«Նոր գիրք»-2/33. Համաստեղ, Ահմեդ Ումիթ
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը շարունակում է ներկայացնել «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն տեղեկություններ է հաղորդում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գեղարվեստական գրքերի մասին: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ և ծանոթանալ դասական երկերին ու արդի գրականության զարգացման միտումներին: Մեր տարատեսակ ցանկերից ընտրեք գրքեր և սկսեք ընթերցել: Այս շաբաթ «Արմենպրես»-ը դարձյալ առանձնացրել է նոր հրատարակված երկու ուշագրավ գիրք` երկու խորագրի ներքո:
Համաստեղ, Պատմվածքներ
«Էդիթ Պրինտ»-ի «Իմ գրադարանը» շարքի նոր գիրքը ներկայացնում է Համաստեղի (Համբարձում Կելենյան) պատմվածքները, որոնք վերցված են նրա «Գյուղը» և «Անձրև» ժողովածուից: Գրքի նախաբանը Համաստեղի «Հայաստանի լեռներու սրնգահարը» (1989) գրքի Գեղամ Սևանի առաջաբանից մի հատված է:
Ահմեդ Ումիթ ,«Ստամբուլի հուշը»
«Ստամբուլի հուշը» վեպը, գրված լինելով դետեկտիվ վեպի դասական բոլոր կանոններով, բարձրացնում է մշակութային կարևորագույն հարցեր: Պատմությունն ու ներկան ներդաշնակորեն ապրում են կողոք կողքի, և պատժվում են բոլոր նանք, ովքեր խախտում են այդ ներդաշնակությունը: Սա վեպ է պաշտելի քաղաքի, սիրո, ընկերության և այդ ամենն անխաթար պահելու ողբերգական ձգտումների մասին: Թարգմանությունը` Արփի Աթաբեկյանի: Գիրքը հրատարակել է «Անտարես»-ը:

«Нор гирк» - 2/33: Амастех, Ахмед Умит
Арменпресс продолжает представлять проект «Нор гирк» («Новая книга»), сообщая информацию о новых художественных произведениях, выпущенных в свет армянскими издательствами. Читатель имеет возможность ознакомиться с изданием классической и современной литературы и выбрать интересующую его литературу. На этой неделе Арменпресс представляет две книги.
Амастех. Рассказы
Новая книга издательства «Эдит-принт» из цикла «Моя библиотека» представляет рассказы Амастеха (АмбарцумаКеленяна), вошедшие в сборники «Деревня» и Дождь». Предисловие к книге – отрывок из предисловия Гегама Севана к книге Амастеха «Играющий на свирели в горах Армении».
Ахмед Умит. «Воспоминания о Стамбуле»
Книга написана по всем канонам детективного романа, поднимает важнейшие вопросы культуры. История и настоящее живут в гармоничном единстве, и караются те, кто пытается нарушить эту гармонию. Это роман об обожаемом городе, о любви и дружбе и о трагических усилиях по их сохранению.