Հունաստանում կայացել է Ցեղասպանության տարելիցին նվիրված համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հունաստանյան միջոցառումների շրջանակներում Աթենքի հեղինակավոր «Մեղարո Մուսիկիս» համերգասրահում հոկտեմբերի 4-ին կայացել է Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի համերգը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի, տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, համերգն իրականացվել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի` Հունաստանի միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի հովանու ներքո` Հունաստանում ՀՀ դեսպանության և Աթենքի համերգասրահի կազմակերպմամբ ու ՀՀ մշակույթի նախարարության աջակցությամբ:
Համերգին ներկա են եղել Աթենքում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների մի քանի տասնյակ ղեկավարներ, դիվանագետներ, կառավարության աշխատակազմի ներկայացուցիչներ և խորհրդարանականներ, հունահայ համայնքի հասարակական, կրոնական և կրթամշակութային կառույցների, ինչպես նաև հույն հասարակական և մշակութային շրջանակների բազմաթիվ ներկայացուցիչներ:
ՀՀ արվեստի վաստակավոր գործիչ, երգչախմբի գեղարվեստական ղեկավար Ռոբերտ Մլքեյանի խմբավարությամբ երգչախումբը հանդիսատեսին է ներկայացրել Կոմիտասի, Հալաջյանի, Շնիտկեի, Բարբերի ստեղծագործություններից, ինչպես նաև հայկական ժողովրդական երգերի անզուգական կատարումներ` Ռոբերտ Մլքեյանի մշակմամբ:
Սալոնիկի հայ համայնքի «Համազգային» մշակութային կենտրոնի նախաձեռնությամբ Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը համերգներով է հանդես եկել նաև հոկտեմբերի 4-ին Սալոնիկ քաղաքում, իսկ հոկտեմբերի 5-ին Օրեոկաստրո համայնքում: Հայկական կամերային երգչախմբի կատարումները ջերմ ընդունելության են արժանացել հայ և հույն հանդիսատեսի կողմից:

В Греции состоялся концерт, посвященный столетию Геноцида армян
В рамках мероприятий, посвященных столетию Геноцида армян, 4 октября в одном из наиболее известных концертных залов Афин «Мегаро Мусикис» состоялся концерт Государственного камерного хора Армении. Как сообщили «Арменпресс» из пресс-службы Министерства иностранных дел Армении, концерт состоялся под эгидой комиссии, управляющей мероприятиями в Греции, при содействии Посольства Армении в Греции и концертного зала Афин, а также Министерства культуры Армении.
На концерте присутствовали несколько десятков руководителей дипломатических организаций, дипломаты, представители аппарата руководства, а также представители духовенства, общественных и многих других организаций.
Под руководством заслуженного деятеля культуры Армении, художественного руководителя хора Роберта Млкеяна, на концерте прозвучали произведения Комитаса, Галаджяна, Шнитке, Барбера, а также непревзойденные исполнения армянских народных песен.
По инициативе культурного сообщества «Амазгаин» Армянской общины города Салоники, 4 октября хор выступил с концертом также в Салониках, а 5 октября и в общине Ореокастро.