Իրանի Մեջլիսի ընտրությունների արդյունքում նախնական տվյալներով ընտրվել է 2 հայ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Մեջլիսի ընտրությունների արդյունքում նախնական տվյալներով ընտրվել է երկու հայ պատգամավոր՝ Կարեն Խանլարյանը եւ Ժորժ Աբրահամյանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատգամավորի թեկնածուներից Կարեն Խանլարյանը տեղեկացրեց, որ հայ համայնքն ընտրությունների է մասնակցել Հյուսիսային և Հարավային ընտրատարածքներում:
«Հարավի պատգամավորության համար թեկնածու են եղել 3-ը, ինքնաբացարկ են հայտնել 2-ը, և արդյունքում ընտրվել է Ժորժ Աբրահամյանը: Մասնակցողների ընդհանուր թիվը նախնական տվյալներով մոտավորապես 2300 է եղել: Հյուսիսայինում պատգամավորության համար սկզբում 6 թեկնածու է եղել, 3-ը ինքնաբացարկ են տվել: Մրցակցությունը երեքի մեջ է տեղի ունեցել: Քվեարկողների ընդհանուր թիվը Հյուսիսային ընտրատարածքում եղել է շուրջ 12 հազար մարդ, որի արդյունքում ընտրվել եմ ես` ձայների 73 տոկոսի հարաբերակցությամբ»,-նշեց նա:
Կարեն Խանլարյանի խոսքով` ընտրություններին, ընդհանուր առմամբ, մասնակցել է 9 հայ թեկնածու, և 6-ը ինքնաբացարկ են հայտարարել:
«Արդյունքները պաշտոնապես կհայտարարվեն փետրվարի 27-ին կամ 28-ին»,-հավելեց նա:
Euronews.com-ը տեղեկացնում է, որ Իրանում ընտրություններին հսկայական թվով ընտրողներ են մասնակցել: Ընտրությունները պետք է տևեին 10 ժամ, սակայն Ներքին գործերի նախարարությունը մի քանի անգամ երկարաձգել է քվեարկության ժամը: Ընտրատեղամասերում հսկայական հերթեր են եղել:

Two Armenians elected as MPs in Iranian parliament – preliminary results
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. According to preliminary data, 2 Armenians have been elected as members of the Majlis of the Islamic Republic of Iran - Karen Khanlarian and Zhorzh Abrahamyan. In an interview with “Armenpress” Karen Khanlarian informed that Armenian voters participated in the elections in the Northern and Southern electoral districts.
“There were 3 candidates in the Southern electoral district. 2 of them withdrew as a result of which Zhorzh Abrahamyan was elected. According to preliminary data, the number of participants of the election was 2300. Initially, there were 6 candidates in the Northern electoral district. Later 3 of them withdrew. The competition went on among 3 candidates. The overall number of voters in the north was 12 thousand. I was elected with 73% of votes”, he mentioned.
“The results will be officially publicized either on February 28 or 29”, he added.
Euronews.com informs that a huge number of voters participated in the elections. The elections were planned to last for 10 hours but the deadline was extended several times due to a rush of voters. There were huge queues at polling stations.