Ֆրանսիայում տեղի է ունեցել այն, ինչ 5 տարի կատարվում է Սիրիայում. Բաշար Ասադ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադն իր ցավակցությունն է հայտնել Փարիզում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության առնչությամբ` նշելով, որ նույնն էլ արդեն 5 տարի շարունակ տեղի է ունենում Սիրիայում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնումէ «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:«Ֆրանսիայում երեկ տեղի է ունեցել այն, ինչ արդեն 5 տարի կատարվում է Սիրիայում»,- ֆրանսիացի խորհրդարանականների հետ հանդիպման ժամանակ Ասադի խոսքերը մեջբերում է Europe1-ը:
Նոյեմբերի 13-ի երեկոյան Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում միաժամանակ ահաբեկչություններ են տեղի ունեցել քաղաքի 6 տարբեր վայրերում: Ահաբեկչության հետևանքով զոհերի թիվը, ըստ տարբեր տվյալների, հասել է 120-153-ի, տուժել է ավելի քան 200 մարդ, նրանցից 80-ի վիճակը ծանր է: Երկրում հաստատվել է արտակարգ դրություն, հայտարարվել խիստ վերահսկողություն պետական սահմանների նկատմամբ: Ահաբեկչությունից ժամեր անց նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հրավիրել է արտակարգ խորհրդակցություն: Նա ահաբեկչության ծավալներն աննախադեպ է անվանել:

Асад: Франция пережила то, что творится в Сирии уже 5 лет
Президент Сирии Башар Асад выразил соболезнования французским депутатам всвязи ссерией терактов вПариже, отметив, что то же самое творится уже пять лет натерритории Сирии. Как передаетАрменпресс, об этом передает ria.ru
"Во Франции вчера произошло то, что творится вСирии уже пять лет",- цитирует радиостанцияEurope1слова Асада навстрече сфранцузскими депутатами вСирии.
Поздно вечером 13 ноября в столице Франции Париже одновременно совершено 6 террористических атак, в результате чего, по данным на утро 14 ноября, число жертв, согласноCNN – 153 человека. 112человек убитыв парижском концертном зале Bataclan.Прокуратура Франции пока подтвердила гибель 120 человек, 200 человек ранены. Состояние 80 тяжелое. 8 участников теракта уничтожены в Париже. Об этом сообщило агентство Франс Пресс со ссылкой на свои источники. Согласно их информации, 7 террористов подорвали себя сами. В любом случае парижанам рекомендовано не выходить на улицу, поскольку есть опасения, что некоторые террористы спрятались.
В стране объявлено чрезвычайное положение, установлен строгий контроль за государственной границей. Спустя несколько часов после атак президент Франсуа Олланд созвал чрезвычайное совещание. Масштабы терактов он назвал беспрецедентными.