Թուրքիան հաջորդ տարի ավելի վտանգավոր եւ անկանխատեսելի կլինի. թուրքագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի արտաքին եւ ներքին քաղաքականությունը գնալով ավելի արկածախնդիր է դառնում եւ վտանգավոր տարածաշրջանի եւ թուրք ժողովրդի համար:«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ ԳԱԱ Արեւելագիտության ինստիտուտի տնօրեն, թուրքագետ Ռուբեն Սաֆրաստյանը համոզմունք հայտնեց` Թուրքիան հաջորդ տարի ավելի վտանգավոր ու անկանխատեսելի կլինի: «Կշարունակվի Էրդողանի միանձնյա իշխանությունը: Գյուլենական շարժումը կշարունակեն ճնշել: Նախանշաններ կան, որ զինվորականության դիրքերը կարող են վերականգնվել: Ես չեմ բացառում, որ Գլխավոր շտաբի կողմից կտեսնենք գործողություններ, որոնք վերջին տարիներին չեն եղել»,-ընդգծեց թուրքագետը:
Թուրքիա 2015
Անցնող տարին Թուրքիայի քաղաքական կյանքում առանձնահատուկ էր` պայմանավորված երկու իրադարձությամբ: Սաֆրաստյանն առանձնացնում է Թուրքիայում տեղի ունեցած ընտրություններն ու Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը Սիրիայի առնչությամբ: «Այս երկու խնդիրները փոխկապակցված են: Մի կողմից Էրդողանի արկածախնդրական քաղաքականությունը Թուրքիայի ներքին կյանքում կարծես բերեց հաջողության, իսկ արտաքին քաղաքականության բնագավառում Թուրքիան շատ ծանր իրադրության մեջ հայտնվեց»,- ասաց Սաֆրաստյանը` հավելելով, որ Թուրքիայի շուրջ այնպիսի իրադրություն է ստեղծվել, որ եվրոպական բազմաթիվ երկրներ խուսափում են Էրդողանի հետ հանդիպումից: «Թուրքիայի ներգրավվածությունը Սիրիայի ճգնաժամին հանգեցրեց նրան, որ իրական աշխարհաքաղաքական առումով Թուրքրիայի դերը շատ ուժեղ նվազեց եւ հարվածներ կրեց: Դա պայմանավորված է նաեւ Թուրքիայի ներսում քրդական խնդիրների հետ: Էրդողանն օգտագործեց քրդական գործոնը, նրանց դարձրեց թշնամի եւ կարողացավ օգտագործել ներքին քաղաքականության բնագավառում: Արտաքին քաղաքականության բնագավառում էլ Էրդողանը նույն դիրքորոշումը ցուցաբերեց: Նա ձգտում էր Թուրքիայի դերակատարությունը տարածաշրջանում ուժեղացնել: Բայց հաշվի չէր առել, որ Թուրքիան չունի այդքան ներուժ: Թուրքիայի իրական դիրքն այդ պատճառով թուլանում է եւ դա արկածախնդրություն է»,- ասաց Սաֆրաստյանը:
ԵՄ-ն աչքերն ավելի պինդ փակեց թուրքական խայտառակությունների վրա
Թուրքիայի գործողությունների մասին Արեւմուտքում լավ էլ տեղեկացված են, սակայն չեն արձագանքում, որովհետեւ ներգաղթյալների հետ կապված ճգնաժամը ստիպեց Եվրամիությանը աչքերն ավելի պինդ փակել Թուրքիայում տիրող խայտառակությունների վրա: «Եվրոպացիները եկան եզրակացության, որ Թուրքիան իր ձեռքում պահում է բանալիները եւ Եվրոպան գնաց նրան, որ Թուրքիային ոչ միայն 3 միլիարդ տվեց, այլեւ հայտարարեց, որ կարող են վերսկսել բանակցությունները Թուրքիայի` ԵՄ-ին անդամակցելու առնչությամբ: Ուզած-չուզած Եվրոպան Թուրքիայի առնչությամբ գնում է զիջումների, քանի որ ներգաղթյալների խնդիրը շատ կարեւոր էր»,- ասաց Սաֆրաստյանը` հավելելով, որ Թուրքիայի` ԵՄ-ին անդամակցելու առնչությամբ պետք է երկու հանգամանք կարեւորել: Նախ, եվրոպացիները հարյուրամյակների փորձառություն ունեն եւ Թուրքիային տրվող խոստումներին լուրջ չեն վերաբերվում. «Նրանք հույս ունեն, որ Թուրքիան կփակի սահմաններն ու Եվրամիությանը չի անդամակցի: Թուրքիան էլ իր խաղն է խաղում: Մի կողմից միլիարդներ է ստանում, մյուս կողմից «քարտ բլանշ» է ստանում, որ անի այն, ինչ ուզում է: Միմյանց խաբում են եւ դիմում խորամանկությունների»:
Ռուս-թուրքական հարաբերությունների մասին
ՌԴ-ն պատասխանեց թուրքական սադրանքներին, որը, վստահաբար, համաձայնեցված էր եւ նպատակ ուներ ճնշում գործադրելու Ռուսաստանի վրա, որ իր ռազմական ակտիվությունը թուլացնի Սիրիայում: «Ռուսների ռեակցիան անսպասելի էր Թուրքիայի համար եւ ակտիվությունը թուլացնելու փոխարեն, ավելի ուժեղացրին: Տարածաշրջանի համար իրադրությունը սրվեց եւ Թուրքիայի դիրքն ավելի թուլացավ: Թուրքիան ընկավ այն ծուղակի մեջ, որը պատրաստել էր: Թուրքիան այժմ իրեն զուսպ է պահում Սիրիայի հարցում: Եվ եթե այդպես շարունակի, հարաբերությունները կմեղմվեն: Շատ կարեւոր է Արեւմուտքի դիրքորոշումը, քանի որ նրանք համարում են, որ Թուրքիայի եւ ՌԴ-ի միջեւ միջադեպը գոյություն չունի: Դա նշանակոմ է, որ Արեւմուտքը Թուրքիային ասել է, որ ռուսների հետ հարաբերությունների նոր փուլ են սկսում եւ իրենք չխանգարեն այդ հարաբերություններին»,-նկատեց թուրքագետը:
Հայ-թուրքական հարաբերությունները
Թուրքիայի ղեկավարության դիրքորոշումը Հայոց ցեղասպանության ժխտման հարցում փաստեց, որ որեւէ փոփոխություն երկու երկրների միջեւ չի կարող լինել: «Ժխտումը բերեց բացարձակ լկտիության: Առաջին անգամ Գալիպոլիի նախաձեռնութամբ աշխարհի երկրների ղեկավարներին ներքաշեցին իրենց խայտառակ դիրքորոշման ու խաղի մեջ: Շատ կարեւոր է, որ աշխարհի բացարձակ մեծամասնությունը հասկացավ, թե ինչ է կատարվում եւ համապատասխան գնահատական տվեց: Ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների տեսանկյունից Թուրքիան Հայաստանի նկատմամբ ընտրել է հազվադեպ հանդիպող դիրքորոշում. աշխարհում գոյություն ունեցող երկկողմ միջպետական հարաբերությունների 90 տոկոսը փոխզիջումային քաղաքականության վրա է հիմնված, Թուրքիան հակառակ ճանապարհն է ընտրել: Թուրքիան փորձում է Ադրբեջանին դրդել, որ ավելի ագրեսիվ դիրքորոշման ցուցաբերի Ղարաբաղի հարցում: Ադրբեջանն առանց դրա էլ ագրեսիվ է եւ եթե Թուրքիայի դրդմամբ ավելի ագրեսիվություն ցուցաբերի, կնշանակի ռազմական գործողությունների վերսկսում: Ես հույս ունեմ, որ Ադրբեջանի ներկայիս ղեկավարությունը խոհեմ կգտնվի եւ խաղալիք չի դառնա թուրքական դավադրությունների համար»,-ընդգծում է Ռուբեն Սաֆրաստյանը:

