Մոսկվայում սկսվում են Երեւանի ռուսական դրամատիկական թատրոնի հյուրախաղերը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Երեւանի Ստանիսլավսկու անվան ռուսական դրամատիկական թատրոնն սկսում Է հյուրախաղերը Մոսկվայում, որտեղ երկու բեմադրություն կներկայացնի ռուս դասականներից՝ «Կրքեր՝ ռեւիզորի շուրջ» եւ «Ամեն ինչ վաճառվում Է» գործերը՝ ըստ Գոգոլի եւ Օստրովսկու պիեսների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, ՌԻԱ Նովոստիին հայտնել են թատրոնում:
Ներկայացումները կկայանան նոյեմբերի 12-ին եւ 13-ին՝ Կինոդերասանի թատրոնում: Երեւանի ռուսական թատրոնի հյուրախաղերն անցկացվում են «Մեծ հյուրախաղեր» ծրագրի շրջանակներում՝ ՌԴ մշակույթի նախարարության, Մոսկվայի մշակույթի դեպարտամենտի եւ Հյուրախաղային գործունեության աջակցման համերկրային կենտրոնի աջակցությամբ:
Երկու ներկայացումներն Էլ բեմադրել Է թատրոնի գեղարվեստական ղեկավար Ալեքսանդր Գրիգորյանը, որն արդեն նշել Է այդ թատրոնում իր աշխատանքի կեսդարյա հոբելյանը:
«Մենք Մոսկվայում ցուցադրելու համար ընտրել ենք ռուս դասականներին,-ասել Է Գրիգորյանը:-Երկու ներկայացում, որոնք բարձր պարգեւների են արժանացել Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային փառատոնում՝ «Կրքեր՝ ռեւիզորի շուրջ» եւ «Ամեն ինչ վաճառքվում Է» գործերը՝ ըստ Գոգոլի ու Օստրովսկու պիեսների: Մեր թատրոնի խաղացանկը ռուսական Է եւ մեր խնդիրը հայ հանդիսատեսին բարձր գրականության հետ ծանոթացնելն Է: Մեր բեմում դասական գործերի կողքին ներկայացվում Է նաեւ ժամանակակից դրամատուրգիան: Մենք բեմադրում ենք Գորինի, Վամպիլովի, Գալինի գործերը: Մեր խաղացանկում երեք ներկայացում կա Սերգեյ Պոլյակովի պիեսների հիման վրա»:
Ինչ վերաբերում Է մոսկովյան հյուրախաղերին, ապա, գեղարվեստական ղեկավարի խոսքով, դա նախեւառաջ, հասունության քննություն Է: «Թատերական այնպիսի Մեքքայում ելույթ ունենալը, ինչպիսին Մոսկվան Է, դա հոգու եւ սրտի տոնն Է, մոսկովյան հանիսատեսի հետ հանդիպման ուրախությունը: Մեր հանդիպումներն իրենց ավանդն են ներդնում հայ եւ ռուս ժողովուրդների մերձեցման գործում»:

Ереванский русский драмтеатр открывает гастроли в Москве
Ереванский драматический театр имени Станиславского открывает гастроли вМоскве, где представит два спектакля порусской классике: "Страсти поревизору" и "Все напродажу" попьесам Гоголя иОстровского.Как передает Арменпресс, об этомсообщили РИА Новости втеатре.
Выступления пройдут 12 и13 ноября вТеатре Киноактера. Гастроли Ереванского русского театра проходят врамках программы "Большие гастроли" приподдержке министерства культуры РФ, департамента культуры столицы иФедерального центра поддержки гастрольной деятельности.
Оба спектакля поставлены художественным руководителем театра Александром Григоряном, который уже отметил полувековой юбилей своей работы вэтом театре.
"Мы выбрали дляпоказа вМоскве русскую классику,— сказал Григорян РИА Новости.- Два спектакля, которые были отмечены высокими наградами наМеждународном фестивале вСанкт-Петербурге,— "Страсти поревизору" и "Все напродажу" попьесам Гоголя иОстровского. У нас русский репертуарный театр инаша задача знакомить армянского зрителя свысокой литературой. На нашей сцене наряду склассикой идет исовременная драматургия. Мы ставим Горина, Вампилова, Галина. В нашем репертуаре три спектакля попьесам Сергея Полякова".
Что касается выступления вМоскве, то, пословам худрука, это, прежде всего, экзамен назрелость. "Выступление втакой театральной Мекке, какМосква,— это праздник души исердца, это радость встречи смосковским зрителем. Наши встречи вносят свою лепту всближение русского иармянского народов".