Ռուսաստանի բոլոր տուրօպերատորները չեղյալ են հայտարարել չարտերային թռիչքները Թուրքիա
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի բոլոր տուրօպերատորները չեղյալ են հայտարարում չարտերային թռիչքները Թուրքիա եւ արդեն դադարեցրել են այդ երկիր ուղեգրերի վաճառքները: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է Ռուսաստանի տուրօպերատորների ընկերակցության փոխնախագահ Դմիտրի Գորինը, որի խոսքը մեջբերել Է ՌԻԱ Նովոստին:
«Ներկայում բոլոր տուրօպերատորները չեղյալ են հայտարարում չարտերային թռիչքները եւ դադարեցրել են տուրերի վաճառքը: Նրանք, ովքեր արդեն մեկնել են, շարունակում են իրենց հանգիստը, նրանց վաղաժամկետ չի պլանավորվում դուրս բերել»,- ասել Է նա:
Թուրքիա ուղեգրերի վաճառքը դադարեցրել են TEZ Tour, «Նատալի Տուրս», Coral Travel, «Բիբլիո Գլոբուս» օպերատորները: Բացի այդ, «Պեգաս Տուրիստիկ» տուրօպերատորը չեղարկել Է արդեն վաճառված ուղեգրերն ընդհուպ մինչեւ դեկտեմբերի վերջը:
Ռոստուրիզմը նոյեմբերի 24-ին խորհուրդ Է տվել տուրիստական ընկերություններին՝ կասեցնել Թուրքիա ուղեգրերի վաճառքը՝ նկատի առնելով ահաբեկչության սպառնալիքն այդ երկրի տարածքում: Նույն օրը ՌԴ ԱԳ նախարարությունն առաջարկել Է ռուսաստանցիներին՝ հրաժարվել Թուրքիա ուղեւորություններից: Գերատեսչության ղեկավար Սերգեյ Լավրովը նշել Է, որ Թուրքիայում ահաբեկչական սպառնալիքը պակաս չԷ, քան Եգիպտոսում:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS. All tourist agencies in Russia have canceled chartered flights to Turkey and suspended the sale of all trips to Turkey. As “Armenpress” reports, Dmitry Gorin, the vice president of Russia's Association of Tour Operators made the announcement earlier today, a day after the Turkish Air Force shot down a RussianSukhoi Su-24 attack aircraft near the Syrian-Turkish border. Goruin noted that there are no imminent plans to evacuate Russian tourists currently present in Turkey back to Russia.
On November 24, a Russian Sukhoi Su-24 attack aircraft was shot down in Syria earlier today, while conducting airstrikes against terrorist targets near the Turkish border. Turkey says the plane violated its airspace 10 times within a five-minute period, which defense officials in Moscow flatly deny.
Russia's Federal Agency for Tourism issued a travel advisory on November 25, warning tourist agencies against selling travel packages to Turkey, citing the threat of terrorism there. The agency warned tourist companies that they could be legally liable for providing services to clients that endanger their safety.