Միջազգային հանրությունը գնահատում է Հայաստանի դերը միջազգային խաղաղության ապահովման գործում. Խոսրով Հարությունյան
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՄԱԿ-ի խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը փաստում է, որ միջազգային անվտանգության ապահովումը բոլոր մեծ և փոքր պետությունների խնդիրն է, իսկ Հայաստանը կարող է դառնալ նման մասնակցության լավագույն օրինակ: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Խոսրով Հարությունյանը՝ անդրադառնալով ՄԱԿ-ի խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովում ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթին:
«Ըստ էության, սկսելով խաղաղապահ առաքելությունը Կոսովոյից, այնուհետև միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունն ընդլայնելու եղանակով Իրաքում, Աֆղանստանում, Լիբանանում, Մալիում խաղաղապահ առաքելության իրականացումը խոսում է այն մասին, որ միջազգային հանրությունը խաղաղապահության գործում Հայաստանն ընկալում է որպես կայուն ու վստահելի գործընկեր: Ընդ որում, ոչ թե գործընկեր, որը կարող է այդ ընթացքում փորձառություն ձեռք բերել, այլ գործընկեր, որն արդեն պատրաստ է իր կուտակած փորձն օգտագործել այլոց սովորեցնելու ու վարժեցնելու համար, որի համատեքստում էլ հանրապետության նախագահը խոսում է առաջիկա անելիքների մասին՝ ընդգծելով, որ Հայաստանը ստանձնել է դաշտային հոսպիտալների կազմակերպման աշխատանքների փորձառության ապահովման պարտավորությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց պատգամավորը:
Նրա խոսքով՝ սա խոսում է այն մասին, որ միջազգային հանրությունը գնահատում է Հայաստանի դերը և պատասխանատու մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահության գործընթացում: Պատգամավորը պատահական չի համարում, որ խաղաղապահության խնդրին վերաբերող գագաթնաժողովին ոչ միայն հրավիրված է, այլ նաև ելույթ է ունենում ՀՀ նախագահը: «Ես կարծում եմ, որ սա մեր արտաքին քաղաքականության կարևորագույն ուղղություններից է, որը բարձրացնում է Հայաստանի միջազգային հեղինակությունը, ինչի արդյունքում մեր երկիրը ձեռք է բերում հուսալի գործընկերոջ համբավ»,- եզրափակեց պատգամավորը:
ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 70-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներում գտնվող Նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 28-ին Նյու Յորքում մասնակցել է ՄԱԿ-ի խաղաղապահությանը նվիրված գագաթնաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով:

YEREVAN, SEPTEMBER 29, ARMENPRESS. President Serzh Sargsyan states at the UN Summit on Peacekeeping Operations that preservation of international peace and security is a primary responsibility for all, both great and smaller states,and Armenia can become the best example of such engagement. Khosrov Harutyunyan from the NA “Republican Party of Armenia" /RPA/ said the aforementioned in his interview with “Armenpress”, when referring to President Serzh Sargsyan’s speech at the UN Summit on Peacekeeping Operations.
“In fact, Armenia’s peaceful operations in Kosovo, then in terms of expanding cooperation with international institutions in Iraq, Afghanistan, Lebanon, Mali, testifies to the fact that the international community considers Armenia as a stable and reliable partner in peacekeeping operations. Moreover, not only a partner to acquire experience in that period, but a partner who is ready to use its experience in teaching and training others, in the context of which Armenia President speaks of further actions, emphasizing that Armenia has assumed the responsibility of providing experience for organizational activities of field hospitals,” “Armenpress” reports, MP stated.
According to Khosrov Harutyunyan, the latter speaks of the fact that the international community appreciates Armenia’s role and responsible participation in international peacekeeping operations.
President Serzh Sargsyan, who had arrived in the United States of America to take part in the 70th session of the UN General Assembly, participated in the UN Summit on Peacekeeping Operations on 28 September in New York, where he made an address.