Շոայի հիմնադրամում կվավերագրվեն Հայոց ցեղասպանության շուրջ 400 վկայություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մանուկ Ավետիքյանը կվավերագրի Հայոց ցեղասպանության վերապրածների վկայությունները Հարավային Կալիֆորնիայի համալսարանի Շոայի հիմնադրամի համար, որն այդ վկայությունները պահպանելու ու տարածելու պայմանավորվածություն ունի Հայկական ֆիլմի հիմնադրամի (The Armenian Film Foundation) հետ:Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է dailytrojan.com-ը:
«Հայի ինքնությունն անխուսափելիորեն կապված է Հայոց ցեղասպանության հետ»,- նշել է Ավետիքյանը, ում նախնիները կարողացել էին փրկվել Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած ոճրագործությունից: «Ես Հայոց ցեղասպանության թեմայով շրջապատված եմ եղել կյանքիս տարբեր բնագավառներում, տատից ու պապից որպես Ցեղասպանության վերապրածներ, իմ հայկական դպրոցից, հայոց պատմությունից, Թուրքիայում մեծացած իմ ծնողներից, Լոս Անջելեսում իմ հաճախած դասախոսություններից և քոլեջում ուսումնառությունից»,- պատմել է Ավետիքյանը:
Նա համոզված է, որ վկայությունները խորություն են տալիս պատմությանը: «Վկայություններից շատերն ազդեցիկ են տարբեր կերպ. որոշներն իրենց արտահայտչականությամբ և եզակի պատմական մանրամասներով, մյուսները՝ զգացմունքայնությամբ և ծայրաստիճան տխուր պատմությամբ»,- ընդգծել է Ավետիքյանը՝ հավելելով, որ ցանկացած պատմություն ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանությունը տարբեր տեսանկյունից:
Առաջին անգամ է, որ Հայոց ցեղասպանության մասին շուրջ 400 վկայություն, որոնք հասանելի կլինեն ձայնագրված և տեսագրված տարբերակներով, կներկայացվեն հանրության լայն շրջաններին: Հավաքածուն մեծությամբ երկրորդն է Հոլոքոստի վերաբերյալ վկայություններից հետո, դրան հաջորդում են վկայությունները Կամբոջայի, Նանկինի և Ռուանդայի կոտորածների վերաբերյալ:

Over 400 testimonies of Armenian genocide survivors to be documented by Shoah Foundation
YEREVAN, NOVEMBER 23, ARMENPRESS. Manuk Avedikyan will document the testimonies of Armenian Genocide survivors for USC (theUniversity of Southern California) Shoah Foundation. The latter has agreement with The Armenian Film Foundation to preserve and disseminatethose testimonies.“Armenpress” reports the aforementioned referring to dailytrojan.com.
“An Armenian’s identity is inevitably tied to the Armenian Genocide,” Avedikyan said.
Avedikyan’s grandparents survived the Armenian Genocide in the Ottoman Empire.“I have been surrounded by the topic of the Armenian Genocide through so many aspects of my life; from my grandparents as survivors, to my Armenian school, my Armenian history, my parents being raised in Turkey, lectures I’ve attended in Los Angeles since my teenage years and my college education,” Avedikyan said.
Avedikyan said the testimonies add depth to history.“Many of the testimonies are impactful in different ways,” Avedikyan said. “Some due to their eloquent and unique historic details and others due to the emotion and extremely sad story.”
It is the first time that nearly 400 testimonies about the Armenian Genocide will be presented to the public. The Armenian Genocide collection is the second largest in size behind the Holocaust and ahead of the Cambodia, Nanjing and Rwanda collections.