Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններից հետո բախումներում 602 մարդ է զոհվել. զեկույց
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի մարդու իրավունքների կազմակերպության կողմից մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ հրապարակված զեկույցում ասվում է, որ այդ երկրում հունիսի 7-ին անցկացված խորհրդարանական ընտրություններից մինչեւ նոյեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում ուժայինների եւ քաղաքացիների միջեւ տեղի ունեցած բախումներում 602 մարդ է զոհվել, այդ թվում` զինծառայողներ, ոստիկաններ եւ Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) մարտիկներ:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է թուրքական DemokratHaber կայքը:
Զեկույցը ներկայացրած կազմակերպության նախագահ Օզթուրք Թյուրքդողանը հայտարարել է, որ հունիսի 7-ի ընտրություններն անցկացվել են ոչ սովորական պայմաններում, իսկ բնակչությունն ընդվզել է ընտրությունների արդյունքների դեմ:
Նշելով, որ Թուրքիայում PKK-ի հետ զինված բախումները վերսկսվել են 2015 թվականի հուլիսի 24-ից, Թյուրքդողանն ասել է, որ բռնության մթնոլորտում են անցել նաեւ նոյեմբերի 1-ին անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները:
Նրա խոսքով` 2015 թվականի հունիսի 7-ից մինչեւ նոյեմբերի 9-ն ընկած ժամանակահատվածում պետության ուժային կառույցների կողմից սպանվել է 128 քաղաքացիական անձ, 195 քաղաքացի էլ վիրավորվել են: Զինված բախումներում սպանվել է 150 զինծառայող, ոստիկան եւ պահապան, 421 մարդ վիրավորվել է: Զոհվել է 181 PKK-ական, 19-ն էլ վիրավորվել են: Զինված բախումներում հայտնված քաղաքացիներից 9-ը զոհվել, 101-ը վիրավորվել են: Սուրուչում տեղի ունեցած ահաբեկչական գործողության ժամանակ զոհվել է 33, Անկարայում` 101 մարդ, 564 մարդ էլ վիրավորվել է: 5 հազար 713 մարդ ձերբակալվել է, որոնցից 1004-ը կալանավորվել են: 133 զինված հարձակում է կատարվել քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցության, 8 հարձակում` իշխող «Արդարություն եւ զարգացում» կուսակցության, 3 հարձակում` ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության, 4 հարձակում` քրդական Դեմոկրատական միասնություն կուսակցության, կանաչների եւ ձախերի «Ապագա» կուսակցության վրա` 1 հարձակում:
Թուրք-քրդական բախումների պայմաններում նոյեմբերի 1-ին անցկացված արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքներով, հավաքելով ընտրողների քվեների 49,5 տոկոսը, հաղթող է ճանաչվել ԱԶԿ-ն, 550-տեղանոց խորհրդարանում զբաղեցնելով 317 պատգամավորական աթոռներ, ինչը նրան հնարավորություն է ընձեռում միակուսակցական կառավարություն ձեւավորել, սակայն, ԱԶԿ-ն չի ստացել խորհրդարանում տեղերի երկու երրորդը, որն էլ նրան զրկում է Սահմանադրության մեջ փոփոխություններ մտցնել:

602 people killed in clashes after Parliamentary elections in Turkey
YEREVAN, NOVEMBER 13, ARMENPRESS. The Human Rights Association (İHD) has announced that a number of 602 people have lost their lives due to the clashes between security forces and the terrorist Kurdistan Workers' Party (PKK) as well as terrorist attacks in the past five months.
In a press conference in Ankara on Thursday, the İHD President Öztürk Türkdoğan shared the details of a report prepared by the organization, which says that 150 security officials, 271 civilians and 181 PKK terrorists were killed between June 7 and November 9.”Armenpress” informs about this, citingtodayszaman.comwebsite.
Ever since a suicide bombing in Suruç, Şanlıurfa province, killed 33 activists and injured 100 more on July 20, clashes involving the PKK have grown in number. Two police officers were executed by PKK members on July 22 in retaliation for the Turkish authorities' perceived failure to prevent the Suruç attack. The violence and PKK-led attacks further escalated when Turkey carried out airstrikes on PKK bases in neighboring northern Iraq.
Besides the violence erupted as clashes between security officials and the PKK in the south-eastern provinces, twin suicide attacks killed 101 people in Ankara on Oct. 10, in the deadliest attack in the history of Turkey believed to be perpetrated by the Islamic State of Iraq and the Levant (ISIL).
Violence has engulfed Diyarbakır's Silvan district, where six civilians and a solider have been killed during a curfew that has been in place due to ongoing clashes between the PKK and security officials since Nov. 2.
Türkdoğan maintained that the Justice and Development Party (AK Party) should draft a new constitution in order to address democratic and human rights issues in Turkey.
The AK Party swept back to single-party rule at a snap election on Nov. 1, taking 317 of the 550 seats in parliament, just shy of the 330 seats required to hold a referendum on changing the constitution.
"The Nov. 1 election ushered in four years of stability and confidence. Let's make this period a time of reforms, prioritizing a new constitution," Erdoğan said at a commemoration ceremony for Turkey's founding father, Mustafa Kemal Atatürk, on Tuesday.