Երիտասարդական նվագախումբն Ավստրիայում ներկայացրել է «Վերածննդի արմատներ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը սեպտեմբերի 18-ին և 21-ին հանդես է եկել Ավստրիայի հեղինակավոր բեմերում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, սեպտեմբերի 18-ի համերգը կայացել է Լինցում՝ «Բրուքներֆեստ» միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Ամեն տարի բարձրակարգ այս փառատոնը համախմբում է աշխարհի ամենահայտնի երաժիշտներին: Սեպտեմբերի 21-ին Երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունեցել աշխարհի լավագույն համերգասրահներից մեկում՝ Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյնում»։ Երկու համերգներին էլ ներկայացվել է կոմպոզիտոր, երաժշտական տնօրեն Վիգ Զարթմանի «Վերածննդի արմատներ» նախագիծը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
«Վերածննդի արմատներ» նախագիծը ներկայացնում է հայկական հարուստ երաժշտական մշակույթը, որն արտացոլում է հայ ժողովրդի դարավոր պատմությունը՝ նրա ծնունդը, ողբերգությունն ու վերածնունդը։ Համերգային երեկոներին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ մասնակցել են նաև սոպրանո Լիանա Ալեքսանյանը, դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, դուդուկահար Էմանուել Հովհաննիսյանը, Հայաստանի «Արտ վոկալ» անսամբլը։ Հանդիսատեսին ներկայացվել է հայկական ժողովրդական, հոգևոր, դասական երաժշտության հետաքրքիր համադրություն՝ ունկնդրին տանելով մշակութային ինքնատիպ մի ճանապարհորդության։

State Youth Orchestra of Armenia presents "Roots of Revival" project in Austria
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. The State Youth Orchestra of Armenia (Artistic Director and Principal Conductor Sergey Smbatyan) performed with concerts at the famous stages of Austria.
Concerts of the Youth Orchestra were held at Austrian "Brucknerfest " and Musikverein on 18th and 21st of September. The Department of Public Relations of the State Youth Orchestra of Armenia informed “Armenpress” that the first concert was held on 18th of September in Linz, in the framework of Brucknerfest International Festival. It should be noted that every year this Festival gathers the most famous musicians in the world, as well as Linz is famous for its musical traditions and exquisite public.
On 21st of September the State Youth Orchestra performed in one of the world-renowned concert halls - at Vienna's Musikverein.
Both concerts were performed in the framework of project named "Roots of Revival", presented by the composer and musical director Vig Zartman and which is dedicated to the Armenian Genocide victims. "Roots of Revival" introduces Armenian rich musical culture, which reflects the long history of the Armenian people - its birth, tragedy and rebirth.
Together with the State Youth Orchestra of Armenia also performed Liana Aleksanyan (soprano), Nareh Arghamanyan (piano), Emmanuel Hovhannisyan (duduk) and Art Vocal Ensemble of Armenia. The audience had the opportunity to enjoy an interesting mix of folk, spiritual and classical music and to be involved in a unique journey.