Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել հարաբերությունները Դանիայի հետ. ՀՀ Նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Նախագահ Սերժ Սարգսյանին նոյեմբերի 27-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Դանիայի Թագավորության արտակարգ և լիազոր դեսպան Քրիստիան Դոնս Քրիստենսենը (նստավայրը՝ Կիև): Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և հաջողություններ մաղթել մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն իրականացնելու գործում: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է խորացնել հարաբերությունները Դանիայի Թագավորության հետ ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերով:
Հանրապետության Նախագահը միջպետական հարաբերությունների զարգացման տեսանկյունից կարևորել է երկու երկրների միջև տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնումը, բարձր մակարդակի ակտիվ փոխայցելությունները, միջխորհրդարանական կապերի խորացումը, ինչպես նաև միջազգային կառույցների շրջանակներում սերտ համագործակցությունը:
Նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Դանիայի Թագավորությանը՝ Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին մինչ այժմ ցուցաբերված աջակցության համար: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը մեծապես գնահատում է ս.թ. ապրիլի 19-ին Կոպենհագենի Մայր տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված էկումենիկ աղոթքի արարողության կազմակերպման գործում Դանիայի աջակցությունը և կարևորում է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ երկրի խորհրդարանի ընդունած հայտարարությունը, որը, Նախագահի համոզմամբ, Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացի ուղղությամբ կարևոր քայլ է:
Դանիայի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ Նախագահին ջերմ ընդունելության ու շնորհավորանքի համար և հավաստիացրել, որ իր պաշտոնավարման ամբողջ ընթացքում ջանք չի խնայի խորացնելու հայ-դանիական մեծ ներուժ ունեցող համագործակցությունը և ամրապնդելու երկկողմ հարաբերությունները: Դեսպան Քրիստենսենն ընդգծել է, որ Դանիան Հայաստանը դիտարկում է որպես լավ գործընկեր, ում հետ անհրաժեշտ է զարգացնել սերտ փոխգործակցություն:
Հանդիպմանը ՀՀ Նախագահը և Դանիայի դեսպանն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային և միջազգային արդի խնդիրներին, ԼՂ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին:

Президент РА: Армения собирается укрепить взаимоотношения с Данией
27 ноября президент Армении Серж Саргсян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Дании Кристиана Донса Кристенсена (резиденция-Киев), который вручил ему свои верительные грамоты. Как сообщают «Арменпресс» в пресс-службе аппарата президента, президент поздравил посла с назначением и пожелал удачи в дипломатической деятельности в нашей стране. Серж Саргсян подтвердил готовность армянской стороны к активизации сотрудничества с Данией, как в двустороннем, так и в многостороннем формате.
Президент Армении подчеркнул важность развития сотрудничества в разных сферах, направленное на расширение правового поля с позиций межгосударственного развития, двусторонние визиты на высоком уровне, также тесное сотрудничество в рамках международных организаций.
Президент поблагодарил Королевство Дании за проявленную поддержку в процессе демократических реформ в стране. Серж Саргсян отметил, что армянский народ высоко ценит содействие Дании в организации Экуменического молебня 19 апреля этого года в главном храме Копенгагена, посвященного 100-летию Геноцида армян. Президент также отметил, что высоко ценит заявление парламента Дании относительно геноцида и подчеркнул, что это важный шаг по направлению признания Геноцида.
Посол Дании поблагодарил президента РА за теплый прием и поздравления и подчеркнул, что во время своей дипломатической деятельности сделает все возможное для укреплнеия взаимоотношений между двумя странами. Посол Кристенсен отметил, что Дания рассматривает Армению, как надежного партнера, с кем необходимо развивать сотрудничество.
На встрече президент РА и посол Дании обсудили региональные и международные вопросы, мирное урегулирование карабахского конфликта.