Ճապոնացի գիտնականը «նեոնային» լապշա Է ստեղծել
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնացի գիտնականը, որն իրեն Կուրարե Է կոչում, ֆլուորեսցենտային գույներով Է ներկել ամենահանրաճանաչ կերակրատեսակներից մեկը՝ ուդոն լապշան, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Metro-ին:
Լուսանկարներից մեկում վառ վարդագույն լապշան լողում Է կանաչ արգանակի մեջ, իսկ վրան ընկած Է տոֆուի երկու երկնագույն կտոր: Կերակուրը պատրաստված Է եւս մի քանի գույներով՝ կապույտ եւ մանուշակագույն:
Նրա խոսքով՝ գունավոր լապշան ոչնչով չի տարբերվում սովորականից: «Դա ցորենի ճապոնական ավանդական լապշա Է»,- ճշտել Է նա: Կուրարեն հավելել Է, որ պատրաստել Է եւս մի քանի «նեոնային» մթերքներ՝ կրեմ, կարրի սոուս եւ սակե:
Նեոնային լապշան եւ մյուս մթերքները կներկայացվեն «Գիտության անհավանական փառատոնին» (Unbelievable Science Festival), որը շաբաթվա վերջին տեղի կունենա Օսակայում:
Կուրարեի անձի մասին գրեթե ոչինչ հայտնի չԷ: Մասնագետը չի հայտնում իր իսկական անունը, դեմքը թաքցնում Է դիմակով եւ սպիտակ խալաթ Է հագնում:

Японский ученый создал «неоновую» лапшу
Японский ученый, называющий себя Кураре (Kurare), раскрасил одно из самых популярных блюд — лапшу удон — в флуоресцентные цвета, сообщает The Metro.
На одной из фотографий ярко-розовая лапша плавает в зеленом бульоне, а сверху на ней лежат два голубых кусочка тофу. Блюдо исполнено еще в нескольких цветах: синем и фиолетовом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
На вкус, по его словам, цветная лапша ничем не отличается от обычной. «Это традиционная японская лапша из пшеницы», — уточнил он. Кураре добавил, что сделал еще несколько «неоновых» продуктов — крем, соус карри и саке.
Неоновая лапша и другие продукты будут представлены на «Невероятном фестивале науки» (Unbelievable Science Festival), который в конце недели пройдет в Осаке.
О личности Кураре почти ничего не известно. Специалист не называет своего настоящего имени, скрывает лицо под маской и носит белый халат.