Հայ-իրաքյան միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի օրակարգում են տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Բաղդադում հունվարի 26-ինմեկնարկել է հայ-իրաքյան միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի հերթական նիստը, որը համանախագահում են ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը և Իրաքի գյուղատնտեսության նախարար Ֆալահ Զեյդանը։ Հայկական պատվիրակության կազմում են ՀՀ արտաքին գործերի, էներգետիկայի, առողջապահության, էկոնոմիկայի և գյուղատնտեսության նախարարության ներկայացուցիչներ։Հանդիպումների օրակարգում ընդգրկված են տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում համագործակցության հարցեր։
Նիստի ընթացքում կողմերը հատուկ ընդգծել են վերջին տարիներին Հայաստանի և Իրաքի միջև բազմաթիվ բնագավառներում և հատկապես առևտրատնտեսական ոլորտում համագործակցության ակտիվությունը և ապրանքաշրջանառության նկատելի աճը։ Աշխատանքային խմբերը քննարկեցին համագործակցության խորացման և նոր ուղիների որոնման հարցեր։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, այցի շրջանակներում նախարար Երիցյանը հանդիպում է ունեցել Իրաքի նախագահ Ֆուադ Մասումի հետ և նրան փոխանցել ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ողջույններն ու բարեմաղթանքները Իրաքի եղբայրական ժողովրդին։ Նախարարը նշել է, որ Հայաստանի և Իրաքի ժողովուրդներն ունեն բազմաթիվ պատմական ընդհանրություններ, դարեր շարունակ կողք կողքի են ապրել միևնույն միջավայրում, և ՀՀ իշխանությունները հանձնառու են ամենայն կերպ ամրապնդել բարեկամությունը և նպաստել երկկողմ համագործակցության զարգացմանն ու խորացմանը։
Ընդգծվել է երկու երկրների միջև օդային ուղիղ կապ ունենալու և դրան զուգահեռ նաև ցամաքային հաղորդակցության ուղիների զարգացնելու կարևորությունը, ինչպես նաև գործարար շփումներն ընդլայնելու անհրաժեշտությունը։
Նախագահ Մասումը, իր հերթին, ողջույններ ու բարեմաղթանքներ է փոխանցել ՀՀ Նախագահին և հայ ժողովրդին։ Նրա կողմից հատուկ ընդգծվել է հայության ներկայությունը Իրաքում և նրանց մասնակցությունն ու ունեցած նպաստը երկրի զարգացման գործում։ Նախագահը նշել է, որ հայության ներկայությունը Իրաքում ունի հարյուրամյակների պատմություն, երկրի բազմաթիվ բնակավայրերում կարելի է գտնել հայկական հետք, իսկ համայնքին հուզող արդի հարցերը մշտապես գտնվում են իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում։
ՀՀ տարածքային կառավարման և արտակարգ իրավիճակների նախարարը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել իրաքյան իշխանությունների կողմից հայ համայնքին ցուցաբերած աջակցության համար։

Economic and humanitarian cooperation issues are on the agenda of Armenia-Iraq inter-governmental commission
YEREVAN, JANUARY 26, ARMENPRESS. Regular session of Armenia-Iraq inter-governmental commission kicked off in Baghdad on January 26. The session was co-chaired by the Minister of Territorial Administration and Emergency Situations of the Republic of Armenia, Armen Yeritsyan and Agriculture Minister of Iraq FalahZeidan. The Armenian delegation is comprised of representatives of Ministries of Foreign Affairs, Energy, Health, Economy, and Agriculture. Economic and humanitarian cooperation issues are included in the agenda of the session.
During the session the sides particularly underlined the activation of cooperation in different spheres and particularly the significant growth in trade and economic relations between Armenia and Iraq during the recent years. The working groups discussed issues of deepening cooperation and finding new ways.
As “Armenpress” was informed from the Department of Press, Information and Public Relations of MFA Armenia,in the sidelines of the visit Minister Yeritsyan met with the President of Iraq Fuad Masumand conveyed the greetings and best wishes of the President of Armenia Serzh Sargsyan to the friendly people of Iraq. The Minister stated that the people of Armenia and Iraq share a lot of historical common aspects, lived side by side for centuries in the same environment and the Armenian authorities are committed to reinforce the friendship and foster bilateral cooperation by all means.
The importance of establishing direct flights and parallel to it, developing land routes, as well as expansion of interaction of business representatives were emphasized.
President Masum conveyed greetings and best wishes to the Armenian President and people. He clearly highlighted the presence of Armenians in Iraq and their contribution in the development of the country. The President mentioned that the Armenian presence in Iraq has a history of centuries and Armenian trace can be found in many regions of the country, and the issues of concern for the Armenian community are always under the attention of the authorities.
Minister of Territorial Administration and Emergency Situations of the Republic of Armenia expressed special gratitude to the Iraqi authorities for their assistance rendered to the Armenian community.