«Պատերազմ եւ խաղաղություն» վեպը Մեծ Բրիտանիայում բեսթսելեր Է դարձել BBC-ի Էկրանավորումից հետո
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեւ Տոլստոյի «Պատերազմ եւ խաղաղություն» Էպոպեա-վեպը Մեծ Բրիտանիայում առաջին անգամ դարձել Է բեսթսելերներից մեկը BBC կորպորացիայի հեռուստատեսության կողմից ստեղծագործության Էկրանավորումից հետո: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փետրվարի 17-ին այս մասին հաղորդել Է The Guardian թերթը:
Nielsen BookScan միջազգային շուկայավարական գործակալության տվյալներով, որը 1998 թվականից հետազոտություներ Է կատարում Մեծ Բրիտանիայի գրաշուկայում, միայն անցյալ շաբաթ երկրի խանութներում ձեռք Է բերվել BBC-ի հրատարակած վեպի 3581 օրինակ: Այսպիսով՝ այն առաջին անգամ մտել Է ընթերցողների շրջանում ամենամեծ ժողովրդականություն վայելող առաջին 50 գրքերի շարքը:
Ընդամենը Մեծ Բրիտանիայի կենտրոնական հեռուստատեսությունում դեկտեմբերին «Պատերազմ եւ խաղաղություն» կինոժապավենի ցուցադրումից հետո երկրում վաճառվել Է այդ հրատարակության 13 հազար օրինակ:
YouGov սոցիոլոգիական ծառայության տվյալներով՝ առայժմ բրիտանացիների սոսկ չորս տոկոսն Է կարդացել ռուսական այս նշանավոր վեպը, եւս 14 տոկոսը շատ կցանկանար դա անել, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Роман "Война и мир" стал бестселлером в Великобритании после экранизации "Би-би-си"
Роман-эпопея Льва Толстого "Война и мир" впервые стал одним из бестселлеров в Великобритании после экранизации произведения телевидением корпорации "Би-би-си". Об этом сообщила в среду газета The Guardian.
По данным международного маркетингового агентства Nielsen BookScan, проводящего исследования на британском книжном рынке с 1998 года, только за минувшую неделю в магазинах Великобритании приобретена 3581 копия изданного "Би-би-си" романа. Таким образом он впервые вошел в число 50 первых самых популярных у читателей книг. Всего после выхода в декабре на британском центральном телевидении ленты "Война и мир" в стране разошлись 13 тыс. экземпляров этого издания,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
По данным социологической службы YouGov, пока лишь четыре процента британцев читали этот великий русский роман, при этом еще 14% очень хотели бы сделать это.