Վիրահայերն ահազանգել են Խուլո քաղաքում ընդունված հայերի համար վիրավորական փաստաթղթի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի հայ համայնքի իրավապաշտպան 9 հասարակական կազմակերպություններ դիմել են երկրի կառավարությանը` հորդորելով արձագանքել Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում իսլամացած վրացիներով և թուրքերով բնակեցված Խուլո քաղաքի քաղաքային խորհրդի պաշտոնական կայքում տեղադրված փաստաթղթին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Վրաստանի հայ համայնքից, «Խուլո մունիցիպալիտետում կատարված աշխատանքի մասին հաշվետվություն» խորագրով փաստաթղթի ուսումնասիրությունը պարզել է, որ այնտեղ իրականում առկա են էթնիկ տարաձայնությունների հրահրում և հայատյացության նշաններ:
Մասնավորապես, տվյալ փաստաթղթում խոսվում է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլու մասին, ում ակնհայտ բացասական համատեքստում համարում են հայ: «Այդ հայ Սահակն այնքան ուղեղ ունի, որ հեռվից նայի Զուրաբ Ժվանիայի սպանության գործին…», -ասված է փաստաթղթում:
Փաստաթուղթն ընդունվել է Խուլո քաղաքապետարանի «Վրացական երազանք» խմբակցության անունից:
«Վրաստանի հայ համայնքը կոչ է անում իշխող կոալիցիայի ղեկավարությանը հետաքննել տվյալ փաստը և տեղեկացնել երկրի հասարակությանն այն պատժամիջոցների մասին, որոնք կկիրառվեն կուսակցության տարածաշրջանային կառույցի ներկայացուցչության նկատմամբ նման անընդունելի և երկրի համար վտանգավոր դիրքորոշման համար»,- ասված է համայնքի հայտարարության մեջ:

YEREVAN, SEPTEMBER 9, ARMENPRESS. 9 human rights protection NGOs of the Armenian Community in Georgia turned to the Government of the country urging to respond to the document on the official website of Khulo (inhabited mainly by Islamized Georgians and Turks) City Council, Adjara autonomous republic. As “Aremnpress” was informed from the Armenian Community of Georgia the studies of the document referring to the report on the activities in Khulo Municipalityrevealed that in reality there are signs of incitement to ethnic discrepancies and hatred towards the Armenians.
In particular, the document speaks of Georgia former President Mikheil Saakashvili who is presented as Armenian in an obvious negative context. “That Armenian Sahak has so much brains to follow Zurab Zhvania MurderCase from distance. ”, reads the document. The document was adopted on behalf of by Khulo Municipality “Georgian Dream” political party.
In the statement of the Armenian Community of Georgia the heads of the leading coalition are urged to investigate the fact and inform the society about sanctions that can be imposed on the representation of the regional structure of the party for such an unacceptable and dangerous position.