Դուբայում «խելացի արմավենիներն» անվճար Wi-Fi են բաժանում Արեգակի Էներգիայի հաշվին
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դուբայում հայտնվել են «խելացի արմավենիներ», որոնց միջոցով կարելի Է անվճար միանալ անհաղորդալար ցանցին, լիցքավորել սմարթֆոնը եւ ստանալ տեղեկատվություն: Գյուտը, որն արտաքինից իսկական արմավենի Է հիշեցնում, աշխատում Է բացառապես արեգակնային Էներգիայով: Արմավենու ինը «տերեւները» պարունակում են ֆոտոԷլեմենտներ, եւ «ծառն» օրական 7,2 կիլովատ Էներգիա Է արտադրում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Այս պահին քաղաքում արդեն տեղակայված են երկու այդպիսի արմավենիներ. Burj Al Arab աշխարհահռչակ «առագաստ»-հյուրանոցի մերձակա «լողափին» եւ Zabeel Park զբոսայգում:
Դուբայում գտնվող D Idea մշակող ընկերության ներկայացուցիչների տեղեկատվությամբ՝ ապագայում «խելացի արմավենիներն» Էլ ավելի շատ ծառայություններ կմատուցեն բնակիչներին:
«Հետագայում դրանցում կհայտնվի բանկոմատ եւ հաշիվներն ու ծառայություններ վճարելու հնարավորություն»,- ասում Է ընկերության ղեկավար Վիկտոր Նելիպան:
Պլանավորվում Է 12 ամսում 103 «արմավենիներ» տեղակայել ամբողջ քաղաքում: Նախագիծը մասնակիորեն ֆինանսավորվում Է Դուբայի քաղաքապետարանի կողմից: Դրա արժեքի մասին չի նշվում, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

"Умные пальмы" в Дубае бесплатно раздают Wi-Fi за счет энергии солнца
"Умные пальмы", спомощью которых можно бесплатно подключиться кбеспроводной сети, зарядить смартфон иполучить справочную информацию, появились вДубае, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Изобретение, свиду напоминающее настоящую пальму, работает исключительно насолнечной энергии. Девять "листьев" пальмы содержат фотоэлементы, и "дерево" вырабатывает 7,2 киловатта энергии вдень.
На данный момент вгороде уже установлены две такие пальмы— на "пляже" увсемирно известного отеля-"паруса" Burj Al Arab ив парке Zabeel Park.
По информации представителей компании-разработчика D Idea, базирующейся вДубае, вбудущем "умные пальмы" будут предоставлять жителям еще больше услуг.
"В дальнейшем вних появится банкомат ивозможность оплачивать счета иуслуги",— говорит глава компании Виктор Нелипа (Viktor Nelepa).
В течение 12 месяцев планируется установить 103 "пальмы" повсему городу. Проект частично финансируется Муниципалитетом Дубая. О его стоимости несообщается.