4,5 միլիոն դոլարի ոսկեդրամներ են հայտնաբերվել Ֆլորիդայի ափերի մոտ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ-ի Ֆլորիդայի նահանգի գանձախույզները ջրասույզ եղած իսպանական գալեոնների խորտակման վայրում հայտնաբերել են 4,5 միլիոն դոլար ընդհանուր արժողությամբ ոսկեդրամներ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Florida Today նորությունների պորտալը:
Այն տարածքի սեփականատեր Բրենտ Բրիսբենը, որտեղ գտնվել Է գանձը, եւ նրա կողմից վարձված խումբը ոսկին հայտնաբերել են հուլիսի 30-ին, սակայն Բրիսբենը գտածոյի մասին հայտնել Է սոսկ օգոստոսի 19-ին:
Capitana նավի անձնակազմի անդամները երկու օրում (հուլիսի 30-ին եւ 31-ին) Ատլանտյան օվկիանոսի հատակից բարձրացրել են 350 ոսկեդրամ, որոնցից ինը հազվագյուտ են: Այդ մետաղադրամները հատվել են հատուկ Իսպանիայի Ֆիլիպ V թագավորի համար: Այս պահին նման մեկ մետաղադրամի արժեքը կազմում Է շուրջ 300 հազար դոլար: Գանձը գտնվել Է ափից ոչ հեռու ոչ մեծ խորության վրա:

Дайверы обнаружили золото испанских галеонов на 4,5 миллиона долларов
Кладоискатели американского штата Флорида обнаружили наместе крушения затонувших испанских галеонов золотые монеты общей стоимостью 4,5 миллиона долларов. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости, об этомсообщил новостной порталFlorida Todayвсреду.
Владелец территории, накоторой был найден клад, Брент Брисбен (Brent Brisben) инанятая им команда обнаружили золото 30 июля, однако Брисбен сообщил онаходке лишь 19 августа.
Члены команды судна Capitana задва дня (30 и31 июля) подняли содна Атлантического океана 350 золотых монет, девять изкоторых являются чрезвычайно редкими. Эти монеты были отлиты специально длякороля Испании Филиппа V. На данный момент стоимость одной такой монеты составляет около300 тысяч долларов. Клад был найден нанебольшой глубине недалеко отберега.