Գինեսի գիրքը պատմել Է 60 տարում աշխարհի գլխավոր ռեկորդների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գինեսի ռեկորդների գրքի խմբագրությունը, որն այս տարի տոնում Է իր 60-ամյակը, պատմել Է մարդկության այն գլխավոր նվաճումների մասին, որոնք հրատարակությունը գրանցել Է իր երեւան գալու պահից ի վեր: Այս մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդվում Է հրատարակության կայքում:
Իր գոյության առաջին տարվա գլխավոր ռեկորդը խմբագրությունը համարել Է Էլվիս Փրեսլիի բացառիկ հաջողությունը, որի երգերն առավելագույն թվով հայտնվել են 1955 թվականի հիթ-շքերթների գագաթնակետին:
1960-ականներին խմբագրությունը նշել Է տիեզերքի հետ կապված մի քանի նվաճումներ: 1961 թվականին ամենանշանակալին համարվել Է Յուրի Գագարինի թռիչքը, 1965-ին ՝առաջին ելքը բաց տիեզերք, որը կատարեց Ալեքսեյ Լեոնովը, իսկ 1969-ին հրատարակության Էջերում հայտնվեց աստղանավորդ Նիլ Արմսթրոնգը, որն առաջինը ոտք դրեց Լուսնի վրա:
1971 թվականը խմբագրության հիշողության մեջ Է մնացել առաջին e-mail հաղորդագրությամբ, 1973-ը՝ ձեռքի հեռախոսից առաջին զանգով, իսկ 1978-ն՝ ամենագեր երկվորյակներով:
1980-ական թվականներին հրատարակության Էջերին են հայտնվել աշխարհում ամենավաճառվող երաժշտական ալբոմը՝ Մայքլ Ջեքսոնի Thriller-ը, աշխարհի ամենաակտիվ հրաբուխը՝ Կիլաուեան եւ «Թեթրիսը», որը դարձել Է ամենահաջող գլուխկոտրուկ-տեսախաղը:
1990-ականներին Գինեսի ռեկորդների գիրքը գլխավոր իրադարձություններ Է համարել առաջին ինտերնետ-բրաուզերի ստեղծումը, ամենաբարձր թղթե տան կառուցումը, առաջին համակարգչային լիամետրաժ մուլտֆիլմը («Խաղալիքների պատմությունը») եւ լիմուզինը, որի երկարրությունը կազմել Է 30,5 մետր:
2000-ական թվականներին ամենանշանակալիներ են ճանաչվել այգու գետնաթզուկների խոշորագույն հավաքածուն, աշխարհում ամենամեծ կրիան, ամենաերկարատեւ անվայրԷջք թռիչքը եւ վազքի լավագույն արդյունքը 100 մետր մրցատարածությունում, որը 2009 թվականին Ուսեյն Բոլտը հաղթահարեց 9,58 վայրկյանում:
Վերջին տասնամյակը հրատարակության հեղինակների հիշողության մեջ Է մնացել պարաշյուտով Ֆելիքս Բաումգարտների թռիչքով 39-կիլոմետրանոց բարձրությունից, ամենավաճառվող տեսախաղով (GTA V) եւ ամենամեծ քանակությամբ ռեթվիթներ ստացած թվիթով, որտեղ հեռուստահաղորդավարուհի Էլեն Դեջեներեսը կոլեկտիվ սելֆի Էր հրապարակել 2014 թվականին «Օսկար» մրցանակի հանձնման արարողությունից:

Книга Гиннесса рассказала о главных мировых рекордах за 60 лет
Редакция Книги рекордов Гиннесса, которая в этом году празднует свое 60-летие,рассказалао главных достижениях человечества, зафиксированных изданием с момента возникновения. Как передает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru,об этом сообщается на сайте издания.
Главным рекордом первого года своего существования редакция назвала феноменальный успех Элвиса Пресли, песни которого максимальное количество раз оказались на вершине хит-парадов в 1955 году.
В 1960-х редакция отметила несколько достижений, связанных с космосом. В 1961 году самым значимым был назван полет Юрия Гагарина в космос, в 1965-м — первый выход в открытый космос, который совершил Алексей Леонов, а в 1969-м на страницы издания попал астронавт Нил Армстронг, первым ступивший на Луну.
1971 год запомнился редакции первым отправленным e-mail сообщением, 1973-й — первым звонком с мобильного телефона, а 1978-й — самыми тучными близнецами.
В 1980-х на страницы издания попали самый продаваемый музыкальный альбом в мире — Thriller Майкла Джексона, самый активный вулкан мира Килауэа и «Тетрис», ставший самой успешной видеоигрой-головоломкой.
В 1990-х годах Книга рекордов Гиннесса назвала главными событиями создание первого интернет-браузера, строительство самого высокого карточного домика, первый полнометражный компьютерный мультфильм («История игрушек») и лимузин, длина которого составила 30,5 метра.
В 2000-х годах самыми значимыми были признаны крупнейшая коллекция садовых гномов, самая большая в мире черепаха, самый продолжительный беспосадочный полет и лучший результат в беге на дистанцию 100 метров, которые в 2009 году Усейн Болт преодолел за 9,58 секунды.
Последнее десятилетие запомнилась авторам издания прыжком Феликса Баумгартнера с парашютом с 39-километровой высоты, самой продаваемой видеоигрой (GTAV) и твитом, получившим наибольшее количество ретвитов, в котором телеведущая Эллен Дедженерес опубликовала коллективное селфи с церемонии вручения премии «Оскар» в 2014 году.