Վիրահայերն ահազանգել են Խուլո քաղաքում ընդունված հայերի համար վիրավորական փաստաթղթի առնչությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 9 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վրաստանի հայ համայնքի իրավապաշտպան 9 հասարակական կազմակերպություններ դիմել են երկրի կառավարությանը` հորդորելով արձագանքել Աջարիայի Ինքնավար Հանրապետությունում իսլամացած վրացիներով և թուրքերով բնակեցված Խուլո քաղաքի քաղաքային խորհրդի պաշտոնական կայքում տեղադրված փաստաթղթին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Վրաստանի հայ համայնքից, «Խուլո մունիցիպալիտետում կատարված աշխատանքի մասին հաշվետվություն» խորագրով փաստաթղթի ուսումնասիրությունը պարզել է, որ այնտեղ իրականում առկա են էթնիկ տարաձայնությունների հրահրում և հայատյացության նշաններ:
Մասնավորապես, տվյալ փաստաթղթում խոսվում է Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլու մասին, ում ակնհայտ բացասական համատեքստում համարում են հայ: «Այդ հայ Սահակն այնքան ուղեղ ունի, որ հեռվից նայի Զուրաբ Ժվանիայի սպանության գործին…», -ասված է փաստաթղթում:
Փաստաթուղթն ընդունվել է Խուլո քաղաքապետարանի «Վրացական երազանք» խմբակցության անունից:
«Վրաստանի հայ համայնքը կոչ է անում իշխող կոալիցիայի ղեկավարությանը հետաքննել տվյալ փաստը և տեղեկացնել երկրի հասարակությանն այն պատժամիջոցների մասին, որոնք կկիրառվեն կուսակցության տարածաշրջանային կառույցի ներկայացուցչության նկատմամբ նման անընդունելի և երկրի համար վտանգավոր դիրքորոշման համար»,- ասված է համայնքի հայտարարության մեջ:

Грузинские армяне протестуют против обидного для армян документа, принятого в городе Хуло
9 правозащитных организаций армянской общины в Грузии обратились к правительству Грузии, призывая откликнуться на документ, размещенный в сайте муниципалитета населенного мусульманами-грузинами и турками города Хуло в Аджарии. Как сообщили «Арменпресс» из армянской общины в Грузии, изучение документа «Отчет о работе муниципалитета Хуло» выявило в нем признаки арменофобии и разжигания этнических противоречий.
В частности, отрицательное мнение о бывшем президенте Грузии Михаиле Саакашвили подтверждается тем, что его называют армянином. «У этого армянского Саака столько ума, что он смотрит на дело об убийстве Жвания издали...», - сказано в документе, принятом от имени фракции «Грузинская мечта».
«Армянская община Грузии призывает руководство правящей коалиции расследовать данный факт и информировать общество о тех санкциях, которые будут применены к региональному представительству партии за подобную опасную позицию»,- сказано в заявлении.