Ռուսական ինքնթիռը խոցվելուց հետո Թուրքիայում լիրան կտրուկ արժեզրկվել է
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայում թուրքական զինված ուժերի կողմից ռուսաստանյան օդուժին պատկանող «Սու-24» ռազնական ինքնաթիռի կործանումից հետո թուրքական ազգային արժույթը` լիրան կտրուկ արժեզրկվել է:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական ԶԼՄ-ները, միջադեպից անմիջապես հետո մեկ դոլարի դիմաց թուրքական լիրան 2,83 րոպեի ընթացքում հասել է 2,87 լիրայի, իսկ թուրքական բորսայում անկումը կազմել է 2 տոկոսից ավելի:
Այսօր կեսօրից հետո հայտնի է դարձել, որ Սիրիայի` Թուրքիայի հետ սահմանում ռուսաստանյան օդուժերի պատկանող «Սու-24» ռմբակոծիչ է խոցվել: Թուրքական կողմը պնդում է, որ ռուսական ռազմական ինքնաթիռը խախտել է Թուրքիայի օդային տարածքը եւ իրենք վայր են գցել այն, սակայն, ՌԴ ԶՈւ Գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ ռուսաստանյան ինքնաթիռը թուրքական սահմանը չի խախտել:
ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը ինքնաթիռի խոցումը «չափազանց լուրջ միջադեպ» է բնութագրել:

Турецкая лира резко девальвировала после инцидента с российским самолетом
После того, как турецкими вооруженными силами был на территории Сирии сбит российский военный самолет СУ-24, национальная валюта Турции – лира – резко девальвировала.
Как сообщает «Арменпресс» со ссылкой на турецкие СМИ, сразу после произошедшего курс лиры по отношению к доллару с 2,83 дошел до 2,87, а падение на турецкой бирже составило более 2 процентов.
Сегодня после полудня стало известно, что на границе Сирии и Турции был сбит российский бомбардировщик СУ-24. Турецкая сторона уверяет, что российский военный самолет нарушил воздушную границу Турции и был сбит, однако Генштаб ВС РФ заявил, что российский самолет турецкую границу не нарушал.
Пресс-секретарь президента РФ Владимира Путина Дмитрий Песков охарактеризовал гибель самолета как «чрезвычайно серьезным происшествием».