Ադրբեջանի բանկային հատվածում մինչեւ տարեվերջ 5 հազար աշխատողներ կրճատման տակ կընկնեն
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի միջազգային բանկում աշխատակիցների կրճատումները շարունակվում են: Այս տարվա ընթացքում ընդհանուր առմամբ 2500 աշխատակիցներից կկրճատվեն 600-ը:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է «Թուրան»-ը` նշելով, որ այս տարվա սկզբից փակվել է հիշյալ բանկի Բաքվի Յասմալի շրջանում գտնվող Accesbank-ի գրասենյակը:
Հունիսին վերացվել է AzerbаycanKreditBanki արտոնագիրը, որը չէր կարողացել հավաքել ԿԲԻ-ի պահանջած 50 մլն մանաթ միագումար կապիտալը եւ ապահովել վարկատուների առաջ պարտավորությունները: ԿԲ-ն ավելի վաղ չեղարկել էր Evrobank-ի արտոնագիրը: Ծանր վիճակում է հայտնվել DəmirBank-ը, որտեղ, ԶԼՄ-ների համաձայն` 1079 աշխատակիցներից 127-ը կրճատվել է:
Ադրբեջանում երրորդ եռամսյակում վերացվելու գործընթացում են հայտնվել 7 բանկեր, իսկ տարվա սկզբից մինչ այժմ բանկերի 5 բաժանմունքներ արդեն փակվել են, ինչը նշանակում է, որ աշխատանքը կորցրել են 150-ից ոչ պակաս աշխատակիցներ:
Ադրբեջանի պետվիճկոմի տվյալներով` ընթացիկ տարվա հունիս-հուլիս ամիսներին կրճատվել է երկրի ֆինանսական հատվածի աշխատակիցների 10,06 տոկոսը կամ 3,4 հազար աշխատակիցներ: Մայիսին ֆինանսական հատվածում աշխատողների թիվը կազմել է 33,8 հազար մարդ, որոնց 8 տոկոսը կամ 2,7 հազար աշխատակիցներ աշխատում էին ապահովագրության ոլորտում: Այդ ոլորտում աշխատանքը կորցրել է 200 մարդ:
«Թուրան»-ի հաշվարկներով, ընդհանուր առմամբ. 2015 թվականի արդյունքներով աշխատատեղերը կկորցնեն ադրբեջանական բանկերի մոտ 5 հազար աշխատակիցներ:
Անկախ տնտեսագետ Սամիր Ալիեւի կարծիքով` ադրբեջանական բանկերում կադրային կրճատումները պայմանավորված են մանաթի արժեզրկման եւ ազգային արժույթի փոխարժեքի պետական աջակցության աստիճանական դադարեցման հետ:
«Դա բերում է բանկային վարկավորման, բնակչության դեպոզիտների ծավալի նվազեցմանը, ինչպես նաեւ խնդրահարույց վարկերի թվի աճին: Անկախության ժամանակաշրջանում այդ ցուցանիշը հասել է ամենաբարձ կետին` 1,4 մլրդ մանաթի: Մինչեւ ռեկորդային նվազագույն մակարդակի (1,3 մլն) կրճատվել է վարկային բանկային քարտերը: Ադրբեջանական էկոնոմիկայի բանկային հատվածը կարող է փրկել միայն նավթի համաշխարհային արժեքի բարձրացումը», -ամփոփել է Սամիր Ալիեւը:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները հայտնում են, որ Ադրբեջանում ստեղծված տնտեսական ճգնաժամի պատճառով զանգվածային կրճատումներ են սկսվել նաեւ կրթության նախարարությունում:
Նավթի համաշխարհային գների եւ մանաթի փոխարժեքի անկման պատճառով Ադրբեջանի տնտեսությունը հայտնվել է ճգնաժամի մեջ. բազմաթիվ պետական եւ մասնավոր հաստատություններ չեն կարողանում վճարել աշխատակիցների աշխատավարձերը: Փակվել են նավթաարդյունաբերության մի շարք ձեռնարկություններ, պետական եւ մասնավոր հաստատություներ, տասնյակ հազարավոր աշխատավորներ գործազուրկ են դարձել, Ադրբեջանի տնտեսական աճն օրեցօր նվազում է, միջազգային վարկանիշային գործակալությունների համաձայն` Ադրբեջանական բանկերը կանգնած են ռիսկի սահմանին, այս տարվա ընթացքում Ադրբեջանն արդեն 6,7 մլրդ դոլար է կորցրել, Ադրբեջանի բյուջեն դեֆիցիտային է դարձել. եկող տարվա բյուջեն անցյալ տարվա պետբյուջեից մոտ 2 անգամ փոքր է սահմանվել:

К концу 2015 года сокращения в банковском секторе Азербайджана могут составить 5 тысяч работников
В Международном банке Азербайджана продолжаются сокращения. В целом в МБА будет уволено 500-600 из 2500 постоянных работников банка. Как передает Арменпресс, об этом сообщил азербайджанскому агентству «Turan» источник в банке. Ранее министр финансов Азербайджана Самир Шарифов предупреждал о грядущем увольнении 25-30% сотрудников МБА.
В июне была аннулирована лицензия ОАО "AzerbаycanKreditBanki", не сумевшего собрать совокупный капитал до требуемых ЦБА 50 миллионов манатов и обеспечить обязательства перед кредиторами.
Ранее Центробанк Азербайджана аннулировал лицензию ОАО Evrobank. В тяжелом положении оказался DəmirBank, в котором, по данным прессы, в июне число сотрудников сократилось на 127 человек, дойдя до 1079 сотрудников.
В III квартале, в сравнении с предыдущим кварталом этого года, число филиалов банков сократилось на 5, дойдя до 758 филиалов. По мнению другого источника Turan, в каждом банковском филиале трудится обычно 20-40 человек, включая «мертвые души». Следовательно, сокращение 5 филиалов означает сокращение около 150 рабочих мест.
В III квартал число азербайджанских банков, находящихся в процессе ликвидации, достигло семи. В II квартале этот показатель равнялся пяти.
По данным Госкомстата Азербайджана, за июнь-июль текущего года сокращено 10,06% или 3,4 тыс. работников финансового сектора страны. В мае в финансовом секторе работало 33,8 тыс. человек, из которых 8% или 2,7 тыс. сотрудников трудилось в сфере страхования. В этой сфере лишилось работы 200 человек.
В целом, по подсчетам Turan, по итогам 2015 года потеряют рабочие места около 5 тысяч сотрудников азербайджанских банков.
За последние 25 лет самый высокий показатель численности наемных работников в финансовой сфере Азербайджана наблюдался в 2014 году (30,9 тыс. человек), самый низкий - в 1998 году (5,4 тыс. человек).
По мнению независимого экономиста Самира Алиева, кадровые сокращения в банках Азербайджана вызваны девальвацией маната и постепенным прекращением государственной поддержки курса национальной валюты. Это приводит к снижению банковского кредитования, объема депозитов населения, а также к росту числа проблемных кредитов. За время независимости Азербайджана этот показатель достиг самой высокой точки – 1,4 млрд. манат. До рекордно низкого уровня (1,3 млн.) сократилось количество кредитных банковских карт.