Հայաստանը պատրաստ է ընդունել Սիրիայում մնացած բոլոր հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է ընդունել Սիրիայում մնացած բոլոր հայերին, եթե նման անհրաժեշտություն առաջանա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ այս պահի դրությամբ Սիրիայում 15-17 հազար հայ կա:
«Եթե նրանք որոշեն Հայաստան գալ, մեր պետությունը միջազգային կառույցների, հայկական տարբեր կազմակերպությունների հետ համատեղ ջանքերի արդյունքում պետք է ամեն ինչ անի նրանց տեղավորելու համար: Բնականաբար, մենք չենք կարող հիմա նրանց բնակարաններով ապահովել, սակայն կարող ենք գտնել վարձով բնակարաններ, կկարգավորել նաև տան վարձի խնդիրը, որպեսզի մարդիկ կարողանան դուրս գալ այդ կրակի օղակից»,- ընդգծեց նախարարը:
Վերջին երեք ամիսների ընթացքում Սիրիայից Հայաստան է եկել 2500 սիրիահայ: Նա նշեց, որ այս պահին Հայաստանում 17 հազար սիրիահայ է բնակություն հաստատել:

Армения готова принять всех оставшихся в Сирии армян
Армения готова принять всех оставшихся в Сирии армян, если возникнет такая необходимость. Об этом в беседе с «Арменпресс» сказал министр диаспоры Армении Грануш Акопян, добавив, что в данный момент в Сирии осталось около 15-17 тысяч армян.
«Если они решат перебраться в Армению, наше государство, вместе с международными структурами и армянскими организациями, должны сделать все, чтобы разместить их. Естественно, что сейчас мы не сможем обеспечить их квартирами, однако можем найти съемные квартиры, урегулировать вопрос арендной платы, чтобы люди смогли выбраться из огненного кольца»,- сказала она.
За последние 3 месяца из Сирии в Армению приехали 2500 человек. Грануш Акопян сказала, что в данный момент в Армении поселились 17 тысяч сирийских армян.