«Նոր գիրք» 2/51. «Զատկի նախօրեին», «Չինական ժողովրդական հեքիաթներ»
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նոր տարին` նոր գրքերով: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն տեղեկություններ է հաղորդում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերի մասին: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ և ծանոթանալ դասական երկերին ու արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր տարատեսակ ցանկերից ընտրեք գրքեր և սկսեք ընթերցել: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ը դարձյալ առանձնացրել է նոր հրատարակված երկու ուշագրավ գիրք` երկու խորագրի ներքո:
Զոյա Փիրզադ, «Զատկի նախօրեին»
Ինչպես հեղինակի մյուս ՝ «Լույսերը ես կհանգցնեմ», «Ընտելանում ենք», «Տտիպ խուրմա» և այլ գրքերում, այստեղ էլ Իրանի կերպարը բառացիորեն բզկտվում է հնի՝ ավանդականի և նորի պայքարում: Անխուսափելի մի պայքար, որ չի շրջանցում նաև վաղուց այստեղ հաստատված փոքրաթիվ հայ համայնքի կյանքը: Մեծ զգացմունքայնությամբ գրված այս գործում, որը հերոսի կյանքի երեք տարբեր փուլերն է ներկայացնում, հայ համայնքը պատկերված է ներսից: Հերոսներն ապրում են հնի ու նորի սահմանագծում և նրանց փոքրիկ ուրախություններն ու մեծ տխրությունները, մարդկային պարզ երջանկություններն ու խոր վերքերը հաճախ պայմանավորված են նաև համայնքային ներփակվածությամբ, ազգային քարացած սովորություններով, և, իհարկե նաև կրոնական տարբերություններով… Ընդամենը 172 էջ, բայց լիարյուն կյանք, և լիարժեք կերպարներ: ​«Զատկի նախօրեին» եռագրությունը իրանական արդի արձակի նշանակալից ստեղծագործություններից է, որի մեջ կատարելության է հասցված երկխոսության հնարավորությունը գեղարվեստական արձակում: Եռագրությունն արժանացել է իրանական և միջազգային մի շարք մրցանակների և թարգմանվել բազմաթիվ լեզուներով: Թարգմանությունը` Գևորգ Ասատրյանի: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:
«Չինական ժողովրդական հեքիաթներ»
Գրքում տեղ են գտել 45 հանրածանոթ և սիրված չինական հեքիաթներ, որոնցում հաղթում է բարին, արդարությունը, գեղեցկությունը, մարդկային լավագույն այլ արժանիքները։ Հեքիաթները նախատեսված են երեխաների համար, բայց և կարող են հետաքրքիր լինել տարբեր տարիքի մարդկանց։ ​Գիրքը տպագրվել է Հայաստանում Չինաստանի դեսպանության աջակցությամբ: Գիրքը հրատարակել է «Էդիթ Պրինտ»-ը:

“Новая книга” 2/51. “Накануне пасхи”, “Китайские народные сказки”
Новый год, с новыми книгами. Информационное агентство “Арменпресс” продолжает представлять проект “Новая книга”. Оно предоставляет сведения о книгах, которые выходят в свет в издательствах Армении. На страницах агентства книголюбы имеют возможность получить сведения и познакомиться с классическими сочинениями и тенденциями развития современной литературы. Выберите книги из наших различных списков и начните читать. На этой неделе “Арменпресс” снова выделяет две недавно изданные замечательные книги с двумя заголовками.
Современная литература Зоя Пирзад, “Накануне Пасхи”
Как в “Свет я погашу”, “Привыкаем”, “Вязкий вкус хурмы”, а также других книгах автора, и здесь образ Ирана буквально разрывается в борьбе между традиционным старым и новым. В неизбежной борьбе, которая не обходит стороной и жизнь немногочисленного армянского населения.
В написанном с большой чувственностью произведении, где представлены три разных этапа жизни героя, армянская община изображена изнутри. Герои живут на грани старого и нового и их маленькие радости, и большие печали, простое человеческое счастье и глубокие раны часто обусловлены также общинной замкнутостью, укоренившимися национальными привычками, а также, конечно, религиозными различиями… Всего 172 страницы, но полнокровная жизнь и полноценные образы. Трилогия “Накануне Пасхи” - одно из знаменательных произведений иранской современной прозы, где доведена до совершенства возможность диалога в художественной прозе. Трилогия была удостоена ряда иранских и международных премий и переведа на многие языки. Перевод Геворга Асатряна. Книга была издана в “Эдит Принт”.
Детская литература “Китайские народные сказки”
В книге нашли место 45 известных и популярных китайских сказок, в которых побеждает добро, справедливость, красота, другие лучшие человеческие добродетели. Сказки предназначены для детей, но могут быть интересны также людям разных возрастных категорий. Книга издана в Армении при поддержке Китайского посольства. Книга была издана в “Эдит Принт”.