Կառավարությունն իրականացնելու է Հայաստանի ներդրումային հեղինակության բարելավման նոր ծրագրեր
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունը 2016 թվականին կիրականացնի Հայաստանի ներդրումային հեղինակության բարելավմանն ուղղված նոր ծրագրեր ու քայլեր: Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը՝ ՀՀ ներդրումային հեղիանկության բարելավումը ՀՀ կառավարության 2016 թվականի գերակա ծրագրերի թվում է, որը հաստատվել է գործադիրի հունվարի 14-ի նիստում:
Մասնավորապես, ընթացիկ տարում նախատեսվում է իրականացնել Հայաստանի գործարար միջավայրի բարելավման միջոցառումների 2016 թվականի ծրագիրը, ՀՀ ներդրումային քաղաքականության հայեցակարգի և հայեցակարգից բխող միջոցառումները, ապահովել միջազգային ներդրումային ֆորումի անցկացման համար անհրաժեշտ գործընթացները, զարգացնել ազգային ինովացիոն համակարգի բաղադրիչները:
Ըստ կառավարության, վերջին տարիներին Հայաստանում ներդրումները, այդ թվում` օտարերկրյա ուղղակի ներդրումները, դրսևորել են տատանողական դինամիկա, մասնավորապես` մինչճգնաժամային շրջանում գրանցվում էր ներդրումների աճ, ինչին հաջորդեց ներդրումների կտրուկ անկումը 2009 թվականի ճգնաժամի ընթացքում, իսկ հետագայում դրսևորվեց անկայուն դինամիկա: Մյուս կողմից ՀՀ-ում անկախացումից ի վեր, չնայած «բաց դռների» քաղաքականության իրականացմանը, ներդրումային քաղաքականությանն առնչվող գրեթե ոչ մի փաստաթուղթ չի ընդունվել, բացառությամբ 1994 թվականին ընդունված «Օտարերկրյա ներդրումների մասին» ՀՀ օրենքի, որը ներկայումս որոշակի վերանայման կարիք ունի: Այս պայմաններում, կառավարության դիտարկմամբ, ներդրումների ավելացումը, ներդրումային գործունեության ակտիվացումը, ներդրումային միջավայրի բարելավումն ապահովելու նպատակով խիստ կարևորվում է և անհրաժեշտ է համապատասխան տեսլականի և հստակ գործողությունների ծրագրի առկայություն, ինչը հնարավորություն կընձեռի ունենալ հստակ պատկերացում ներդրումների հետ կապված խնդիրների, դրանց լուծումների և ներդրումային միջավայրի բարելավմանն ուղղված միջոցառումների վերաբերյալ:
Այդ նպատակով ՀՀ կառավարությունը հաստատել է ՀՀ ներդրումային քաղաքականության հայեցակարգը, որի միջոցառումների ծրագիրը հիմք է հանդիսանալու փուլ առ փուլ լուծելու վերոնշյալ խնդիրները համապատասխան ռազմավարությունների և միջոցառումների իրականացման միջոցով:
Բացի այդ, ՀՀ կառավարությունն Ասիական զարգացման բանկի աջակցությամբ նախաձեռնել է «Հայաստան. ներդրումային համաժողով 2016»-ի իրականացումը,որը կնպաստի օտարերկրյա ներդրումների հոսքերի աճին, ինչպես նաև մրցակցային առավելություն ունեցող հայկական արտադրանքների արտահանմանը և կներկայացնի Հայաստանի ներդրումային հնարավորություններն ու գործարար միջավայրի գրավչությունը: Ներդրումային համաժողովը բարենպաստ հարթակ կհանդիսանա անդրազգային կորպորացիաների, ներդրումային կազմակերպությունների, ֆինանսական կառույցների, բանկերի և հայաստանյան հանրային ու մասնավոր հատվածների ղեկավարների միջև հնարավոր արդյունավետ համագործակցություն նախաձեռնելու համար:
Տնտեսության արդիա­կանացման և ներդրումային յուրահատուկ միջավայր ձևավորելու համար մեծապես կարևորվում է երկրի դիրքավորումը տեխնոլոգիական համընդհանուր արժեշղթաներում: Նշված նպատակի իրագործման հենքը գիտության արդյունքները տնտեսության մեջ ներդնելու գործընթացի հաջորդական փուլերի միջև անցումն ապահովելն է, որի համար տնտեսական լուրջ շարժառիթներ ստեղծելու անհրաժեշ­տություն կա: Այդ առումով, մեծապես կարևորվում է ազգային համակարգի բաղադրիչների զարգացմանը:

Правительство осуществит новые программы, направленные на повышение инвестиционной привлекательности Армении
Правительство Армении осуществит в 2016 году новые программы, направленные на повышение инвестиционной привлекательности Армении. Как передает «Арменпресс», эти программы, утвержденные на заседании от 14-го января, находятся среди приоритетов правительства Армении на 2016 год.
В частности, планируется осуществить программы по улучшению инвестиционного климата, по разработке концепции инвестиционной политики, конкретных мероприятий в рамках этой политики; обеспечение проведения международного инвестиционного форума, развитие инноваций.
За последние годы инвестиции в Армении, в том числе, прямые иностранные, проявляли колеблющуюся динамику. До кризиса 2009 года они непрерывно росли, затем, после 2009 года произошел спад, а сейчас инвестиции в Армении проявляют колеблющуюся динамику. С другой стороны, за годы независимости Армении, несмотря на политику «открытых дверей», не было принято ни одного документа, за исключением «Закона об иностранных инвестициях» 1994 года. В этих условиях правительство Армении придает важное значение разработке соответствующей политики, концепций и программы действий. С этой целью правительство Армении утвердило концепцию инвестиционной политики, программу пошаговых действий, которые позволят решить указанные проблемы.
Кроме того, про содействии Азиатского банка развития, правительство Армении организует программу «Армения: инвестиционная конференция-2016», которая будет способствовать притоку инвестиций, а также экспорту конкурентоспособной армянской продукции, и представит инвестиционные возможности в Армении и ее бизнес-привлекательность. Инвестиционная конференция станет благоприятной платформой для наднациональных корпораций, инвестиционных организаций, финансовых структур, банков и руководителей общественного и частного секторов Армении для взаимовыгодного сотрудничества.
Для инновации экономики и создания своеобразной среды особое значение придается позиции страны в вопросе технологий. Важно обеспечить внедрение научных достижений в экономику, для чего необходимо создать серьезные мотивы. В этом аспекте особое значение придается развитию составляющих национальной системы.