Ռոբերտ Ուոլթերի զեկույցի վերնագիրը արտացոլում է միայն Ադրբեջանի դիրքորոշումը. ԼՂՀ ԱԳ փոխնախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Արմինե Ալեքսանյանի հարցազրույց է տվել «Ազատություն» ռադիոկայանին, որի ընթացքում անդրադարձել է ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի և ժողովրդավարության հանձնաժողովի զեկուցող Ռոբերտ Ուոլթերի զեկույցին: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԼՂՀ արտգործնախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից: Ներկայացնում ենք հարցազրույցն ամբողջությամբ:
-Վերջերս ԵԽԽՎ քաղաքական հարցերի և ժողովրդավարության հանձնաժողովի զեկուցող Ռոբերտ Ուոլթերը դիմել է պաշտոնական Ստեփանակերտին՝ խնդրելով աջակցել «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում և Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» զեկույցի պատրաստման նպատակով Լեռնային Ղարաբաղ այցելելու հարցում։ Ինչպիսի՞ն է ղարաբաղյան կողմի պատասխանը ԵԽԽՎ զեկուցողին։
-Ռոբերտ Ուոլթերն, իրոք, սեպտեմբերի 22-ին գրավոր դիմում է հղել ԼՂՀ իշխանություններին՝ խնդրելով աջակցել Արցախ այցելելու հարցում։ Ի պատասխան, պարոն Ուոլթերին ենք փոխանցել մեր դիրքորոշումն այդ հարցի շուրջ։
Կարծում ենք, որ զեկույցի վերնագիրը արտացոլում է հակամարտության միայն մեկ կողմի՝ Ադրբեջանի դիրքորոշումը, ինչը կանխորոշում է զեկույցի բովանդակությունը և եզրակացությունները։ Մեր կարծիքով`նման մոտեցումը խախտում է Եվրոպայի խորհրդի զեկույցների պատրաստման հիմնական սկզբունքները, որոնք են՝ անկողմնակալությունն ու չեզոքությունը, ինչը խոչընդոտում է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ համագործակցությանը։
Բացի այդ, ակնհայտ է, որ իր զեկույցում Ռոբերտ Ուոլթերը մտադիր է նաև անդրադառնալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության ռազմաքաղաքական ասպեկտներին։ Այս կապակցությամբմենք նշել ենք, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հետ կապված հարցերը դիտարկվում են համաձայնեցված ձևաչափով, որն ունի միջնորդական գործունեություն իրականացնելու մանդատ՝ ճանաչված միջազգային հանրության կողմից։ Հակամարտության բոլոր երեք կողմերի հետ համաձայնեցված ձևաչափն է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը, որն անհրաժեշտ փորձ է կուտակել, ինչը թույլ է տալիս միջնորդներին մասնագիտորեն, հետևողականորեն և ինստիտուցիոնալհիմքերի վրա իրականացնել իրենց գործունեությունը։
-Կարծո՞ւմ եք, որ Եվրոպայի խորհուրդն ու ԵԽԽՎ-ն կարող են աջակցել ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը
-Եվրոպայի խորհրդի նպատակն է կառուցել Եվրոպա՝ հիմնված ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների և օրենքի գերակայության սկզբունքների վրա։ Համոզված ենք, որ հենց այդ արժեքների խթանմամբ Եվրոպայի խորհուրդը և ԵԽԽՎ-ն կկարողանան իրենց եզակի ներդրումն ունենալ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործում։
Պատահական չէ, որ Ադրբեջանում, հիմնարար ազատությունների սահմանափակման, լրագրողների և իրավապաշտպանների դեմ ճնշումներին զուգահեռ, պաշտոնական Բաքվի դիրքորոշումը բանակցային գործընթացում գնալով ավելի անզիջում է դառնում, հռետորաբանությունը՝ ավելի ագրեսիվ, իսկ Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտման ծավալներն ու բնույթն՝ ավելի սպառնալից։
Այս իրավիճակում ժողովրդավարական արժեքներից Ադրբեջանի հրաժարվելու նկատմամբ ԵԽԽՎ անտարբեր դիրքորոշումը տարակուսանք է առաջացնում։ Զարմանալի չէ, որ Ադրբեջանի մոտ ամենաթողության կեղծ զգացում է առաջանում, ինչն արտացոլվել է ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավարի հայտարարության մեջ՝ «Եվրոպայի խորհուրդը պատկանում է Ադրբեջանին»։ Հատկանշական է, որ սույն արտահայտությունը հնչել է այն բանից հետո, երբ 2013թ. ձմեռային նստաշրջանի ժամանակ Ռոբերտ Ուոլթերը տապալել է Ադրբեջանում քաղբանտարկյալների վերաբերյալ պատգամավոր Շտրասերի զեկույցի ընդունումը, պատճառաբանելով, որ զեկուցողը հնարավորություն չի ունեցել այցելել Ադրբեջան։
-Վերջերս ԵԽԽՎ նախագահ Անն Բրասերը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղում բնակվող մարդկանց իրավունքները պետք է պաշտպանվեն, քանի որ նրանք նույնպես Եվրոպայի խորհրդի անդամներ են։ Ինչպե՞ս եք գնահատում այդ հայտարարությունը։
-Մենք կիսում ենք ինչպես տիկին Բրասերի, այնպես էլ Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թ. Յագլանդի դիրքորոշումն առ այն, որ Եվրոպայի խորհրդի չափանիշները պետք է հասանելի լինեն եվրոպական տարածքի բոլոր քաղաքացիներին՝ անկախ բնակության վայրից։
ԼՂՀ իր հերթին այդ ուղղությամբ հետևողական քայլեր է ձեռնարկում և արդեն միակողմանիորեն միացել է Եվրոպայի խորհրդի մի շարք կոնվենցիաների, ներառյալ`Եվրոպական մշակութային կոնվենցիան, Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիան, Եվրոպայի ճարտարապետական ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիան, Հնագիտական ժառանգության պահպանության մասին Եվրոպական կոնվենցիան։

YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. The Deputy Foreign Minister of Nagorno Karabakh Republic gave an interview to “Radio Liberty”, during which she made a reference to the report of the Rapporteur of the PACE Committee on Political Affairs and Democracy Robert Walter. “Armenpress” was informed about this from the Department of Information and Public Affairs of Nagorno Karabakh Republic MFA. “Armenpress” introduces the extended interview.
Question: Recently, Rapporteur of the PACE Committee on Political Affairs and Democracy Robert Walter appealed to the authorities of Nagorno Karabakh, asking to assist in visiting Nagorno Karabakh for preparingareportentitled"Escalation of violence in NagornoKarabakh andthe other occupiedterritoriesof Azerbaijan".What was the Karabakh side’s response to the PACE Rapporteur?
Answer:Indeed, on September 22, Rapporteur of PACE Robert Walter sent a letter to the NKR authorities asking to assist in visiting Artsakh. In response we communicated to Mr. Walter the position of the NKR on the issue.
We think that the title of the report reflects the position of only one party to the conflict, i.e. Azerbaijan, thus clearly pre-determining its content and conclusions. In our opinion, such an approach violates the basic principles of the preparation of reports of the Council of Europe, which are impartiality and neutrality, and becomes an obstacle to the cooperation with the authorities of the Nagorno Karabakh Republic.
In addition, the report will also address the political and military aspects of the Azerbaijani-Karabakh conflict. In this regard it was underlined that issues related to the settlement of the Azerbaijani-Karabakh conflict are dealt with in an agreed format, which has a mandate for mediation recognized by the international community. Such a format agreed by all three parties to the conflict is the OSCE Minsk Group co-chairmanship, which has accumulated the necessary experience and expertise to professionally and consistently do its job on an institutional basis.
Question: How can the Council of Europe andthePACE contribute to the settlement of the Karabakh conflict?
Answer:Thegoalof the Council of Europe is to build a Europe based on the principles of democracy, human rights and the rule of law. We are convinced that it is through the promotion of these values that the Council of Europe andthePACE will be able to make their unique contribution to the Azerbaijani-Karabakh conflict settlement process.
It is no coincidence that in parallel with the increased repressions against journalists and human rights activists, as well as limiting the fundamental freedoms in Azerbaijan, official Baku's stance in the negotiation process becomes more and more uncompromising, its rhetoric more aggressive and the extent and nature of the ceasefire violations by the Azerbaijani party more menacing.
Inthe existingsituation, the inactive stance of the PACE in view of Azerbaijan'srejection ofthedemocratic values isconfusing. It is not surprising that Azerbaijan develops a false sense of permissiveness, whichwas reflectedin thestatementof the head of the Azerbaijani delegation to the PACE that "the Council of Europe belongs to Azerbaijan".It is noteworthy that this phrase was voiced after Robert Walter rejectedtheadoption of MP Mr. Strasser's reporton political prisoners in Azerbaijan at the PACE winter session in 2013, arguing that the Rapporteur had not been able to visit Azerbaijan.
Question: RecentlyPACE President Anne Brasseur stated that the rights of the people living in Nagorno Karabakh must be protected, as they are also members of the Council of Europe. How do you assess this statement?
Answer:We share the positionsofboth Ms. Brasseur and Secretary General of the Council of EuropeThorbjornJagland that all the citizens of the European space, regardless of where they live, should enjoy the Council of Europe's standards.
For their part, the NKR takes consistent steps in this direction and has already unilaterally acceded to a number of conventions of the Council of Europe, including the European Cultural Convention, the Convention on the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms, the Convention on the Protection of the Architectural Heritage of Europe and the European Convention on the Protection of the Archaeological Heritage.