ԱՀԿ-ն մսամթերքը կներառի քաղցկեղածինների ցուցակում
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը պլանավորում Է այնպիսի մթերքներ, ինչպիսիք են բեկոնը, կոտլետները եւ նրբերշիկը, ներառել պոտենցիալ քաղցկեղածինների ցուցակում:
Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով բրիտանական The Daily Mail-ին, բժիշկները պատրաստ են մսից պատրաստված մթերքները դնել քաղցկեղ առաջացնող այնպիսի նյութերի հետ մի շարքում, ինչպիսիք են մկնդեղը եւ ասբեստը: Ըստ ԶԼՄ-ների տվյալների՝ թարմ միսը նույնպես կհայտնվի «քաղցկեղածինների հանրագիտարանում», ընդ որում ԱՀԿ-ն, նկատի առնելով մսի «մահացու» վտանգավորությունը, այն կդնի «պահածոներից մի փոքր պակաս վտանգավոր» մակարդակի վրա:
Գիտնականները պարզաբանում են, որ այդ մթերքների օգտագործումը, «ամենայն հավանականությամբ, կարող Է մեծացնել» աղիների քաղցկեղի վտանգը: Ինչպես նշում Է ՌԻԱ Նովոստին, քաղցկեղածինների ցուցակի նորացումը տեղի Էունենում Է այն աճող անհանգստության ֆոնին, որ քաղցկեղից Մեծ Բրիտանիայում տարեկան մահանում Է 150 հազարից ավելի մարդ: ԱՀԿ-ն պատրաստ Է ավելի հեռուն գնալ եւ հայտարարել, որ վերամշակված միսը քաղցկեղ Է առաջացնում:

СМИ: ВОЗ внесет продукты из мяса в список канцерогенов
Всемирная организация здравоохранения планирует включить такие продукты, какбекон, котлеты исосиски, всписок потенциальных канцерогенов.
Как пишет британскаяThe Daily Mail, врачи готовы поставить продукты измяса водин ряд стакими вызывающими рак веществами какмышьяк иасбест. По данным СМИ, свежее мясо также попадет в "энциклопедию канцерогенов", причем посвоей "убийственности" ВОЗ ставит мясо науровень "чуть менее опасно, чем консервы".
Ученые поясняют, что употребление этих продуктов "вероятно, может повысить" риск рака кишечника. Обновление списка канцерогенов проходит нафоне растущей обеспокоенности, что отрака вВеликобритании ежегодно умирают свыше 150 тысяч человек. Впрочем, ВОЗ готова пойти дальше изаявить, что переработанное мясо вызывает рак, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.