Դավութօղլուն Նյու Յորքում հակահայկական քարոզչություն է իրականացրել
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, ով այս օրերին ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբելայի 70-րդ նստաշրջանին մասնակցելու նպատակով Նյու Յորքում է, հանդիպում է ունեցել տեղի թուրքական համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Waldorf Astoria հյուրանոց ունեցած ելույթի ժամանակ Դավութօղլուն զերծ չի մնացել հակահայկական քարոզչություն իրականացնելուց: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Ստամբուլի հայկական «Ակոս» պարբերականը:
Դավութօղլուն շնորհակալություն է հայտնել բոլոր այն թուրքերին, ովքեր Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի օրը` ապրիլի 24-ին «ցեղասպանությունը ժխտող հանրահավաքներ են անցկացրել»:
Թուրքիայի վարչապետը, խոսքն ուղղելով ներկաներին, նշել է, որ նրանք բոլորն էլ լավատեղյակ են այն «ջանքերից, որոնք գործադրվում են Թուրքիային վատաբանելու համար»: Նա հորդորել է «գլուխը բարձր շարունակել Թուրքիայի պաշտպանության համար պայքարը հայկական, հրեական, հունական լոբբիստական կազմակերպությունների դեմ»:
Հանդիպման վերջում նա չի մոռացել նոյեմբերի 1-ին կայանալիք թուրքական խորհրդարանական արտահերթ ընտրությունների մասին` հորդորելով, որ անկախ նախընտրած կուսակցություն ունենալուց քվեարկեն «հանուն Թուրքիայի խաղաղության, կայունության և գալիք սերունդների պայծառ ապագայի»:

YEREVAN, SEPTEMBER 28, ARMENPRESS. Ahmet Davutoğlu, the Prime Minister of Turkey, who is in New York to attend the 70th sessionof theUN general assembly, met with the local Turkish community representatives. During his speech at Waldorf Astoria hotel Davutoğlu did not refrain from making anti-Armenian propaganda. “Armenpress” reports the aforesaid referring to Armenian “Agos” daily in Istanbul.
Davutoğlu thanked all the Turks that had organized “demonstrations denying the Armenian Genocide” on April 24 – the day of the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
The Prime Minister of Turkey said in his speech addressed to those present that all of them were well aware of “the efforts made to inveigh Turkey”. He urged those present to “keep their heads high in the fight for protecting Turkey from Armenian, Jewish, Greek Lobbying organizations. ”
At the end of the meeting he called on everybody to vote “in behalf of Turkey’s peace and stability and bright future of the coming generations” on November 1 parliamentary snap elections independent of the political party they preferred.