Turkey will be more dangerous and unpredictable next year: Turcologist
YEREVAN, DECEMBER 23, ARMENPRESS. Turkey’s internal and external policy becomes more and more adventurous and dangerousboth for the region and Turkish people. “Armenpress” reports that director of Institute of Oriental Studies of Armenia, turcologist Ruben Safrastyanexpressed confidence that Turkey will become more dangerous and unpredictable next year.
“One-man rule of Erdoğan will continue. They will continue suppressing Gülenmovement. There are signs that militaristic positions can be restored. I do not exclude that we will witness actions of the GeneralStaffHeadquarters which we have not seen during the last years,” the turcologist emphasized.
Turkey 2015
2015 was a special year in the political life of Turkey. The latter is mainly connected with 2 events. Safrastyan singles out the elections held in Turkey and Turkey’s external policy related to Syria.
“These two issues are interconnected. On one hand, Erdoğan’s adventurous policy, as it seems, led to failure in Turkey’s internal life, and Turkey found itself in a very difficult condition in terms of external policy,” Safrastyan said, adding that a situation has been created around Turkey where many European countries avoid meetings with Erdoğan. He also added that Turkey’s involvement in the Syrian conflict resulted in the reduction of the country’s role in geopolitical terms. This, as the turcologist states, is preconditioned also by Turkey’s problems with the Kurds. So Turkey wanted to increase its role in the region, without taking into account that it does not have so much potential. That is why the country’s role has weakened.
EU shut its eyes to the disgrace of Turkey
The West is well aware of Turkey’s actions but they do not respond, because the refugee crisis made the EU shut its eyes to the disgrace of Turkey.
“The Europeans came to the conclusion that Turkey holds the keys in its hands and Europe not only provided 3 billion to Turkey, but also announced that they can start negotiations over Turkey’s membership to the EU. Willingly or unwillingly Europe makes concessions in connection with Turkey,” Safrastyan said.
On Russian-Turkish relations
The RF responded to Turkish provocations, which were agreed upon and were aimed at exerting pressure on Russia, so that the latter weakens its military activity in Syria.
“The Russians’ reaction was not expected by Turkey and instead of slowing down their activity, they increased it even more. The situation in the region escalated and Turkey’s position became weaker. Turkey was hoist by its own petard. Now Turkey behaves in a reserved manner. And if it goes on like that, the relations will become more alleviated. The position of the West is rather important, as they consider that there has been no incident between the RF and Turkey. This means that the West told Turkey that they start a new stage of relations with Russia and that Turkey should not disturb those relations,” Safrastyan said.
Armenian-Turkish relations
The position of Turkey’s leadership of Armenian Genocide denial showed that no change between the two countries is possible.
“Denial led to complete audacity. For the first time by Gallipoliinitiative they involved the leaders of the world’s countries in their shameful position and game. It is very important that the majority of the world understood what was happening and responded adequately. In terms of modern international relations, Turkey has chosen a rare attitude towards Armenia: 90% of the world’s interstate relations is based on policy of compromise, but Turkey has chosen the opposite policy. Turkey attempts to induce Azerbaijan to assume more aggressive position in the Karabakh issue. Azerbaijan is aggressive even without that and if by Turkey’s incitement it shows more aggression, it will mean resuming military actions. I am hopeful that the acting leadership of Azerbaijan will be prudent and will not become a toy for Turkish conspiracies,” Ruben Safrastyan said.