Մեծ Բրիտանիան տոնում Է Եղիսաբեթ Բ թագուհու ռեկորդային գահակալումը
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մեծ Բրիտանիայի Եղիսաբեթ Երկրորդ թագուհին սեպտեմբերի 9-ի երեկոյան կդառնա ամենաերկարատեւ կառավարող միապետը Մեծ Բրիիտանիայի պատմության մեջ՝ գերազանցելով իր նախատատի՝ Վիկտորյա թագուհու ռեկորդը, որը գահին անցկացրել Է 63 տարի, յոթ ամիս եւ երկու օր, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Սկզբնապես թագուհին մտադրվել Էր օրն անցկացնել աննկատ, ընտանիքի միջավայրում՝ Շոտլանդիայի Բալմորալ դղյակում, որտեղ միշտ ապրում Է ամռանը: Սակայն, ինչպես պնդում Է Telegraph թերթը, Եղիսաբեթ Երկրորդն ընդառաջել Է մերձավորների թախանձանքներին եւ համաձայնել Է հայտնվել հասարակության առջեւ:
Թագուհին ամուսնու՝ Էդինբուրգի դուքս Ֆիլիպի, եւ Շոտլանդիայի առաջին նախարար Նիկոլա Սթերջենի ընկերակցությամբ գնացքով երկժամյա ճանապարհորդություն կձեռնարկի Էդինբուրգից մինչեւ Թվիդբենք, ինչից հետո Թվիդբենքում պաշտոնապես կհայտարարի վերջին հարյուր տարում Մեծ Բրիտանիայում կառուցված ամենաերկար երկաթուղու՝ Borders Railway-ի բացման մասին:
Դրանով թագուհու մասնակցությամբ օրվա պաշտոնական միջոցառումները կավարտվեն: Եղիսաբեթ Երկրորդը կվերադառնա Բալմորալ, որպեսզի երեկոն անցկացնի թոռան՝ արքայազն Ուիլյամի եւ նրա ընտանիքի հետ: Ընտանիքի մնացած անդամները, այդ թվում՝ արքայազն Չառլզը եւ նրա տիկինը՝ Քոռնուոլի դքսուհի Կամիլան, կկատարեն պաշտոնական պարտականությունները, քանի որ Բուքինհեմի պալատը բոլորին կարգադրություն Է արել պատմական օրն «աշխատել սահմանված ռեժիմով»:
Ի նշանավորումն ռեկորդի Մեծ Բրիտանիայում լույս Է տեսնում «Եղիսաբեթ Երկրորդ: Ամուր պատվար» (Elizabeth II: The Steadfast) գիրքը, որը գրել Է ներքին գործերի եւ արտաքին գործերի նախկին նախարար Դուգլաս Հերդը: Գրքի առաջաբանի հեղինակն Է թագուհու թոռը՝ արքայազն Ուիլյամը:
Երկիրը թագուհու սահմանած ռեկորդը կնշի բոլոր հնարավոր եղանակներով: Լրագրողները թագուհուն կշնորհավորեն իրենց ռեպորտաժներով, իսկ նրանց համար Եղիսաբեթ Երկրորդն անակնկալ Է պատրաստել. առաջին անգամ նրանց կթույլատրվի տեղադրել հեռուստախցիկները եւ օրվա ընթացքում եթերը վարել Բուքինհեմի պալատի այգիներից:
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեւիդ Քեմերոնը թագուհուն շնորհավորել Է արդեն սեպտեմբերի 8-ին: Նա նախարարների կաբինետի նիստը բացել Է այն «նշանակալից արդյունքների» մասին խոսքերով, որոնք թագուհուն հաջողվել Է ձեռք բերել: Եղիսաբեթ Երկրորդին նա համարել Է «բրիտանական հաստատակամ ոգու խորհրդանիշ, որով հիանում են ամբողջ աշխարհում»:
Սեպտեմբերի 9-ին Մեծ Բրիտանիայի խորհրդարանի Համայնքների պալատի նիստը կսկսվի կես ժամ ուշ, որպեսզի պատգամավորները կարողանան շնորհավորել թագուհուն, պատմական օրվա նախաշեմին հայտարարել Է խոսնակ Ջոն Բերքոուն:
Թագավորական դրամահատարանը թագուհուն կշնորհավորի՝ թողակելով 20 ֆունտ ստեռլինգ արժողությամբ կոլեկցիոն արծաթադրամ: Այդ մետաղադրամի դարձերեսին «Ամենաերկարատեւ թագավորություն» մակագրության վերեւում կարելի Է տեսնել Եղիսաբեթ Բ-ի բոլոր այն հինգ դիմանկարները, որոնք մետաղադրամների վրա հայտնվել են նրա կարավարման օրոք:
Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաքը նույնպես կնշի թագուհու սահմանած ռեկորդը: BT հեռուստաաշտարակի վրա կհայտնվի «Թող երկա՜ր լինի նրա թագավորությունը»(Long May She Reign) տողը երկրի օրհներգից, գետով կանցնի տոնական նավատորմիղը՝ Gloriana թագավորական կցանավի գլխավորությամբ: Նավատորմիղի անցնելու ժամանակ բացված կլինի Թաուերի կամուրջը, իսկ երբ շքերթը հասնի HMS Belfast նավին, կորոտա հրետանային սալյուտը:
