PKK-ն հայտնել է Թուրքիայի զինուժի դեմ ամենաարյունալի հարձակման մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Թուրքիայում ահաբեկչական համարվող Քրդական բանվորական կուսակցության (PKK) զինյալները հայտնել են, որ նոր հզոր հարձակում են գործել թուրքական զինուժի վրա: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է Reuters-ը:
Քուրդ զինյալները Հաքքարի նահանգի Յուքսեքօվայի շրջանում տարբեր կողմերից հարձակվել են թուրքական զրահամեքենաների վրա, ինչի հետևանքով զոհվել է 15 թուրք զինվոր: Կատարվածը 2015 թվականի հուլիսին թուրք-քրդական զինադադարի խախտումից հետո կարող է համարվել ամենաարյունալի բախումը կողմերի միջև: PKK-ի հայտարարության մեջ նշվում է, որ այս հարձակման շնորհիվ իրենք առգրավել են մեծ քանակությամբ զինամթերք:
Ուշագրավ է, որ Թուրքիայի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը որևէ կերպ չի հաստատել այս տեղեկությունը, սակայն հայտնի է դարձել, որ վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, կիսատ թողնելով ֆուտբոլի ազգային հավաքականի խաղի դիտումը Քոնիայում, վերադարձել է մայրաքաղաք և անվտանգության խորհրդի նիստ է հրավիրել: Նույն օրը Թուրքիայի զինուժը լայնամասշտաբ օդային գործողություններ է իրականացրել Հաքքարի նահանգի Դաղլըջա շրջանում: Թուրքական կողմը ռազմական F-16 և F-4 ինքնաթիռներով հարվածներ է հասցրել PKK-ի 13 հենակետի:

PKK сообщила о самом кровавом нападении на ВС Турции
Ополченцы считающейся в Турции террористической Рабочей партии Курдистана (PKK) сообщили, что совершили новое, мощное нападение на ВС Турции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство Reuters.
Курдские ополченцы в районе Юксекова населенной курдами губернии Хаккар с разных сторон напали на бронемашины турецкой армии, в результате чего погибло 15 турецких военнослужащих. Это стало самым кровавым нападением на силовиков в Турции, начиная с июля 2015 года, когда было нарушено перемирие. PKK сообщила, что при этом они захватили значительное количество оружия и боеприпасов.
Примечательно, что Генштаб ВС Турции не подтвердил это известие, однако премьер-министр Давутоглу прервал свой просмотр игры сборной Турции по футболу в Конии и срочно вернулся в столицу, где созвал заседание Совбеза страны. В тот же день ВС Турции начали масштабную воздушную атаку в губернии Хаккар, нанеся по позициям курдских ополченцев воздушные удары самолетами F-16 и F-4.