Intel-ը պատմել Է ֆլեշից 1000 անգամ ավելի արագ հիշողության նոր դասի մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Intel կորպորացիան ներկայացրել Է հիշողության նոր դաս՝ Optane առեւտրանիշի ներքո: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է «Լենտա.ռու»-ն Սան Ֆրանցիսկոյի IDF 2015 խորհրդաժողովից: Կորպորացիայի գլխավոր տնօրեն Բրայան Կրժանիչի խոսքով՝ մշակումը կարող Է տվյալները մշակել 1000 անգամ ավելի արագ, քան ֆլեշ-հիշողությունը (NAND):
Տեխնլոգիան ստեղծվել Է Micron ընկերության հետ համատեղ՝ 3D Xpoint Էներգաանկախ հիշողության հիման վրա: Այն իրենից ինչ-որ միջին բան Է ներկայացնում NAND-ի եւ DRAM-ի (օպերատիվ հիշողության ձեւաչափ) միջեւ: Այսպես, Optane-ն Էներգաանկախ Է (աշխատում Է, նույնիսկ երբ սնուցման աղբյուր չկա), ինչպես ֆլեշ-հիշողությունը, բայց շատ ավելի արագ՝ գրեթե մոտենալով օպերատիվ հիշողության մոդուլներին:
Բացի դրանից, Կրժանիչի ելույթի շրջանակներում իրական ցուցադրությունը ցույց Է տվել, որ նախատիպի արագությունը յոթն անգամ ավելի մեծ Է, քան Intel P3700 ամենաարագ SSD-հիշասարքինը:
Ինչպես նշել են Intel-ում, նոր տեխնոլոգիան կարող Է օգտագործվել տարբեր ոլորտներում, օրինակ՝ համակարգչային խաղերում: Սպասվում Է, որ տեխնոլոգիան շուկայում կհայտնվի 2016 թվականին մեծ արագության եւ մեծ հուսալիության Intel SSD պինդմարմնային հիշասարքերի նոր շարքի շրջանակներում:

Intel рассказал о новом классе памяти в 1000 раз быстрее флеша
Корпорация Intel представила новый класс памяти под брендом Optane, передает корреспондент «Ленты.руե с конференции IDF 2015 в Сан-Франциско. По словам гендиректора корпорации Брайана Кржанича, разработка способна обрабатывать данные в 1000 раз быстрее, чем флеш-память (NAND),сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
Технология была создана совместно с компанией Micron на основе энергонезависимой памяти 3D Xpoint. Она представляет собой нечто среднее между NAND и DRAM (формат оперативной памяти). Так, Optane является энергонезависимой (работает, даже когда нет источника питания), как флеш-память, но намного быстрее ее, почти приближаясь к модулям оперативной памяти.
Кроме того, реальная демонстрация в рамках выступления Кржанича показала, что скорость прототипа в семь раз выше, чем у самого быстрого SSD-накопителя Intel P3700.
Как отметили в Intel, новая технология может использоваться в различных сферах, например, в компьютерных играх. Ожидается, что технология появится на рынке в рамках новой линейки высокоскоростных и высоконадежных твердотельных накопителей Intel SSD в 2016 году.