Հայաստանը պատրաստ է ընդունել Սիրիայում մնացած բոլոր հայերին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը պատրաստ է ընդունել Սիրիայում մնացած բոլոր հայերին, եթե նման անհրաժեշտություն առաջանա: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը՝ ավելացնելով, որ այս պահի դրությամբ Սիրիայում 15-17 հազար հայ կա:
«Եթե նրանք որոշեն Հայաստան գալ, մեր պետությունը միջազգային կառույցների, հայկական տարբեր կազմակերպությունների հետ համատեղ ջանքերի արդյունքում պետք է ամեն ինչ անի նրանց տեղավորելու համար: Բնականաբար, մենք չենք կարող հիմա նրանց բնակարաններով ապահովել, սակայն կարող ենք գտնել վարձով բնակարաններ, կկարգավորել նաև տան վարձի խնդիրը, որպեսզի մարդիկ կարողանան դուրս գալ այդ կրակի օղակից»,- ընդգծեց նախարարը:
Վերջին երեք ամիսների ընթացքում Սիրիայից Հայաստան է եկել 2500 սիրիահայ: Նա նշեց, որ այս պահին Հայաստանում 17 հազար սիրիահայ է բնակություն հաստատել:

Armenia is ready to receive all Armenians remaining in Syria
YEREVAN, SEPTEMBER 22, ARMENPRESS. Armenia is ready to receive, if need be, all the Armenians remaining in Syria. Minister of Diaspora Hranush Hakobyan said the aforementioned in her interview with “Armenpress”, adding that currently there were 15-17 thousand Armenians in Syria.
“If they decide to come to Armenia, our state must do its best by means of joint efforts with international structures and different Armenian organizations to receive them. Naturally, we cannot provide them with flats now but we can find flats for rent, manage its fees to help people escape that fire circle,” emphasized Minister Hakobyan.
2500 Syrian-Armenians have come to Armenia during recent 3 months. Hranush Hakobyan noted that currently 17 thousand Syrian-Armenians had settled in Armenia.