Sotheby's-ն աճուրդի Է հանել 35-55 մլն դոլար արժողությամբ «Երկնագույն լուսին» ադամանդը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Sotheby's-ն աճուրդի Է հանել հազվագյուտ երկնագույն ադամանդ՝ 35-ից մինչեւ 55 մլն դոլար գնահատիչ արժեքով: Ինչպես լրագրողներին հայտնել Է թանկարժեք իրերի աճուրդի տան միջազգային ստորաբաժանման նախագահ Դեւիդ Բենեթը, խոսքը 12,03 կարատ քաշով քարի մասին Է, որի երանգը Ամերիկայի գեմոլոգիական ինստիտուտի (GIA) փորձագետները գնահատել են որպես «վառ երեւակայական երկնագույն», ինչը գույնի բարձրագույն գնահատականն Է, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով ՏԱՍՍ-ին:
Blue moon («Երկնագույն լուսին») անվանմամբ ադամանդը, որը նոյեմբերի 11-ին կառաջարկվի Ժնեւի աճուրդում, GIA-ի կողմից բնութագրվել Է որպես «մաքուր» (Internally Flawless): Այդ կատեգորիային են պատկանում աշխարհում ամենաթանկ ադամանդներից մի քանիսը, որոնց ներքին անկատարությունները նկատելի չեն նույնիսկ տասնապատիկ մեծացնող խոշորացույցով: Նախքան Շվեյցարիա հասնելը, ադամանդը կցուցադրվի Հոնկոնգում, Լոնդոնում եւ Նյու Յորքում:

Sotheby's выставил на торги бриллиант "Голубая луна" стоимостью в $35-55 млн
Аукционный дом Sotheby's выставил на торги редкий голубой бриллиант с оценочной стоимостью от $35 до $55 млн. Как сообщил журналистам председатель международного подразделения аукционного дома по драгоценностям Дэвид Беннетт, речь идет о камне весом 12,03 карата, оттенок которого эксперты Геммологического института Америки (GIA)определили как "ярко фантазийный голубой", что является высшей оценкой цвета.
Бриллиант с названием Blue moon ("Голубая луна"), который будет предложен на торгах в Женеве, намеченных на 11 ноября, охарактеризован GIA как "чистый" (Internally Flawless). К этой категории относятся одни из самых дорогих в мире бриллиантов, внутренние несовершенства которых не видны даже в лупу с десятикратным увеличением, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс. Прежде, чем добраться до Швейцарии, бриллиант будет выставлен в Гонконге, Лондоне и Нью-Йорке.