Վրաստանի նախագահի հրամանագրով նախարարներն աշխատում են պաշտոնակատարների կարգավիճակով
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին հանրապետության վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլիի հրաժարականից հետո հրամանագիր է հրապարակել նախարարներին պաշտոնակատարների կարգավիճակով օժտելու մասին՝ մինչեւ կառավարության նոր կազմի հաստատումը, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Sputnik-ին:
«Վրաստանի Սահմանադրության 73 հոդվածի առաջին կետի եւ 80 հոդվածի առաջին կետի համաձայն՝ պարտականությունների կատարումը տրամադրել վրացական կառավարության նույն կազմին մինչեւ նոր կառավարության ստեղծումը»,- ասված է հրամանագրում:
Դեկտեմբերի 23-ին Իրակլի Ղարիբաշվիլին հայտարարել է իր պաշտոնաթողության մասին:
Վրացական ԶԼՄ-ները կուլիսային տեղեկատվություն են հաղորդում կառավարության նոր կազմի վերաբերյալ: Այսպես, «Ռուսթավի 2» հեռուստաալիքը հայտարարում է, որ Վրաստանի կառավարության նոր ղեկավար կդառնա Գեորգի Կվիրիկաշվիլին, որը ներկայում զբաղեցնում է հանրապետության ԱԳ նախարարի պաշտոնը: Արտաքին քաղաքական գերատեսչությունում նրան կփոխարինի նրա տեղակալ Միխայիլ Ջանելիձեն:
Նաեւ հաղորդվում է, որ Նոդար Խադուրիի փոխարեն պլանավորվում է ֆինանսների նախարար նշանակել Դմիտրի Կումսիշվիլիին, որը մինչ այժմ զբաղեցնում էր էկոնոմիկայի նախարարի պաշտոնը: Կումսիշվիլիին կփոխարինի Գեորգի Գախարիան կամ Մամուկա Բախտաձեն, որը ղեկավարում է Վրաստանի երկաթուղին:
Հաղորդվում է, որ այս տեղեկատվությունը կառավարության անդամները հաստատել են հեռուստաալիքի թղթակցի հետ անձնական խոսակցությունների ընթացքում:
Կուլիսներում նաեւ նշվում է, որ կառավարության նոր կազմում չեն լինի կրթության նախարար Թամար Սանիկիձեն, հաշտության եւ քաղաքացիական իրավահավասարության գործերի պետնախարար Պաատա Զաքարեիշվիլին եւ սփյուռքի գործերի պետնախարար Գելա Դումբաձեն:

Министры Грузии переведены в статус исполняющих обязанности
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили после отставки премьер-министра Ираклия Гарибашвили издал указ онаделении министров статусом исполняющих обязанности доутверждения нового состава правительства.
"Согласно первому пункту 73 статьи итретьему пункту 80 прима статьи Конституции Грузии, предоставить исполнение обязанностей тому же составу грузинского правительства, досоздания нового правительства",— сказано вуказе,сообщает Арменпресс со ссылкой на Sputnik.
Ранее всреду Ираклий Гарибашвили заявил освоем уходе сдолжности премьера.
Грузинские СМИ сообщают кулуарную информацию о новом составе правительства. Так, телеканал "Рустави 2" заявляет, что новым главой правительства Грузии станет Георгий Квирикашвили, который в настоящий момент занимает пост главы МИД Грузии. Его место во внешнеполитическом ведомстве займет его заместитель Михаил Джанелидзе.
Также сообщается, что министром финансов вместо Нодара Хадури планируется назначение Дмитрия Кумсишвили, занимавшего до сих пор пост министра экономики. Самого Кумсишвили сменил Георгий Гахария или Мамука Бахтадзе, который руководит Грузинской железной дорогой.
Сообщается, что данную информацию члены правительства подтвердили в личных разговорах с корреспондентом телеканала.
Также в кулуарах сообщается, что в новом составе правительства не будет министра образования Тамар Саникидзе, госминистров по делам примирения и гражданского равноправия Пааты Закареишвили и по делам диаспор Гелы Думбадзе.