կմ երթ են կատարել անօդաչուների հսկողությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի ռուսական ռազմակայանի հետախուզական ստորաբաժանումները հատուկ-մարտավարական վարժանքների շրջանակներում 100 կիլոմետրանոց երթ են կատարել դեպի ճամբարային հավաքների անցկացման «Փամբակ» լեռնային զորավարժարան:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրել են ՌԴ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայությունից, ավելի քան 50 միավոր անվավոր եւ թրթուրավոր ռազմական տեխնիկայից բաղկացած շարասյան երթն անցել Է ծովի մակերեւույթից 1,5 հազարից մինչեւ 2,5 հազար մետր բարձրությունների վրա՝ ժայռոտ լեռնային տեղանքի Էքստրեմալ պայմաններում: Տեղանքի դժվարանցանելի հատվածներում հետախույզներն իրականացրել են ավտոմեքենաներից դեսանտավորում եւ հետիոտն հաղթահարել են գրունտային ճանապարհների բարդ հատվածները:
Միավորման հետախուզական ստորաբաժանումների զորաշարժերի եւ երթի ընթացքն օդից հսկել են «Գրանտ», «Լեեր» եւ «Զաստավա» անօդաչու թռչող ապարատները, որոնց անձնակազմերն առաջ են շարժվել շարասյան հետ մեկտեղ:
Մեկ ամսա ընթացքում ռուսական ռազմակայանի ավելի քան 300 հետախույզներ «Փամբակ» լեռնային զորավարժարանում կանցնեն լեռնային, ալպինիստական եւ հատուկ պատրաստության դասընթացներ:

Разведчики ЮВО в Армении совершили 100 км марш под наблюдением беспилотников
В рамках тактико-специальных учений разведывательные подразделения российской военной базы Южного военного округа, дислоцирующейся в Республике Армения, совершили 100 км марш на горный полигон «Памбак» для проведения лагерных сборов.
Как сообщилиАрменпрессв пресс-службе Южного военного округа,движение колонны, состоящей из более 50-ти единиц колесной и гусеничной военной техники, прошло в экстремальных условиях горно-скалистой местности на высотах от 1,5 до 2,5 тыс. метров над уровнем моря. В труднопроходимых участках местности разведчики осуществили десантирование с машин и преодолели сложные участки грунтовых дорог в пешем.
За ходом маневрирования и передвижения разведывательных подразделений соединения с воздуха наблюдали беспилотные летательные аппараты «Гранат», «Леер»и «Застава», расчеты которых выдвигались вместе с колонной.
В течение месяца более 300 разведчиков российской военной базы ЮВО на горном полигоне «Памбак»пройдут спецкурс по горной, альпинистской и специальной подготовке.