Ադրբեջանցիները Իսրայելում բռնության են ենթարկել անկախ լրագրողին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանցիները Իսրայելում բռնության են ենթարկել անկախ լրագրող Միլանա Գորենշտեյնին: Այս մասին նա հայտնել է մի շարք լրատվամիջոցների փոխանցված գրավոր հաղորդագրությունում: Նա տեղեկացրել է, որ պատահարը տեղի է ունեցել Հայիմ Վայցմանի անվան Նախագահական անտառում կազմակերպված միջոցառման ընթացքում:
«Ես մասնակցում էի մի միջոցառման, որը փետրվարի 26-ին Իսրայելի Նախագահական անտառում կազմակերպել է ադրբեջանա-իսրայելական «АзИз» ասոցիացիան: Կազմակերպիչների կողմից ենթարկվել եմ ֆիզիկական բռնության և վիրավորանքների, ձերբակալվել եմ, ինձ հագցրել են ձեռնաշղթաներ և տարել են ոստիկանական բաժանմունք ու հարցաքննել` պարտականությունների իրականացման ժամանակ իրավապահ մարմիններին խոչընդոտելու մեղադրանքով»,- «Արմենպրես»-ի տեղեկացմամբ՝ հայտնել է նա:
Միլանա Գորենշտեյնին իր կալանքը բացատրել են այն հանգամանքով, թե միջոցառումը մասնավոր է եղել:
«Մինչ այդ միջազգային և իսրայելական ԶԼՄ-ներում հայտնում էին, որ դա հանրային միջոցառում է, ինչն արձանագրված է ֆաքսում, որը մեկ օր առաջ ուղարկել եմ Իսրայելի ոստիկանություն: Քանի որ ես անկախ լրագրող եմ, պատրաստում էի ֆոտոռեպորտաժ, սակայն կազմակերպիչները ֆիզիկապես խանգարում էին իմ աշխատանքին: Միջոցառման ժամանակ ես հայտարարեցի բոլոր ներկաներին, այդ թվում` ոստիկաններին, այն մասին, որ սա Ադրբեջանի կողմից տեղեկատվական ահաբեկչություն է Իսրայել պետության նկատմամբ»,-տեղեկացրել է անկախ լրագրողը:
Միլանա Գորենշտեյնն ավելացրել է. «Կազմակերպիչները հրահրել են ինձ ձերբակալած ոստիկանությանը դիմել բժիշկներին` ամրագրելու իբրև թե իմ կողմից իրենց հասցված «վնասվածքները» և պատրաստակամություն են հայտնել հաստատելու այդ փաստերը (այսինքն` դատարանում տալ կեղծ ցուցմունքներ): Ոստիկանական բաժանմունքից ազատվելուց հետո ես սոցիալական ցանցերում իմ և իմ ընտանիքի նկատմամբ սպառնալիքներ հայտնաբերեցի ադրբեջանցու կողմից: Նկարագրված իրադարձությունների վերաբերյալ մամուլի համար պատրաստվում է պաշտոնական հայտարարություն: Բոլոր մեղավորները կենթարկվեն պատասխանատվության»:

Азербайджанцы в Израиле подвергли насилию независимого журналиста
Азербайджанцы в Израиле подвергли насилию независимую журналистку Милану Горенштейн. Об этом она сообщила ряду СМИ в письменном заявлении. Она сказала, что инцидент произошел во время мероприятия, организованного в Президентском лесу им. Хаима Вальцмана.
«Я присутствовала на мероприятии, организованном азербайджано-израильской ассоциацией АзИз. Меня подвергли физическому насилию, оскорблениям, потом арестовали, надели наручники и отвели в полицию, где меня допрашивали, обвинив в сопротивлении правоохранительным органам при исполнении служебных обязанностей», - сообщает с ее слов Арменпресс.
Горенштейн объясняет свой арест тем, что мероприятие было частным.
«До этого международные СМИ сообщали, что оно общественное, что подтверждается в факсе, которое я накануне направила в полицию. Как независимый журналист, я готовила репортаж, но моей работе мешали организаторы. Я заявила присутствующим, в том числе и полицейским, что это информационный террор Азербайджана в отношении Израиля», - сказала она.
«Организаторы провоцировали арестовавших меня полицейских обратиться к врачу – якобы из-за нанесенных мной «повреждений» и заверяли в своей готовности подтвердить это (то есть дать в суде ложные показания). После освобождения из полиции я обнаружила в сети угрозы со стороны азербайджанцев в отношении меня и моей семьи. Относительно происшедшего готовится официальное сообщение для СМИ. Все виновные будут наказаны», - добавила Милана Горенштейн.