Թուրքիայի քրդական կուսակցությունը Ցեղասպանությունները ճանաչելու խոստում է տվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի քրդական Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը (ԺԴԿ) արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններից առաջ նախընտրական քարոզարշավի շրջանակում խոստացել է ընտրվելու դեպքում ճանաչել Ցեղասպանությունները: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Haber7 լրատվականը, այս մասին Անկարայի «Հիլթոն» հյուրանոցում կուսակցության առաջնորդ Սելահաթթին Դեմիրթաշի հետ համատեղ հանդիպմանը ներկաներին հայտնել է ԺԴԿ համանախագահ Ֆիգեն Յուքսեքդաղը:
«Ժողովուրդների դեմոկրատական կուսակցությունը համապատասխան աշխատանքներ կտանի պատմության ընթացքում տարբեր ժողովուրդների դեմ իրականացված ցեղասպանությունների և կոտորածների դիմաց պետության անունից ներողություն խնդրելու համար»,- ասել է Յուքսեքդաղը, ինչին ի պատասխան սրահում բոլորը սկսել են ծափահարել:
Անդրադառնալով Հայաստանի հետ հարաբերություններին` նա նշել է. «Հայաստանի նկատմամբ իրականացվող տնտեսական էմբարգոն վերացնելով` կզարգացնենք անհրաժեշտ տնտեսական, քաղաքական և դիվանագիտական հարաբերություններն ու հայ ժողովրդի հետ բարեկամության կամուրջներ կհաստատենք»:

Демократическая партия народов Турции пообещала признать Геноциды
Курдская Демократическая партия народов Турции в ходе предвыборной кампании парламентских выборов пообещала в случае прохода в парламент признать Геноциды. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Haber7, сказала сопредседатель левой Демократической партии народовТурции Фиген Юксекдаг.
«Партия проведет соответствующие работы, чтобы от имени государства попросить прощения за геноциды и резню разных народов в течение нашей истории», - сказала сопредседатель. Слова Юксекдаг были встречены бурной овацией.
Коснувшись отношений с Арменией, она отметила, что прекратив экономическое эмбарго против Еревана, Демократическая партия народов будет развивать экономические, политические и дипломатические отношения и создавать дружественные мосты с армянским народом.