Վրաստանում շրջանառության մեջ են դրվում 20, 50 եւ 100 լարի արժողությամբ նորացված թղթադրամներ
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանում փետրվարի 1-ին շրջանառության մեջ կդրվեն 20, 50 եւ 100 լարի արժողությամբ նոր թղթադրամներ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Ազգային բանկին, դրանք շրջանառության մեջ կլինեն հին նմուշի թղթադրամների հետ հավասարապես: Սա թղթադրամների առաջին զգալի փոփոխությունն Է ազգային արժույթի գոյության ավելի քան 20 տարվա ընթացքում:
Նորացված թղթադրամների վրա պահպանվել Է սկզբնական թեմատիկան, բայց, միեւնույն ժամանակ դրանց արտաքին տեսքը հարստացված Է լրացուցիչ տարրերով: Փոփոխվել են նաեւ թղթադրամների չափերը. յուրաքանչյուր հաջորդը դարձել Է նախորդից ավելի մեծ՝ արժողությանը համապատասխան: Դրամանիշերն ունեն պաշտպանության ավելի շատ աստիճաններ, ինչպես նաեւ հատուկ նշաններ, որոնք նշում են անվանական գները թույլ տեսնողների համար:
Բացի դրանից, մեծացված Է թղթադրամների կայունությունը կեղտոտման եւ մաշման նկատմամբ: Շրջանառության մեջ գտնվող՝ 5 եւ 10 լարի արժողությամբ թղթադրամներն Ազգային բանկը պլանավորում Է նորացնել ավելի ուշ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Грузии поступают в обращение обновленные банкноты достоинством в 20, 50 и 100 лари
Новые банкноты достоинством в 20, 50 и 100 лари поступят в понедельник в обращение в Грузии. Как сообщили в Национальном банке, они будут иметь хождение наравне с купюрами старого образца. Это первое значительное изменение дизайна банкнот более чем за 20 лет существования национальной валюты,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
На обновленных купюрах сохранена первоначальная тематика, но, в то же время, их внешний вид обогащен дополнительными элементами. Изменились и размеры банкнот: каждая последующая стала больше предыдущей в соответствии с достоинством. Денежные знаки имеют большее количество степеней защиты, а также специальные знаки, обозначающие номиналы, для слабовидящих. Кроме того, повышена устойчивость купюр к загрязнению и износу. Находящиеся в обращении банкноты достоинством в 5 и 10 лари Национальный банк планирует обновить позднее.