Երիտասարդական նվագախումբն Ավստրիայում ներկայացրել է «Վերածննդի արմատներ» նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը սեպտեմբերի 18-ին և 21-ին հանդես է եկել Ավստրիայի հեղինակավոր բեմերում։ Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, սեպտեմբերի 18-ի համերգը կայացել է Լինցում՝ «Բրուքներֆեստ» միջազգային փառատոնի շրջանակներում։ Ամեն տարի բարձրակարգ այս փառատոնը համախմբում է աշխարհի ամենահայտնի երաժիշտներին: Սեպտեմբերի 21-ին Երիտասարդական նվագախումբը ելույթ է ունեցել աշխարհի լավագույն համերգասրահներից մեկում՝ Վիեննայի «Մյուզիքֆերեյնում»։ Երկու համերգներին էլ ներկայացվել է կոմպոզիտոր, երաժշտական տնօրեն Վիգ Զարթմանի «Վերածննդի արմատներ» նախագիծը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։
«Վերածննդի արմատներ» նախագիծը ներկայացնում է հայկական հարուստ երաժշտական մշակույթը, որն արտացոլում է հայ ժողովրդի դարավոր պատմությունը՝ նրա ծնունդը, ողբերգությունն ու վերածնունդը։ Համերգային երեկոներին Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ մասնակցել են նաև սոպրանո Լիանա Ալեքսանյանը, դաշնակահարուհի Նարե Արղամանյանը, դուդուկահար Էմանուել Հովհաննիսյանը, Հայաստանի «Արտ վոկալ» անսամբլը։ Հանդիսատեսին ներկայացվել է հայկական ժողովրդական, հոգևոր, դասական երաժշտության հետաքրքիր համադրություն՝ ունկնդրին տանելով մշակութային ինքնատիպ մի ճանապարհորդության։

Государственный молодежный оркестр Армении представил в Австрии проект «Корни возрождения»
Государственный молодежный оркестр Армении (художественный руководитель и главный дирижер Сергей Смбатян) 18 и 21 сентября выступил с концертами на знаменитых сценах Австрии.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе Государственного молодежного оркестра Армении, 18 сентября состоялся концерт в Линце, в рамках Международного фестиваля «Брукнерфест». Отметим, что ежегодно этот фестиваль собирает самых известных музыкантов мира, а Линц славится своими музыкальными традициями и изысканной публикой.
21 сентября Государственный молодежный оркестр выступил в одном из лучших концертных залов мира – в венском «Музикферайн»-е. Оба концерта были представлены в рамках проекта композитора и музыкального директора Вига Зартмана «Корни возрождения», который посвящен жертвам Геноцида армян.
«Корни возрождения» представляет богатую армянскую музыкальную культуру, которая отражает многовековую историю армянского народа, его рождение, трагедию и возрождение. С Государственным молодежным оркестром Армении также выступили Лиана Алексанян (сопрано), Наре Аргаманян (фортепиано), Эммануэль Ованнисян (дудук),ансамбль «Арт вокал». Публике была предоставлена возможность насладиться интересным сочетанием народной, духовной и классической музыки, вовлекая в уникальное путешествие.