Վրաստանի վարչապետը հրաժարական է տալիս
ԹԲԻԼԻՍԻ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին տեղի ունեցած բրիֆինգի ժամանակ հայտարարել է զբաղեցրած պաշտոնից հեռանալու որոշման մասին:
«Ես այսօր հեռանում եմ իմ պաշտոնից, սակայն մնում եմ իմ երկրի հավատարիմ զինվորը»,- ասել է Ղարիբաշվիլին:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` համաձայն Վրաստանի Սահմանադրության, վարչապետի հրաժարականի դեպքում, կառավարության լիազորությունները կասեցվում են և գործադիրի անդամները սկսում են ժամանակավորապես կատարել իրենց պարտականությունները:
Վրաստանի նախագահը 7 օրվա ընթացքում խորհրդարանի հաստատմանը պետք է ներկայացնի խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացրած վարչապետի նոր թեկնածուին:
Իր հերթին, վարչապետի թեկնածուն պետք է խորհրդարանին ներկայացնի կառավարության անդամ թեկնածուներին` կառավարության նկատմամբ վստահություն ձեռք բերելու համար: Խորհրդարանը ևս 7 օրվա ընթացքում պետք է դիտարկի կառավարությանը վստահություն հայտնելու հարցը և այն ընդունի գրավոր մեծամասնությամբ:
Այդ գործընթացից հետո երկու օրվա ընթացքում նախագահը պետք է հաստատի նոր կառավարությունը` նոր վարչապետով:
Վրացական ԶԼՄ-ների տեղեկատվության համաձայն՝ Ղարիբաշվիլին պաշտոնաթող Է լինում, որպեսզի գլխավորի «Վրացական երազանք-ժողովրդավարական Վրաստան» կուսակցության նախընտրական շտաբը եւ «Վրացական երազանք» կոալիցիայի ընտրացուցակը:

YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili informed about his decision to leave the office during a briefing.
“Today I resign, but I continue to remain a faithful soldier of my country”, Garibashvili said,
“Armenpress” reports that in conformity with the Georgian Constitution, in case a resignation of the prime minister, the responsibilities of the government is suspended, and the members of the executive perform their duties temporarily.
Within 7 days the President of Georgia must submit the new candidate for prime minister, introduced by the parliamentary majority, to the parliament for confirmation.
For his part, the candidate for prime minister must introduce the members of the government to the parliament in order to gain confidence for the government. The parliament must observe the issue of expressing confidence over the government within 7 days and adopt it by written majorityauthorization.
After this procedure the President must confirm the new government with a new Prime Minister within two days.
According to Georgian media reports, Garibashvili resigns so as to lead pre-electoralstaff of the “Georgian Dream - Democratic Georgia” party and theelectoral listof the “Georgian Dream” coalition.