Թուրքիայի քրդական կուսակցությունը Ցեղասպանությունները ճանաչելու խոստում է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը (ԺԴԿ) արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում խոստացել է ընտրվելու դեպքում ճանաչել Ցեղասպանությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haber7 լրատվականը, այս մասին Անկարայի «Հիլթոն» հյուրանոցում կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշի հետ համատեղ հանդիպմանը ներկաներին հայտնել է ԺԴԿ համանախագահ Ֆիգեն Յուքսեքդաղը:
«Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը համապատասխան աշխատանքներ կտանի պատմության ընթացքում տարբեր ժողովուրդների դեմ իրականացված ցեղասպանությունների և կոտորածների դիմաց պետության անունից ներողություն խնդրելու համար»,- ասել է Յուքսեքդաղը, ինչին ի պատասխան սրահում բոլորը սկսել են ծափահարել:
Անդրադառնալով Հայաստանի հետ հարաբերություններին` նա նշել է. «Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող տնտեսական էմբարգոն վերացնելով` կզարգացնենք անհրաժեշտ տնտեսական, քաղաքական և դիվանագիտական հարաբերություններն ու հայ ժողովրդի հետ բարեկամության կամուրջներ կհաստատենք»:

Peoples' Democratic Party of Turkey promises to recognize genocides
YEREVAN, OCTOBER 2, ARMENPRESS. Before snap elections Peoples' Democratic Party (HDP) promised within their campaign to recognize the genocides if elected. “Armenpress” reports, referring to Haber7 that co-leader of the left-wing Peoples' Democratic Party Figen Yüksekdağ informed about it during the joint meeting with the Chairman of the political party Selahattin Demirtaş.
“Peoples' Democratic Party (HDP) will carry out appropriate activities for reaching an apology on the state’s part for the genocides and massacres committed against different peoples during its history,” Yüksekdağ stated, in response to which the attendees started applauding.
In regard to relations with Armenia, she noted:
“By lifting the economic embargo on Armenia we will develop the necessary economic, political and diplomatic relations and build bridges of friendship with the Armenian people.”