Իրանը և Չինաստանը մտադիր են առևտրաշրջանառության ծավալները հասցնել 600 միլիարդ դոլարի
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին և Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինը հայտարարել են երկու երկրների տնտեսական հարաբերությունների խորացման և առևտրաշրջանառությունը 10 տարվա ընթացքում մինչև 600 միլիարդ դոլարի հասցնելու պայմանավորվածության մասին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, վկայակոչելով «Ռիա Նովոստի»-ն, այս մասին հայտնել է Իրանի նախագահ Հասան Ռոուհանին` ամփոփելով Չինաստանի նախագահի հետ հանդիպման արդյունքները: «Իրանը և Չինաստանը պայմանավորվել են առաջիկա 10 տարիների ընթացքում երկու երկրների առևտրաշրջանառության ծավալները հասցնել մինչև 600 միլիարդ դոլարի»,- ասել է Ռոուհանին:
Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինը Մերձավոր Արևելք կատարած այցի շրջանակներում հունվարի 22-ին եղել է Թեհրանում: Երկու երկրների միջև համաձայնություններ են ձեռք բերվել ազատ տնտեսական գոտիների ստեղծման, ներդրումների, երկաթուղային ճանապարհների շինարարության, նավահանգիստների ենթակառուցվածքների բարելավման վերաբերյալ:

Иран и Китай намерены довести объемы товарооборота до 600 млрд долларов
Президент Ирана Хасан Роухани ипредседатель КНР Си Цзиньпин заявили одоговоренности расширить экономические связи иувеличить объем двусторонней торговли до600 миллиардов долларов вследующие десять лет.
Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этом сказал президент Ирана Хасан Роухани, подводя итоги встречи президентов Ирана и Китая. «Иран и Китай договорились в ближайшие 10 лет довести объемы товарооборота до 600 млрд долларов», - сказал Роухани.
22 января Си Цзиньпин прибыл свизитом вТегеран врамках ближневосточного турне. Между странами, вчастности, заключены соглашения о создании свободных экономических зон, а также относительно инвестиций встроительство железных дорог иинфраструктуры портов.