Բրիտանացի գիտնականները նամակ են պատրաստում այլմոլորակայիններին. BBC
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրիտանացի աստղագետների մի ամբողջ կոլեկտիվ Յուրի Միլների Breakthrough Initiatives հիմնադրամի օժանդակությամբ պլանավորում Է յուրօրինակ նամակ պատրաստել «այլմոլորակայինների համար»՝ մարդկության հակիրճ նկարագրությամբ, որը պետք Է նրանց օգնի մեզ գտնելու տիեզերքում, սակայն նրանք առայժմ վստահ չեն, թե արժե արդյոք այն ուղարկել, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Հուլիսի վերջին ռուսաստանցի միլիարդատեր Յուրի Միլները եւ բրիտանացի տիեզերաբան Սթիվեն Հոքինգը գործարկել են Breakthrough Listen նախաձեռնությունը, որի շրջանակներում Միլները 100 միլիոն դոլար կտրամադրի արտերկրային քաղաքակրթությունների որոնման ծրագրի օժանդակմանը, որը կկառուցվի SETI մշակումների հիմքի վրա:
Այդ ծրագրի առաջին գործողություններից մեկն Է դարձել Breakthrough Message մրցույթի բացումը, որի շրջանակներում Միլները եւ նրա համախոհներն ամբողջ աշխարհի գիտնականներին առաջարկել են ձեւակերպել հակիրճ ուղերձ այլմոլորակայիններին: Ծրագրի մրցանակային հիմնադրամը կազմում Է մեկ միլիոն ամերիկյան դոլար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Би-би-си: британские ученые готовят письмо инопланетянам
Целый коллектив британских астрономов планирует, присодействии фонда Юрия Мильнера Breakthrough Initiatives, подготовить своеобразное "письмо дляинопланетян" скоротким описанием человечества, которое должно помочь им найти нас вкосмосе, однако они пока неуверены, стоит ли его отправлять,сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости>
В конце июля российский миллиардер Юрий Мильнер ибританский космолог Стивен Хокинг запустили инициативу Breakthrough Listen, врамках которой Мильнер выделит 100 миллионов долларов наподдержку проекта поиска внеземных цивилизаций, который будет построен набазе наработок SETI.
Одним изпервых действий этого проекта стало открытие конкурса Breakthrough Message, врамках которого Мильнер иего единомышленники предложили ученым совсего мира сформулировать короткое послание инопланетянам. Призовой фонд проекта составляет миллион долларов США.