Ամերիկացի գիտնականները կարողացել են քաղցկեղային բջիջները վերադարձնել բնականոն վիճակի
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկացի գիտնականները պնդում են, որ սովորել են վերածրագրավորել քաղցկեղային ագրեսիվ բջիջները եւ դրանք վերադարձնել բնականոն վիճակի: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաջողության մասին հայտարարել են Ջեքսոնվիլի (Ֆլորիդայի նահանգ) Մայո հետազոտական կլինիկայի մի խումբ մասնագետներ՝ Պանագիոտիս Անաստասիադիսի գլխավորությամբ:
Գիտնականներն իրենք գտնված մեխանիզմը համեմատում են ավտոմոբիլի արգելակման համակարգի հետ: «Մենք կարող ենք կրկին միացնել արգելակները, վերականգնել բջիջների բնականոն գործառույթը»,- ասել Է գիտնականը: «Քաղցկեղի որոշ ագրեսիվ տեսակների հետ սկզբնական գիտափորձերն, իրոք, շատ հուսադրող են»,- հավելել Է նա:
Ըստ զանգվածային լրատվամիջոցների հաղորդումների՝ խոսքը վերաբերում Է, մասնավորապես, կրծքագեղձի, թոքերի, միզապարկի քաղցկեղին: Քաղցկեղային բջիջներում վերականգնվում Է այն գործառույթը, որը դրանց թույլ չի տալիս ակտիվորեն կիսվել եւ չարորակ նորագոյացություններ ստեղծել:
Հայտնագործության բովանդակությունն, Անաստասիադիսի խոսքով՝ հանգում Է «անսպասելի նոր կենսաբանության, որը քաղցկեղի անջատման բանալիներ եւ ծրագրային ապահովում Է տալիս», հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Ученые в США утверждают, что научились возвращать раковые клетки в нормальное состояние
Ученые в США утверждают, что научились перепрограммировать агрессивные раковые клетки и возвращать их в нормальное состояние. Об успехе объявила группа специалистов из исследовательской клиники Майо в Джексонвилле (штат Флорида)во главе с Панагиотисом Анастасиадисом,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Сами ученые сравнивают найденный механизм с тормозной системой автомобиля. "Мы способны заново включать тормоза, восстанавливать нормальную функцию клеток", - сказал ученый. "Начальные эксперименты с некоторыми агрессивными видами рака, действительно, очень обнадеживают", - добавил он.
По сообщениям СМИ, речь идет, в частности, о раке груди, легких, мочевого пузыря. В раковых клетках восстанавливается функция, не позволяющая им чрезмерно активно делиться и создавать злокачественные новообразования.
Суть открытия, по словам Анастасиадиса, сводится к "неожиданной новой биологии, дающей ключи и программное обеспечение для отключения рака".