Խոմսկին Էրդողանին անվանել է «մարդասպան»
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի աշխարհահռչակ փիլիսոփա եւ լեզվաբան Նոամ Խոմսկին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին «մարդասպան» է բնութագրել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Al Jazeera հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում Խոմսկին ասել է. «Կասկած չկա, որ Էրդողանը ագրեսիայի է ենթարկում քրդերին, անվերջանալի ճնշիչ միջոցառումներ է իրագործում: Ես նրան մարդասպան եմ անվանում…Իհարկե` մարդասպան…Թուրքիայում վերին աստիճանի ավտորիտար ռեժիմ է…Նա 1990-ականների սարսափելի քաղաքականությունն է իրականացնում»:
Հարցազրույցում Խոմսկին անդրադարձել է Թուրքիայում Քուրդիստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) հարցում իր դիրքորոշմանը, գնահատականներ հնչեցրել Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինի հետ Էրդողանի միջեւ լարվածության մասին:
Որոշ ժամանակ առաջ Էրդողանի կողմից Թուրքիա հրավիրված Նոամ Խոմսկին մերժել էր հրավերը` պատաճառաբանելով դա Թուրքիայի ղեկավարությանը քրդերի հետ խաղաղության կոչ հնչեցրած գիտնականների դեմ Էրդողանի սանձազերծած բռնաճնշումներով:
Թուրքական ԶԼՄ-ները Խոմսկիի կողմից Էրդողանին «մարդասպան» բնութագրելը համարում են վերջինիս հրավերին նրա պատասխանը:

Chomsky calls Erdoğan a “murderer"
YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS. The renowned US academic and award-winning author, Noam Chomsky calls Turkish President Recep Tayyip Erdoğan a "murderer". “Armenpress” reports he made the assessments in an interview with Al Jazeera.
Following last week's suicide attack in a historic district of Istanbul, Erdoğan criticised Chomsky and other "so-called intellectuals" for supporting Kurdish separatists.
Chomsky had previously accused the Turkish government of carrying out a "terrorist" war against the Kurds. In the interview with Al Jazeera TV channel, Professor Chomsky says that President Erdoğan is "undoubtedly carrying out vicious repressive actions attacking the Kurdish population," and adds that he would call him a "murderer".
In the wide-ranging interview, Chomsky also clarifies his position on the PKK, the Kurdistan Workers' Party, discusses the spat between Erdoğan and Russian President Vladimir Putin, comments on the US presidential elections, and questions the Palestinian BDS - boycott, divestment and sanctions - movement.