Պետերբուրգում կբացվի Կոմիտասի հուշարձանը
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սանկտ Պետերբուրգի Վասիլեւյան կղզում նոյեմբերի 6-ին կբացվի Կոմիտասի՝ Ռուսաստանում առաջին հուշարձանը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՏԱՍՍ-ին հայտնել են քաղաքի կառավարության մամուլի ծառայությունում:«Երգահան Կոմիտասի հուշարձանի տեղադրման նախաձեռնողը Սանկտ Պետերբուրգում Երեւանի քաղաքապետարանի ներկայացուցչությունն է՝ Պետերբուրգի Վասիլեոստռովյան շրջանի վարչակազմի աջակցությամբ»,- նշել են մամուլի ծառայությունում:
Հուշարձանի բացման հանդիսավոր արարողությանը պլանավորում են մասնակցել Պետերբուրգի նահանգապետ Գեորգի Պոլտավչենկոն եւ Երեւանի քաղաքագլուխ Տարոն Մարգարյանը:
Վասիլեւյան կղզում քաղաքի հիմնադրման ժամանակներից հաստատված է հայ համայնքը: Երգահանի 3-մետրանոց գրանիտե քանդակը տեղ է զբաղեցրել Կամսկի այգու կենտրոնում՝ Սմոլենկա գետից ոչ հեռու:

Komitas monument to open in Saint Petersburg
YEREVAN, NOVEMBER 6, ARMENPRESS. For the first time Komitas memorial will open in Vasilyevsky Island, Saint Petersburg on November 6. “Armenpress” reports the information referring to TASS news agency which was informed by the press service of the city Government.
“The initiative of erecting the monument to composer Komitas belongs to the representation of Yerevan Municipality in Saint Petersburg with the support of the Administration of Saint Petersburg’sVasileostrovsky Region,” press service representative noted.
Governor of St. Petersburg Georgy Poltavchenkoand Yerevan Mayor Taron Margaryan will attend the solemn opening ceremony of the monument.
Armenian community has been residing in Vasilyevsky Island since foundation times of the city. The 3-meter granite statue of the composer is placed in “Kamskiy sad” not far from Smolenka River.