Իրանի Մեջլիսի ընտրությունների արդյունքում նախնական տվյալներով ընտրվել է 2 հայ պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի Իսլամական Հանրապետությունում Մեջլիսի ընտրությունների արդյունքում նախնական տվյալներով ընտրվել է երկու հայ պատգամավոր՝ Կարեն Խանլարյանը եւ Ժորժ Աբրահամյանը: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում պատգամավորի թեկնածուներից Կարեն Խանլարյանը տեղեկացրեց, որ հայ համայնքն ընտրությունների է մասնակցել Հյուսիսային և Հարավային ընտրատարածքներում:
«Հարավի պատգամավորության համար թեկնածու են եղել 3-ը, ինքնաբացարկ են հայտնել 2-ը, և արդյունքում ընտրվել է Ժորժ Աբրահամյանը: Մասնակցողների ընդհանուր թիվը նախնական տվյալներով մոտավորապես 2300 է եղել: Հյուսիսայինում պատգամավորության համար սկզբում 6 թեկնածու է եղել, 3-ը ինքնաբացարկ են տվել: Մրցակցությունը երեքի մեջ է տեղի ունեցել: Քվեարկողների ընդհանուր թիվը Հյուսիսային ընտրատարածքում եղել է շուրջ 12 հազար մարդ, որի արդյունքում ընտրվել եմ ես` ձայների 73 տոկոսի հարաբերակցությամբ»,-նշեց նա:
Կարեն Խանլարյանի խոսքով` ընտրություններին, ընդհանուր առմամբ, մասնակցել է 9 հայ թեկնածու, և 6-ը ինքնաբացարկ են հայտարարել:
«Արդյունքները պաշտոնապես կհայտարարվեն փետրվարի 27-ին կամ 28-ին»,-հավելեց նա:
Euronews.com-ը տեղեկացնում է, որ Իրանում ընտրություններին հսկայական թվով ընտրողներ են մասնակցել: Ընտրությունները պետք է տևեին 10 ժամ, սակայն Ներքին գործերի նախարարությունը մի քանի անգամ երկարաձգել է քվեարկության ժամը: Ընտրատեղամասերում հսկայական հերթեր են եղել:

По предварительным данным, в Меджлис Ирана избраны 2 армянина
По предварительным данным, в Меджлис Ирана избраны 2 армянина – Карен Ханларян и Жорж Абрамян. В беседе с Арменпресс Карен Ханларян сообщил, что армянская община участвовала в выборах в Северном и Южном избирательном округах.
«В Южном округе было 3 кандидата. Двое взяли самоотвод, и в результате был избран Жорж Абрамян. Число участников по предварительным данным – 2300 человек. На севере вначале было 6 кандидатов, трое взяли самоотвод, и борьба шла межу оставшимися тремя. В Северном избирательном округе голосовали примерно 12.000 человек, и по итогам (73%) был избран я», - сказал Ханларян.
По его словам, в целом в выборах участвовали 9 армян, 6 из них взяли самоотвод.
Официально результаты будут опубликованы 27 или 28 феваля, добавил он.
Euronews.com сообщает, что в парламентских выборах в Иране приняло участие огромное число избирателей. Они должны были продолжаться 10 часов, однако МВД страны было вынуждено несколько раз продлевать время голосования. На избирательных участках была колоссальная очередь.