Մեծ Բրիտանիայի եկեղեցիներում սեպտեմբերի 9-ին եւ հետագա օրերին կաղոթեն թագուհու առողջության եւ բարեհաջողության համար, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Елизавета II станет самым долго правящим монархом в истории Британии
Королева Великобритании Елизавета Вторая всреду вечером станет самым долго правящим монархом вистории Великобритании, побив рекорд своей прапрабабушки королевы Виктории, которая провела натроне 63 года, семь месяцев идва дня, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Первоначально королева намеревалась провести день тихо, вкругу семьи, влюбимом шотландском замке Балморал, где всегда живет летом. Однако, какутверждает газета Telegraph, Елизавета Вторая уступила настояниям приближенных, исогласилась появиться напублике.
Королева вкомпании супруга, герцога Эдинбургского Филиппа, ипервого министра Шотландии Николы Стерджен предпримет двухчасовое путешествие напоезде изЭдинбурга доТвидбэнка, после чего вТвидбэнке официально объявит оботкрытии самой большой железной дороги, построенной вВеликобритании запоследние сто лет— Borders Railway. На этом официальные мероприятия дня сучастием королевы завершатся. Елизавета Вторая вернется вБалморал, чтобы провести вечер вкомпании внука принца Уильяма иего семьи. Остальные члены семьи, втом числе, принц Чарльз иего супруга герцогиня Корнуоллская Камилла, будут выполнять официальные обязанности, поскольку Букингемский дворец дал всем распоряжение висторический день "работать вштатном режиме".
В ознаменование рекорда вВеликобритании всвет выходит книга "Елизавета Вторая: Твердыня" (Elizabeth II: The Steadfast), написанная бывшим министром внутренних дел ииностранных дел Дугласом Хердом. Автором предисловия кней стал внук королевы принц Уильям.
Страна будет отмечать поставленный королевой рекорд всеми возможными способами. Журналисты будут поздравлять королеву всвоих репортажах, идля них Елизавета Вторая приготовила сюрприз: им впервые будет разрешено поставить телекамеры ив течение дня вести эфир изсадов Букингемского дворца.
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон начал поздравлять королеву уже вовторник. Он открыл заседание кабинета министров словами о "значительных результатах", которых удалось добиться королеве. Саму Елизавету Вторую он назвал "символом прочного британского духа, которым восхищаются повсему миру".
В среду заседание палаты общин британского парламента начнется наполчаса позже, чтобы депутаты могли поздравить королеву, объявил впреддверии исторической даты спикер Джон Беркоу.
Королевский монетный двор поздравит королеву, выпустив коллекционную серебряную монету достоинством 20 фунтов стерлингов. На обратной стороне этой монеты наднадписью "Самое длительное царствование" можно увидеть все пять портретов Елизаветы Второй, появлявшихся намонетах завремя ее правления.
Британская столица также отметит поставленный королевой рекорд. На телебашне BT появится строка изгимна страны "Пусть будет долгим ее царствование" (Long May She Reign), пореке пройдет праздничная флотилия судов воглаве скоролевской баржей Gloriana. Во время прохода флотилии Тауэрский мост будет разведен, акогда процессия достигнет корабля HMS Belfast, прогремит артиллерийский салют.
В британских церквях всреду ив последующие дни пройдут специальные молебны заздравие иблагополучие королевы.