Ադրբեջանի բանկային հատվածում մինչեւ տարեվերջ 5 հազար աշխատողներ կրճատման տակ կընկնեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի միջազգային բանկում աշխատակիցների կրճատումները շարունակվում են: Այս տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ 2500 աշխատակիցներից կկրճատվեն 600-ը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Թուրան»-ը` նշելով, որ այս տարվա սկզբից փակվել է հիշյալ բանկի Բաքվի Յասմալի շրջանում գտնվող Accesbank-ի գրասենյակը:
Հունիսին վերացվել է AzerbаycanKreditBanki արտոնագիրը, որը չէր կարողացել հավաքել ԿԲԻ-ի պահանջած 50 մլն մանաթ միագումար կապիտալը եւ ապահովել վարկատուների առաջ պարտավորությունները: ԿԲ-ն ավելի վաղ չեղարկել էր Evrobank-ի արտոնագիրը: Ծանր վիճակում է հայտնվել DəmirBank-ը, որտեղ, ԶԼՄ-ների համաձայն` 1079 աշխատակիցներից 127-ը կրճատվել է:
Ադրբեջանում երրորդ եռամսյակում վերացվելու գործընթացում են հայտնվել 7 բանկեր, իսկ տարվա սկզբից մինչ այժմ բանկերի 5 բաժանմունքներ արդեն փակվել են, ինչը նշանակում է, որ աշխատանքը կորցրել են 150-ից ոչ պակաս աշխատակիցներ:
Ադրբեջանի պետվիճկոմի տվյալներով` ընթացիկ տարվա հունիս-հուլիս ամիսներին կրճատվել է երկրի ֆինանսական հատվածի աշխատակիցների 10,06 տոկոսը կամ 3,4 հազար աշխատակիցներ: Մայիսին ֆինանսական հատվածում աշխատողների թիվը կազմել է 33,8 հազար մարդ, որոնց 8 տոկոսը կամ 2,7 հազար աշխատակիցներ աշխատում էին ապահովագրության ոլորտում: Այդ ոլորտում աշխատանքը կորցրել է 200 մարդ:
«Թուրան»-ի հաշվարկներով, ընդհանուր առմամբ. 2015 թվականի արդյունքներով աշխատատեղերը կկորցնեն ադրբեջանական բանկերի մոտ 5 հազար աշխատակիցներ:
Անկախ տնտեսագետ Սամիր Ալիեւի կարծիքով` ադրբեջանական բանկերում կադրային կրճատումները պայմանավորված են մանաթի արժեզրկման եւ ազգային արժույթի փոխարժեքի պետական աջակցության աստիճանական դադարեցման հետ:
«Դա բերում է բանկային վարկավորման, բնակչության դեպոզիտների ծավալի նվազեցմանը, ինչպես նաեւ խնդրահարույց վարկերի թվի աճին: Անկախության ժամանակաշրջանում այդ ցուցանիշը հասել է ամենաբարձ կետին` 1,4 մլրդ մանաթի: Մինչեւ ռեկորդային նվազագույն մակարդակի (1,3 մլն) կրճատվել է վարկային բանկային քարտերը: Ադրբեջանական էկոնոմիկայի բանկային հատվածը կարող է փրկել միայն նավթի համաշխարհային արժեքի բարձրացումը», -ամփոփել է Սամիր Ալիեւը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ Ադրբեջանում ստեղծված տնտեսական ճգնաժամի պատճառով զանգվածային կրճատումներ են սկսվել նաեւ կրթության նախարարությունում:
Նավթի համաշխարհային գների եւ մանաթի փոխարժեքի անկման պատճառով Ադրբեջանի տնտեսությունը հայտնվել է ճգնաժամի մեջ. բազմաթիվ պետական եւ մասնավոր հաստատություններ չեն կարողանում վճարել աշխատակիցների աշխատավարձերը: Փակվել են նավթաարդյունաբերության մի շարք ձեռնարկություններ, պետական եւ մասնավոր հաստատություներ, տասնյակ հազարավոր աշխատավորներ գործազուրկ են դարձել, Ադրբեջանի տնտեսական աճն օրեցօր նվազում է, միջազգային վարկանիշային գործակալությունների համաձայն` Ադրբեջանական բանկերը կանգնած են ռիսկի սահմանին, այս տարվա ընթացքում Ադրբեջանն արդեն 6,7 մլրդ դոլար է կորցրել, Ադրբեջանի բյուջեն դեֆիցիտային է դարձել. եկող տարվա բյուջեն անցյալ տարվա պետբյուջեից մոտ 2 անգամ փոքր է սահմանվել:

Azerbaijani 5,000 Bank Workers Could Be Sacked in 2015
YEREVAN, NOVEMBER 12, ARMENPRESS. The International Bank continues to reduce. In general, the IBA will be dismissed 500-600 of 2,500 permanent employees of the bank - the source told Turan in the International Bank of Azerbaijan. Earlier, Finance Minister Samir Sharifov has warned of an impending dismissal of 25-30% of IBA employees. “Armenpress” informed about the aforementioned, citingcontact.azwebsite.
In June, it has been canceled the license of Azerbaijan Credit Bank, which failed to raise the required capital to total 50 million manat CBA and ensure that obligations to creditors. Earlier, the Central Bank to revoke the license of Eurobank. The plight appeared DəmirBank, in which, according to press reports, in June the number of employees fell by 127 people, reaching 1,079 employees.
In III quarter, compared with the previous quarter of this year, the number of bank branches fell by 5, reaching 758 branches. According to another source Turan, in every branch of the bank is working normally 20-40 people, including the "dead souls". Therefore, the reduction of 5 branches means a reduction of about 150 jobs.
In the III quarter the number of banks in liquidation was seven. In the II quarter this figure was five.
According to the State Statistics Committee, in June-July this year, reduced 10.06% or 3.4 thousand employees of the financial sector of the country. In May, the financial sector comprised 33.8 thousand people, of which 8% or 2.7 thousand employees were employed in the insurance industry. This area of work lost 200 people.
In general, estimates of Turan, at the end of 2015 will lose their jobs around 5000 employees of Azerbaijani banks.
Over the past 25 years, the highest rate of the number of employees in the financial sector was observed in 2014 (30.9 thousand people), the lowest - in 1998 (5.4 thousand people).
According to independent economist Samir Aliyev, staff reductions in banks caused by the devaluation of the manat and phasing out state support of the national currency. This leads to a decrease in bank lending, the volume of deposits of the population, as well as to an increase in the number of problem loans. Since independence, it reached the highest point - 1.4 billion AZN. To a record low (1.3 million) reduced the number of credit bank cards. The banking sector of Azerbaijan's economy can be saved by increasing global oil prices, concluded S. Aliyev.